فرماندار قاین مطرح کرد

تولید ۲۲ تن زعفران خشک در قاین/ ۹۵ درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود

فرماندار قاین گفت: در شهرستان قاین 22 تن زعفران خشک در 5 هزار و 300 هکتار و 7 هزار تن زرشک خشک در 6 هزار و 200 هکتار تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد کریمی فرماندار قاین صبح امروز در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک در قاین اظهار کرد: از جمله گونه‌های مقاوم و متناسب با اقلیم خشک و سازگار با کم‌آبی منطقه کشت و توسعه زرشک و زعفران است.
وی با بیان این‌که قاین پایتخت معطرترین و باکیفیت‌ترین طلای سرخ دنیا و دو محصول راهبردی زعفران و زرشک است، افزود: کاشت، داشت و برداشت زرشک و زعفران فرصت‌های فراوان شغلی با توان ارزآوری بالایی برای کشور است.
فرماندار قاین بیان کرد: در شهرستان قاین ۲۲ تن زعفران خشک در ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار و ۷ هزار تن زرشک خشک در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار تولید می‌شود.
کریمی عنوان کرد: شهرستان قاین با ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی به وسیله ۱۵ واحد فرآوری و ۳ واحد صادراتی، جایگاه اول و ممتازی در استان خراسان جنوبی را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان این‌که نیاز امروز ارتقای سطح دانش کشاورزان و تولیدکنندگان و شناساندن بیشتر صنایع فعال در زمینه فرآوری زرشک و زعفران است، اظهار کرد: حدود ۹۳ درصد مجموع تولید جهانی زعفران و ۹۵ درصد تولید جهانی زرشک به ایران اختصاص دارد که ۹۵ درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود.
فرماندار قاین به افزایش صادرات زرشک و زعفران با بسته‌بندی زیبا به نام ایران اشاره و تصریح کرد: به نظر می‌رسد بازار ۵۰۰ تنی زعفران و ۲۰ هزار تنی زرشک با ارزش بسیار بالای ارزآوری بدون دخالت، حمایت و مدیریت دولت امکان ایستادگی و ثبات ندارد.
کریمی گفت: برای ارتقای تولید عملکرد زرشک و زعفران در سطح و خرید تصمینی آن باید از ادامه فروش فله‌ای این دو محصول ارزشمند جلوگیری شود.
وی تأکید کرد: باید هماهنگی و توسعه روابط بین فعالان عرصه تولید، صنعت و صادرات دو محصول ارزشمند زرشک و زعفران ایجاد شود و تولید محصول طبیعی و حل چالش‌های فرآوری این محصولات مورد توجه قرار گیرد.
فرماندار قاین افزود: لازم است تسهیلات کم‌بهره جهت خرید توافقی زرشک و زعفران به تعاونی‌ها و واحدهای فرآوری در زمان برداشت محصول اختصاص پیدا کند.
کریمی گفت: محصول زرشک و زعفران در این شرایط تحریم دارای پتانسیل ارزآوری است و باید با راه‌اندازی صنایع داروسازی، بهداشتی و فرآوری در منطقه برای این محصولات ارزش افزوده بیشتری ایجاد شود.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۲۴/