با آلوده‌کردن مواد غذایی صورت گرفت؛

توطئه دشمن برای ضربه‌زدن به صنعت خودکفایی در کشور

خبر کیک‌های آلوده به قرص در شهرهای مختلف چند روزی است که نقل محافل مختلف شده است و شایعات مختلفی در فضای مجازی در خصوص علت این کار شنیده می‌شود، این در حالی است که با یک نگاه دقیق می‌توان به اصل موضوع که توطئه کشورهای متخاصم علیه صنایع غذایی کشورمان است، پی برد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خبر کیک‌های آلوده به قرص در شهرهای مختلف چند روزی است که نقل محافل مختلف شده است و شایعات مختلفی در فضای مجازی در خصوص علت این کار شنیده می‌شود، این در حالی است که با یک نگاه دقیق می‌توان به اصل موضوع که توطئه کشورهای متخاصم علیه صنایع غذایی کشورمان است، پی برد.
خودکفایی ایران در زمینه صنایع غذایی
بد نیست بدانید که ایران در زمینه صنایع غذایی به صورت کامل خودکفا بوده و هیچ وابستگی به واردات ندارد و با کشورهای مختلف جهان نیز رقابت دارد به طوری که محصولات تولید شده این صنعت به کشورهای مختلف از جمله عراق، افغانستان، امارات، پاكستان، روسیه، تركیه، ویتنام، تركمنستان و آلمان صادر می‌شود.
این صنعت ضدتحریم در سال گذشته با تمام تحریم کشورهای غربی و آمریکا صادرات محصولات تبدیلی كشاورزی و مواد غذایی ایران به حجم قابل قبول ۵/۵ میلیارد دلار رسید، امسال با اجرای قرارداد تعرفه ترجیحی میان ایران و اتحادیه اوراسیا، بازار جدیدی برای صادرات صنایع غذایی ایران ایجاد شده است. در این شرایط نحوه كار گذاشتن قرص‌ها در كیک‌ها نشان می‌دهد عاملان این كار، قطعا دنبال تشویش اذهان عمومی نسبت به كیفیت و سلامت محصولات غذایی تولید داخل بوده‌اند.
به همین دلیل خبرنگار خاورستان در گفت‌وگو با قدیر رجب‌زاده، رییس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ایران اهمیت این صنعت را جویا شده است.
امنیت غذایی کشور را تأمین می‌کنیم
رجب‌زاده در این خصوص گفت: به طور کلی بخش عمده‌ای از صنایع کشور را صنایع غذایی تشکیل می‌دهد، تولیدات صنایع غذایی از این جهت برای کشور قابل اهمیت است که امنیت غذایی جامعه تا حدود زیادی وابسته به تولیدات این بخش از صنعت است.
وی افزود: از سوی دیگر بخش اصلی مواد اولیه کارخانجات صنایع غذایی محصولات کشاورزی است که کشور ما در این حوزه دارای مزیت نسبی است، لذا تمرکز بر این بخش از صنعت می‌تواند نقش کلیدی در توسعه صادرات کشور و درآمد ملی ایفا کند.
تراز تجاری صنایع غذایی همواره مثبت است
رییس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ایران در خصوص ارزش صادراتی صنایع غذایی نیز گفت: به طور کلی بر اساس آمار و ارقام موجود از گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در کشور در سال ۱۳۹۴ به ترتیب بیش از ۸۵۰۰ و ۷۳۰ میلیون دلار بوده و در همین سال نیز ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به ترتیب بیش ۴۷۰۰ و ۱۳۷۰ میلیون دلار بوده است، که مثبت بودن تراز تجاری محصولات صنایع غذایی از نکات برجسته این آمار و ارقام است.
رجب‌زاده در ادامه تصریح کرد: به طور کلی صنایع غذایی کشور ظرفیت بالقوه‌ای در حوزه اشتغال دارد که از جمله این ظرفیت‌ها وجود نیروی انسانی متخصص و کارآمد است که با تخصص‌های مرتبط در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور تربیت شده یا در حال آموزش هستند و از سوی دیگر امکانات و ظرفیت‌های سخت‌افزاری لازم که در سال‌های اخیر در کشور ایجاد شده است، علاوه بر این‌ها ظرفیت‌های بالقوه طبیعی و جغرافیایی خاص و ویژه کشور از جمله عوامل کلیدی است که آینده این صنعت در توسعه کارآفرینی را بیش از پیش روشن می‌کند.
حجم بالای اشتغال‌زایی در صنعت غذایی کشور
وی افزود: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۳ مرکز آمار ایران از کارگاه‌های صنعتی ۱۰ کارکن و بالاتر که نتایج آن سال ۱۳۹۵ منتشر شد، حدود ۱۶٫۵ درصد از شاغلان این بخش از صنایع در صنایع غذایی و آشامیدنی مستقیماً مشغول فعالیت هستند که در این رابطه برآورد می‌شود با توجه به گستردگی صنعت غذا و مزیت‌های رقابتی و صادراتی این بخش از صنعت تعداد قابل ملاحظه‌ای نیز به صوت غیرمستقیم در صنعت غذا اشتغال داشته باشند.
دستگاه‌های نظارتی ورود کنند
رییس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ایران در خصوص مواد غذایی آلوده به قرص در کشور نیز گفت: یقینا در این رابطه دستگاه‌های امنیتی و دستگاه‌های نظارتی ذی‌ربط بررسی‌های لازم را انجام خواهند داد و نتایج را اعلام خواهند کرد اما موضوعی که در این رابطه همواره مهم بوده و هست آن است که دستگاه‌های ذی‌ربط اعم از دستگاه‌های امنیتی، نظارتی و علمی و پژوهشی بایستی تدابیر لازم برای مقابله با هرگرنه خطراتی که ممکن است سلامت شهروندان را تهدید کند بیاندیشند.
وی در پایان گفت: در این رابطه در سال‌های اخیر با توجه به سیاست‌های کلان کشور از جمله تمرکز ویژه بر امنیت غذایی در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اقدامات قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است، از یک سو طراحی سازوکارهای لازم برای پیش‌گیری و شناسایی این‌گونه خطرات پیش از وقوع و تقویت سازوکارهای موجود و از سوی دیگر در صورت صحت این موضوع برخورد قاطع با عوامل بایستی توسط سازمان‌های مرتبط صورت گیرد.
انتهای پیام/ ۱۴۸/ ۴