مجمع نمایندگان خراسان جنوبی از وزیر علوم خواستار شدند؛

توقف الحاق دانشگاه صنعتی به دانشگاه بیرجند

نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به وزیر علوم خواستار لغو اجرای طرح الحاقی تنها دانشگاه صنعتی شرق کشور شدند و تاکید کردند: اجرای این طرح خسارات جبران ناپذیی را برای منطقه به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی صبح امروز طی ارسال نامه ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به الحاق دانشگاه صنعتی و دولتی بیرجند اعتراض کردند.
طی این نامه آقایان «حسین خسروی اسفزار»، «مصطفی نخعی»، حجت الاسلام «مجید نصیرایی» و «سلمان اسحاقی» اعضای مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخواست کردند تا حرف دانشگاهیان و اساتید دانشگاه صنعتی بیرجند را بشنود و طرح الحاق این دانشگاه با دانشگاه بیرجند را لغو کنند.
نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس در این نامه بیان کردند که اکنون زمان مناسبی برای اجرای طرح الحاق دانشگاه بیرجند و دانشگاه صنعتی این شهرستان نیست و لازم است تا کارشناسی عمیق نشدن این طرح لغو شود اما متاسفانه برخی از همکاران شما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حذف کدرشته های دانشگاه صنعتی بیرجند بی توجهی خود را نسبت به درخواست ها و اعتراضات مسئولین و دانشجویان و دانشگاهیان این استان را نشان دادند.
در این نامه به ضرورت های وجود دانشگاه صنعتی بیرجند اشاره شده است و نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی در این راستا عنوان کردند که دانشگاه صنعتی بیرجند با چشم انداز اهمیت توسعه علم و فناوری در توسعه متوازن کشور در سال ۸۶ تاسیس شده است اما اکنون با حذف آن به عنوان یکی از ارکان مهم توسعه منطقه شاهد به وجود آمدن موجی از نگرانی ها هستیم.
دانشگاه صنعتی بیرجند با برخورداری از اقبال دانشجویی می تواند مصدر خدمات و منشا برکات منحصر به فردی در خراسان جنوبی باشد و نظرسنجی ها حاکی از این است که طرح الحاقی باعث از بین بردن برند یک دانشگاه صنعتی در منطقه می شود و این موضوع به ارزش افزودهحضور دانشجویان در منطقه لطمات جبران ناپذیری وارد خواهد کرد.
در این نامه آمده است که نبود خط ریلی در خراسان جنوبی و محروم بودن فرودگاه بیرجند از آشیانه های تخصصی هوافضا ایجاب می‌کند دانشگاه صنعتی بیرجند نه تنها نباید در طرح الحاقی قرار بگیرد بلکه باید با صورت مستقل توسعه یابد.
گفتنی است نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی طی این نامه اظهار کردند که الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند با اهداف ارزشمند سیاست های آمایش آموزش عالی از جمله توزیع عادلانه منابع، ایجاد فرصت های برابر، توزیع ماموریت آموزشی نیروی انسانی متخصص مورد نیاز منطقه، استفاده از مزیت های منطقه و کاهش تمرکز مغایرت دارد.
نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی در پایان این نامه تاکید داشتند که اگر تنها دانشگاه صنعتی شرق کشور مورد بی مهری قرار بگیرد، خسارات جبران ناپذیری بر درآمدزایی و فعالیت های تحقیقاتی منطقه وارد خواهد شد.
انتهای پیام /۳