مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی خبر داد

تولید و پخش ۶۵ عنوان برنامه ویژه ماه محرم از صدا و سیمای خراسان جنوبی/ ویژه برنامه “حسینیه مجازی” در فضای مجازی راه‌اندازی می‌شود

آئینه‌دار گفت: 65 عنوان برنامه ویژه ماه محرم در صدا و سیمای خراسان جنوبی تولید و پخش خواهد شد.

علیرضا آئینه‌دار مدیر کل صدا و سیمای خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در ساختارهای مختلف برنامه سازی محرم امسال به ترویج سبک زندگی امام حسین (ع) و تبیین فلسفه قیام آن حضرت پرداخته شده است.
وی با اشاره به این‌که تولید و پخش کلیه برنامه‌های محرم متناسب با شرایط شیوع کرونا و در چارچوب عمل به مصوبات ستاد ملی کرونا است، افزود: اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و تبلیغات گسترده در خصوص ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم ویژه محرم در برنامه‌های مختلف رادیویی، تلویزیونی، خبری و فضای مجازی از مهمترین اقدامات این سازمان است.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان‌جنوبی از پخش زنده مراسم “اذن عزای حسینی” از حرم مطهر رضوی در آستانه فرارسیدن محرم از سیمای خراسان جنوبی خبر داد و گفت: ترویج سیاه پوش کردن منازل، محله‌ها و خیابان‌ها ویژه محرم، انعکاس مراسم عزاداری و سینه زنی هیات های استانی که با رعایت پروتکل های بهداشتی اقـدام به برگـزاری مراسم ویژه محرم کرده‌اند و توجه و پرداخت ویژه به موضوع “امر به معروف و نهی از منکر” به عنوان هدف اصلی قیام امام حسین (ع) از دیگر برنامه‌های این سازمان است.
آئینه‌دار تصریح کرد: توجه به مخاطب کودک، نوجوان و جوان در برنامه های مختلف تولیدی و تامین و پخش، توجه ویژه به پخش سخنرانی (به ویژه سخنرانی های کوتاه و تاثیرگذار) در طول کنداکتور پخش شبکه استانی صداوسیما و راه اندازی “حسینیه مجازی” در فضای مجازی و پخش زنده هر شب یک برنامه در پیج مرکز و پیج hosseiniyeh.skh از جمله برنامه‌های این سازمان در ایام ماه محرم است.
وی به راه اندازی پویش “هر خانه یک حسینیه” در رادیونما اشاره کرد و افزود: ترویج و تقویت کمپین “نذر ماسک” و “نذر ارزاق” به جای طبخ و توزیع غذا، معرفی مداحان، پیرغلامان و شاعران حسینی در برنامه های مختلف (به ویژه تولیدات مستند رادیویی) و پخش آثار آنها، انعکاس سوژه های مختلف از جلوه های ویژه محرم همچون نذورات اقلام بهداشتی، برگزاری مراسم عزاداری در محل مدارس و …، پخش برنامه‌های مختلف اعم از مستند، میان برنامه، مداحی، نماهنگ، موسیقی و … متناسب با محرم در طول کنداکتور پخش شبکه استانی صداوسیما و استفاده از آثار ارسالی مخاطبین (اعم از عکس، پادکست یا ویدئو) با موضوعات مرتبط با محرم همچون آداب و رسوم، مداحی، سیاه پوش کردن کوچه و خیابان ها و … در برنامه های مختلف رادیویی، تلویزیونی، رادیونما و فضای مجازی از دیگر اقدامات این سازمان در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) است.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان‌جنوبی از تولید و پخش ۲۵ عنوان برنامه تولیدی رادیویی با مدت زمان شش هزار و ۲۷۷ دقیقه ویژه ایام محرم خبر داد و گفت: ویژه برنامه “مهمان کربلا” با ساختار “ترکیبی نمایشی” در ۱۳ روز ابتدایی ماه محرم، تولید و پخش می‌شود.
آئینه‌دار با بیان این‌که ویژه برنامه “حماسه حسینی” با دو قسمت ۱۲۰ دقیقه‌ای در صبح روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت زنده تولید و پخش خواهد شد، افزود: در برنامه “رادیو شب” هر شب یک مهمان که مـداح، واعظ یا هیأتی است دعـوت می­شود و در ۱۳ روز ابتدایی ماه محرم به صورت ویژه به این مناسبت می‌پردازد.
وی به پخش برنامه‌ سیب سلامت با موضوع بیماری کرونا و شرایط خاص عزاداری ماه محرم اشاره کرد و افزود: برنامه‌های “تکیه رادیو”، “جمعه شو” و “نغمه و نوا” با ساختار “کلامی پیامی آوایی” در ایام محرم تولید و پخش می شود.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان‌جنوبی به پخش سخنرانی سخنرانان خوش کلام و اثر گذار به تعداد ۱۳ برنامه ۳۰ دقیقه ای اشاره کرد و افزود: برنامه “سرآهنگ” با ساختار “کلامی آوایی” در ۲ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای در صبح پنجشنبه و برنامه “پیام امروز” نیز با همین ساختار به تعداد ۷۲ قسمت ۵ دقیقه‌ای تولید و پخش می شود که این برنامه پیام­‌هایی درباره محرم، برگزاری مراسم و نکات بهداشتی را اطلاع رسانی می کند.
آئینه‌دار با بیان این‌که تعداد ۶ برنامه مجموعا به مدت ۶۱ دقیقه، شامل کارشناسی، اطلاع رسانی و نوحه به صورت روزانه در برنامه صبح شرقی پخش خواهد شد، تصریح کرد: تعداد ۱۰ مستند تولیدی استان در زمینه­‌های مختلف از قبیل آداب و رسوم و معرفی مداحان و پیرغلامان در این روزها پخش می‌شود.
وی با اشاره به این‌که در برنامه‌های “ردیف ارادت”و “دل آوا” به معرفی شاعران عاشورایی و رضوی پرداخته می‌شود، افزود: “بهار نارنج”، “مسابقه زینه به زینه”، “سایه روشن”، “نمایش”، “نمایش کوتاه”، “پخش زنده مراسم احتمالی”، “افتو سرا”، “قاصدک”، “فصل نوجوانی”، “با شما، برای شما” و “نجوای نیاز” از جمله دیگر برنامه‌های ایام محرم هستند.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان‌جنوبی از تولید ۷ عنوان برنامه تامینی رادیویی به مدت یک‌هزار و ۶۰۰ دقیقه خبر داد و گفت: پخش سخنرانی‌های آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، علمای استان و روحانیون برجسته کشوری همچون رفیعی، فرحزاد، قرائتی و … و پخش برنامه‌های “روز شمار محرم”، “نکته های ناب”، “حدیث ولایت”، “آینه” و “بوی سیب” از جمله برنامه‌های رادیویی صدا و سیمای خراسان جنوبی است.
آئینه‌دار از تولید و پخش ۷ عنوان برنامه تولیدی تلویزیونی با مدت زمان یک‌هزار و ۳۱۵ دقیقه خبر داد و تصریح کرد: ویژه برنامه “با حسین (ع) تا بینهایت” از شب اول تا شب سیزدهم محرم، به صورت زنده و از باغ اکبریه تولید و پخش خواهد شد.
وی با اشاره به این‌که ویژه برنامه “بفرمایید روضه” با موضوع ماه محرم و با بخش‌هایی همچون سخنرانی، مقتل خوانی پیرغلامان و مداحی ذاکرین اهل بیت تولید و پخش می شود، افزود: همایش‌ها و مراسم‌های شیرخوارگان حسینی، احلی من العسل، تاسوعا و عاشورای حسینی، شام غریبان و …که با توجه به شیوه نامه‌های بهداشتی و تصمیمات کمیته ملی مبارزه با کرونا برگزار می شود، پوشش داده خواهد شد.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان‌جنوبی گفت: برنامه‌های “صبحانه” با حضور مداحان اهل بیت (ع)، کارشناسان مذهبی، گزارش موضوعی، نماهنگ موضوعی، وله و …، “زندگی سلام” با موضوع سبک زندگی حسینی و تربیت فرزندان و “ناردونه” با حضور کودکان حاضر در استودیو از دیگر برنامه‌های ایام محرم است.
آئینه‌دار به پخش ۱۲ عنوان برنامه تامینی تلویزیونی به مدت زمان سه هزار و ۴۷۰ دقیقه اشاره کرد و یادآور شد: “سریال یلدا”، “مستند میراث مرثیه”، “مستند چاوشی”، “مستند صد فرسخ”، “مستند عاشورا در خوسف”، برنامه‌های “بصیرت عاشورایی”، “درس اخلاق”، “روز شمار محرم” و پخش فیلم سینمایی از جمله برنامه‌های سازمان در ایام محرم است.
وی از پیش بینی ۱۱ عنوان فعالیت در بسترهای مختلف فضای مجازی مرکز صدا و سیمای خراسان‌جنوبی خبر داد و افزود: هر شب برنامه حسینیه مجازی به صورت زنده در پیج صدا و سیمای خراسان جنوبی و پیج hosseiniyeh.skh پخش خواهد شد.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: تقطیع و انتشار ویدئوی مداحی مداحان استان، تقطیع و انتشار ویدئوی سخنرانی در باب فلسفه عاشورا، طراحی و تدوین الگوی جدید عزاداری نظیر طرح ” هر خانه یک حسینیه ” و یا نصب پرچم سیاه درب همه منازل، ترویج جلسات سخنرانی و عزاداری خانگی، ترویج و تقویت کمپین ” نذر ماسک” و ” نذر ارزاق” به جای طبخ و توزیع غذا، نشر مصوبات ستاد کرونا مبنی بر توصیه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آیین های عزاداری، تاکید بر رعایت حداکثری دستور العمل ها توسط مردم، مدیران هیئات و صاحبان تریبون، – اطلاع رسانی برنامه های صدا و سیما در وب سایت و کانال های مرکز، راه اندازی صفحه ویژه محرم در وب سایت مرکز و تولید کلیپ از گروه سرود دانش اموزی شهرستان بشرویه از جمله فعالیت‌های صدا و سیمای خراسان جنوبی در فضای مجازی خواهد بود.
آئینه‌دار خاطرنشان کرد: تولید سه گزارش ویژه محرم و پخش آن پیش از فرارسیدن ایام محرم، انعکاس مراسم عزاداری و برنامه های محرم در شهرستانهای مختلف استان و اطلاع رسانی درخصوص نحوه برگزاری مراسم ویژه محرم با توجه به شیوع مراسم کرونا و رعایت ضوابط و دستورالعمل های بهداستی از جمله برنامه‌های معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی است.
انتهای پیام/ ۱۳۲