گفت‌وگوی خاورستان با رزمنده‌ای که با عمل به توصیه شهید سلیمانی، کارآفرین نمونه در اقتصادمقاومتی شد؛

تولید سالیانه ۶ تن پسته با عمل به توصیه شهید سلیمانی/ نبود اراده در مسئولان؛ گره کور تولید است/ احداث مزرعه پرورش شترمرغ در ۸ کیلومتری مرز افغانستان

محمدعلی پردل آزاده و جانباز سرافراز خراسان جنوبی است که با عمل به توصیه شهید سلیمانی، امروز به تولید سالیانه 6 تن پسته رسیده و به عنوان کارآفرین نمونه در اقتصاد مقاومتی شناخته می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدعلی پردل، آزاده و جانباز سرافراز خراسان جنوبی با بیش از ۶ سال اسارت و سال‌ها خدمت در عرصه‌های مختلف برای انقلاب، با تلاش، اکنون به عنوان کارآفرین نمونه اقتصادمقاومتی در خراسان جنوبی مطرح است.
این تولیدکننده خوش‌ذوق، اقدام به پرورش شترمرغ کرد و سپس با راه‌اندازی مزرعه، به توصیه شهید حاج قاسم سلیمانی اقدام به کشت و تولید پسته کرد.
محمدعلی پردل، تولیدکننده موفق خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: سال ۱۳۶۱ به جبهه اعزام و در عملیات والفجر۳ شرکت کردم. سال ۶۲ پس از ۱۳ ماه حضور در جبهه در عملیات خیبر، به‌عنوان فرمانده گروهان اسیر شدم.
وی ضمن اشاره به ۷۸ ماه اسارت در عراق، افزود: در طول سال‌های اسارت سعی می‌کردم به رزمندگان روحیه بدهم و پس از این مدت نیز در مرداد سال ۱۳۶۹ به همراه تعدادی از اسرا به وطن بازگشتیم و سال‌ها در مسئولیت‌های مختلف در سپاه مشغول فعالیت بودم.
سه سال با شهید سلیمانی همکار بودم
این کارآفرین موفق ادامه داد: مدتی به‌عنوان مسئول ستاد آزادگان شهرستان قاین مشغول بودم، سپس برای مأموریت در سیستان و بلوچستان به نیروی قدس سپاه فراخوان شدم و حدود سه سال با سردار رشید اسلام شهید قاسم سلیمانی همکار بودیم.
پردل خاطرنشان کرد: طی چند سال در جاهایی زندگی کردیم که باد و طوفان شدیدی داشت و امکانات رفاهی در حد صفر بود، اما تحمل این مشکلات نه برای من و نه خانواده‌ای که هفت سال بدون سرپرست بار زندگی را بر دوش کشیده و سرافراز زندگی کردند، سخت نبود.
وی گفت: با این‌که شرایط خدمت در شهرهایی مانند مشهد و بیرجند فراهم بود، ترجیح دادم در سال‌های آخر خدمت در شهر حاجی‌آباد شهرستان زیرکوه بمانم و پس از بازنشسته‌شدن در سال ۱۳۸۳، به کشاورزی و دام‌داری مشغول شوم.
این تولیدکننده خاطرنشان کرد: سال ۱۳۷۶ چند زمین کشاورزی خریداری کردم و برنامه من برای بعد از بازنشستگی راه‌اندازی کارهای تولیدی و کشاورزی بود.
احداث مزرعه پرورش شترمرغ در ۸ کیلومتری مرز افغانستان
پردل ادامه داد: به همراه خانواده در روستای مرزی بارنجگان که هشت کیلومتر با مرز افغانستان فاصله دارد مستقر شدیم و در آن‌جا مزرعه پرورش شترمرغ راه‌اندازی کرده و حدود ۶ هکتار پسته کاشتم.
وی افزود: با این‌که همه امکانات برای یک زندگی آرام در شهر فراهم بود اما ترجیح دادم بقیه عمرم را در روستا و به عنوان تولیدکننده فعالیت کنم و به شهر و امکاناتش پشت کردم.
این تولیدکننده موفق ادامه داد: شش سال است که مزرعه پرورش شترمرغ را راه‌اندازی کردم که هم تولید شترمرغ پرواری و هم جوجه را داریم.
عمل به اقتصادمقاومتی یک تکلیف بود‌
پردل، مهاجرت از شهر به روستا را یکی از اصول اولیه کار خود در زمینه اشتغال‌زایی روستایی دانست و افزود: خودکفایی، اقتصادمقاومتی و نگاه به محصولات داخلی که مورد توجه رهبر معظم انقلاب است یک تکلیف بر ما بود که تولید داخلی را گسترش دهیم و حضور در روستا این مهم را فراهم می‌کند.
وی با بیان این‌که دنبال کار بودن در شهر، مصرف‌گرایی را به دنبال دارد نه تولید، افزود: در روستاها کار تولیدی، کشاورزی و دامداری است؛ چون زمینه کار در روستاها بهتر و زندگی راحت‌تر است و لزومی ندارد انسان در کوچه و پس کوچه‌های شهر محصور شود.
این تولیدکننده اهل شهرستان زیرکوه بیان کرد: در روستای بمرد که ۱۰ کیلومتری شهر حاجی‌آباد زیرکوه واقع است، مزرعه تولید پسته را راه‌اندازی کردم و در سن ۷۳ سالگی کار کشاورزی می‌کنم و احساس خستگی ندارم.
کاشت پسته به توصیه سردار شهید سلیمانی
پردل گفت: مأموریتی با سردار شهید قاسم سلیمانی داشتم که ایشان به منطقه زیرکوه آمدند و در آن‌جا به من گفتند “اگر این منطقه در دست ما کرمانی‌ها بود تماماً پسته می‌کاشتیم” و همین موضوع انگیزه شد تا در آن‌جا پسته بکارم و هم‌اکنون بیش از ۷۰ هکتار در روستای ما زیر کشت پسته است.
وی با بیان این‌که سال ۱۳۹۲ با خرید ۱۰۰ جوجه در زمینی به مساحت ۴۵ هزار مترمربع، کار پرورش شترمرغ را آغاز کردم، خاطرنشان کرد: ابتدا به صورت سنتی و سه سال است به صورت صنعتی کار می‌کنیم.
این تولیدکننده موفق افزود: پروانه پرورش شترمرغ ما یک هزار و ۷۵ قطعه توام است که ۷۵ قطعه مولد و ۱۰۰۰ قطعه پرواری است.
پردل بیان کرد: برای انجام کار کشاورزی و پرورش شترمرغ خانواده خودم، پسرم و یک خانواده کارگر که در محل پرورش شترمرغ ساکن هستند، مشغول به کار هستیم.
بخش عمده حقوق بازنشستگی صرف تولید می‌شود
وی گفت: زندگی ما بسیار ساده است و بخش عمده همان حقوق بازنشستگی هم که دریافت می‌کنم، برای مزرعه صرف می‌شود.
این تولیدکننده اهل زیرکوه ادامه داد: با وجودی که جانباز ۳۵ درصد هستم اما از این موضوع نه برای خودم و نه فرزندانم استفاده نکردم و یک فرزندم در کنار خودم مشغول کار است.
پردل اضافه کرد: به دلیل مشکلاتی که در مسیر پرورش شترمرغ است نتوانستیم کار خود را گسترش دهیم که اگر این کار با تمام ظرفیت راه‌اندازی شود ۶ نفر به طور دائم مشغول به کار می‌شوند و همچنین زمینه اشتغال بسیاری از افراد را به صورت مقطعی فراهم می‌کند.
وی ضمن اشاره به مشکل نهاده که اکنون دام‌داران با آن روبرو هستند، گفت: ما می‌خواهیم سویا، ذرت، یونجه، سبوس و جو را جدا بگیریم و ترکیب کنیم اما به ما فرآوری شده می‌دهند.
این تولیدکننده اضافه کرد: در یکی دو سال گذشته حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ شترمرغ پرواری تولید و به کشتارگاه داده‌ایم.
صادرات شترمرغ به کرج
پردل ضمن اشاره به این‌که در سال‌های گذشته شترمرغ پرواری را برای کشتار و مصرف به مشهد صادر می‌کردیم، افزود: امسال صادرات به کرج داریم.
وی با بیان این‌که علاوه بر شترمرغ پرواری، جوجه نیز تولید می‌کنیم و به سایر طیورداران برای پرورش می‌دهیم، گفت: در حال حاضر ۲۵۰ جوجه شترمرغ داریم که سال گذشته به دلیل تقاضای بسیار و نبود مشکل نهاده، جوجه‌ها را فروختیم و تنها ۶۰، ۷۰ جوجه پرورش دادیم.
وی بیان کرد: امسال به دلیل مشکل نهاده، جوجه را کسی خریداری نکرد و تنها ۱۰۰ جوجه فروختیم و ۳۰۰ جوجه موجود است که دو سه ماه دیگر پروار و آماده کشتار می‌شوند.
پردل یادآور شد: بیش از مصرف استان خراسان جنوبی، تولید شترمرغ وجود دارد؛ از این رو شترمرغ‌های پرواری را به دلیل تقاضا به خارج استان صادر می‌کنیم.
وی اظهار کرد: اخیرا برای مزرعه شترمرغ صنعتی دو میلیارد تومان به ما تخصیص دادند چون نتوانستیم وثیقه فراهم کنیم ۶۰۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی دریافت کردیم و گرانی بازار، قدرت خرید را پایین آورد و یک‌سوم نیاز ما را برآورده کرد.
وی خاطرنشان کرد: من کار پرورش شترمرغ را با ۷۳۰ میلیون تومان سرمایه و ۳۰۰ میلیون تومان شترمرغ آماده پرورش، راه‌اندازی کردم.
تولید سالیانه ۶ تن پسته
پردل با بیان این‌که ۶ و نیم هکتار از زمین کشاورزی را به کاشت محصول پسته، عناب و انار با آبیاری تحت‌فشار اختصاص دادیم، افزود: از این میزان زمین، دو هکتار به بهره‌برداری رسیده به طوری که سالی ۶ تن پسته تازه به کارخانه ضبط پسته قاین می‌دهیم.
وی یادآور شد: از زمانی که آبیاری تحت‌فشار شده است، تمام کارهای کشاورزی را خودم انجام می‌دهم و زمان برش‌کاری، پیوندزنی، چیدن پسته و محلول پاشی از کارگر به صورت مقطعی بهره می‌گیریم.
از اقدامات دولت برای حمایت از تولید رضایت نداریم
وی با بیان این‌که از اقدامات دولت برای حمایت از تولید رضایت نداریم، گفت: مسئولان محلی که ما با آن‌ها سروکار داریم، در همه جوانب همکاری می‌کنند اما متأسفانه سیاست‌های بالادستی مشکل دارد.
پردل ضمن اشاره این‌که سال‌هاست که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اقتصادمقاومتی تأکید دارند، گفت: چرا وقتی ما می‌توانیم در داخل تولید کنیم، محصول وارد می‌شود؟ چرا از خارج گوشت شترمرغ، گوساله و گوسفند وارد می‌کنیم؟
وی ضمن تأکید بر این‌که افرادی در رأس امور هستند که از واردات بیشتر سود می‌برند تا تولید داخل، گفت: مسئولان رده بالای ما که در رأس آن‌ها کارگزاران دولت، درد و مشکلات مردم را نمی‌دانند و آن چیزی که ما برای آن انقلاب و جنگ کردیم فراموش شده است.
وی با بیان این‌که دغدغه مردم عمل به دستورات امام خامنه‌ای است، یادآور شد: این‌که مسئولان به این منویات عمل نمی‌کنند، جای سوال است که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند؟
مسئولان دنبال مذاکره تحریم‌اند نه تولید داخل
وی تصریح کرد: متأسفانه مسئولان در چند سال اخیر دنبال مذاکره و رفع تحریم‌ها هستند که اگر نظر به داخل می‌داشتند، وضع ما در جهش تولید بهتر بود.
این تولیدکننده موفق یادآور شد: بحث انتخابات آمریکا حتی در روستاها آن‌قدر داغ شده بود که مردم دغدغه انتخاب رئیس جمهور آمریکا را به اندازه رئیس جمهور خودمان دارند به طوری که مردم از ما سوال می‌کنند چه کسی رئیس‌جمهور می‌شود؟ چرا ما فکر می‌کنیم باید حتما شخص خاصی رئیس جمهور آمریکا باشد؟
نبود اراده در مسئولان؛ گره کور تولید است
وی گره کور تولید را نبودن اراده‌ای از سوی مسئولان برای تولید داخل دانست و تأکید کرد: تنها باید اراده باشد؛ مشکل آب، زمین و نیروی انسانی نداریم بلکه باید مسئولان دیدشان از بیرون به داخل شود و تا زمانی که نظر به بیرون و چشم ما به دست دشمن باشد، هر روز ما بدتر از دیروز خواهد بود.
پردل با بیان این‌که به ارزش‌های انقلاب اسلامی و آن‌چه ما به‌خاطر آن انقلاب و جنگ کردیم و مورد توجه امام خمینی(ره) بود توجهی نمی‌شود، افزود: مسئولان هر مقدار به رفاه‌طلبی نزدیک شوند، از مردم دور می‌شوند؛ مسئولان وقتی کاخ‌نشین شوند از مردم و کوخ‌نشین‌ها فاصله می‌گیرند.
وی اظهار کرد: انقلاب ما از این مقطع هم عبور خواهد کرد و مسیر خود را طی می کند و در بیرون، انقلاب به جهان صادر می‌شود اما در داخل آن‌هایی که انقلاب را شروع کردند، زرق و برق آن‌ها را گرفت و دنبال ثروت‌اندوزی رفتند.
پردل بیان کرد: فرق انقلاب ما با انقلاب‌های دیگر این است که در جاهای دیگر، انقلاب‌ها را منحرف کردند اما انقلاب ما با وجود رهبری امام خامنه‌ای منحرف نشده و شکست نمی‌خورد.
وی یادآور شد: عده‌ای خود و مردم را اذیت کردند که به زودی وضع تغییر می‌کند اما مردم ما باید آگاه شوند در انتخابات و رأی‌دادن‌ها، دوست و دشمن، خادم و خائن را بشناسند و ان‌شاءالله وضعیت بهتر خواهد بود.
انتهای پیام/۵/ ۲۲/ ۴