در پی اخبار افزایش قیمت سیمان؛

تکذیب افزایش قیمت سیمان در خراسان جنوبی/ از کاهش تولید تا خسارت های میلیاردی صنعت سیمان با قطع برق

قطع برق واحدهای سیمانی باعث کاهش تولید این کارخانه ها شده و اخیرا اخباری مبنی بر افزایش بی سابقه قیمت سیمان در بازار مطرح شده که مسئولان افزایش قیمت این کالا در خراسان جنوبی را تکذیب کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، طی روزهای اخیر، اخباری مبنی بر افزایش قیمت سیمان به دلیل کاهش و قطع برق کارخانه های سیمان و در پی آن کاهش تولید مطرح شده است. متاسفانه این موضوع نگرانی مردم و عاملان ساخت و ساز را در پی داشته است، چرا که افزایش قیمت این محصول کاربردی در ساخت و ساز، قطعا شوک بزرگی در رکود و تعطیلی ساخت و سازها و گرانی بازار مسکن خواهد بود که در نهایت باز هم دود آن به چشم مردم می رود.
با توجه به وجود دو کارخانه بزرگ سیمان قاین و باقران در خراسان جنوبی و اهمیت این موضوع، این مسئله را از مسئولان جویا شدیم.
هیچ مصوبه ای برای افزایش قیمت سیمان وجود ندارد
عباس جرجانی رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: هیچ مصوبه ای برای افزایش قیمت سیمان وجود ندارد و هیچ تغییرات و افزایش قیمتی برای این محصول نداشته ایم.
وی تاکید کرد: به شدت موضوع افزایش قیمت سیمان را تکذیب می کنیم، جلوی هرگونه افزایش قیمتی هم می ایستیم و با قدرت برخورد خواهیم کرد.
رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی بیان کرد: اگر در سایت کشوری هم افزایش قیمتی اعلام شده باشد، اما افزایش قیمت مصوب سیمان خراسان جنوبی صفر بوده و تغییر قیمتی نداشته است.
ایجاد بازار سیاه برای سیمان توسط دلالان
جرجانی اظهارکرد: گاهی برخی افراد سودجو در بازار اختلال ایجاد می کنند و ممکن است به دلیل کاهش برق و ایجاد تنش در تولید، برای سیمان بازار سیاه ایجاد کنند که حوزه بازرسی سازمان سمت به شدت این موضوع را پیگیری و انبارهای ذخیره شده را کشف و برخورد می کند.
وی ادامه داد: قطعا قطع برق و کاهش تولید، دلایل قابل توجیهی برای افزایش قیمت سیمان نیست، اما یک سری دلال این شایعات را راه می اندازند تا قیمت ها را افزایش دهند.
رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی گفت: قیمت سیمان قاین بورسی شده و این محصول در بورس فروش می رود و اگر مثلا قیمت آن ۵۰-۵۱ هزار تومان بوده باشد، قیمت آن در بورس ۵۲ هزار تومان شود و اختلاف قیمت چندانی نداشته است.
جرجانی با بیان اینکه با ورود به بورس اتفاق خاصی نمی افتد و در واقع کار را برای خریدار آسان تر می کند، چرا که نیازی نیست متقاضی برای خرید به دلال مراجعه کند بلکه با خرید از بورس، کالا را در محل تحویل می گیرد، گفت: با این شرایط دیگر دست واسطه ها هم قطع خواهد شد و قیمت سیمان نسبت به عامل فروش داخل شهر کمتر خواهد بود. چرا که عامل فروش نرخ حمل و درصد سود خود را به قیمت سیمان اضافه می کند، ولی در بورس فقط کرایه حمل وجود دارد و نرخ سود حذف می شود.
افزایش قیمت سیمان شایعه است
سیدمهدی کاظمی نایب رئیس هیئت مدیره و مشاور اجرایی مدیرعامل کارخانه سیمان باقران در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: اخبار مبنی بر افزایش قیمت هر پاکت سیمان به ۷۰ هزار تومان شایعه است و تکذیب می شود. اما این شایعات باعث هجوم مردم برای خرید می شود، در حالی که ممکن است بخشی از سیمان خریداری شده و دپو شده، کلا از بین برود.
وی افزود: بر اساس نرخ های مصوب قبلی، اکنون قیمت هر پاکت سیمان در درب کارخانه برای مصرف کننده ۲۶ هزار تومان و برای کسبه ۲۴ هزار و ۲۵۰ تومان است که با احتساب هزینه های حمل و سود کسبه، قیمت فروش در بازار بالاتر خواهد بود.
نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران تصریح کرد: تاکنون علاوه بر نرخ مصوب دولتی، هیچ افزایش قیمتی نداشته ایم، چنین تصمیمی هم نداریم و فروش کارخانه ما بر اساس مصوبه های قبلی است؛ مگر اینکه وارد بورس کالا شویم که دیگر قیمت ها دست خودمان نیست.
سیمان باقران هم به بورس کالا می پیوندد
کاظمی بیان کرد: سیمان باقران جزو آخرین کارخانه های سیمان است که قرار است از هفته آینده وارد فرابورس شود که در این صورت، دیگر خود دولت نظارت چندانی در قیمت ها ندارد و در واقع قیمت فروش بر اساس میزان عرضه و تقاضا خواهد بود.
وی ادامه داد: با ورود به بورس کالا، عده ای از تجار سیمان را با هرقیمتی که بخواهند پیش خرید می کنند و برای قیمت گذاری و عرضه آن در بازار، خودشان آزاد هستند. با این شرایط احتمالا دیگر فروش محصول از درب کارخانه وجود نخواهد داشت.
نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران گفت: در بورس کالا تاکنون ، سیمان به قیمت کیسه ای ۶۰ هزار تومان هم عرضه شده است و خریدار با پرداخت این مبلغ و سودی که برای خودش در نظر می گیرد، آن را به فروش خواهد رساند.
کاهش تولید سیمان باقران به یک دهم با قطع برق
کاظمی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در تولید، اظهارکرد: متاسفانه از دو هفته قبل، با ابلاغ دولت، قطع برق کارخانه های سیمان و فولاد رقم خورده و گفته شده است که این محدودیت و شرایط اضطراری برای سه هفته ادامه خواهد داشت و بعد از ۵ مردادماه، شرایط عادی خواهد شد.
وی افزود: در حالی که برق مورد نیاز کارخانه سیمان باقران ۱۸ مگاوات است، اما اکنون و در شرایط اضطراری، تنها ۱۰ درصد برق مورد نیاز کارخانه و ۱٫۸ مگاوات تامین می شود که این موضوع قدرت تولید کارخانه را هم به یک دهم ظرفیت رسانده است. با این شرایط عملا تولید کوره امکان پذیر نیست و به همین دلیل کوره تعطیل و از کلینکر ذخیره استفاده می کنیم.
کاظمی بیان کرد: هر بار که برق قطع شود بین ۶-۱۰ میلیارد تومان خسارت برای کارخانه ایجاد می شود، چرا که خاموش شدن یکباره کوره در بین کار، باعث تخریب آجر نسوز داخل کوره می شود که باید مجددا بازسازی شود، در حالی که باید از این آجر برای تولید ۲۰۰ هزار تن سیمان دیگر استفاده می شد.
نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران ادامه داد: همچنین قطع برق باعث شده تا کارگران عملا در کارخانه بیکار باشند، اما کارخانه باید حقوق آنها را پرداخت کند و باز هم خسارت ها تحمل کارخانه است.
وی گفت: هزینه های جاری کارخانه در هر ماه ۱۵ میلیارد تومان است که اگر کارخانه تعطیل هم باشد، این هزینه ها وجود دارد. تابحال توانسته ایم این هزینه ها را پرداخت کنیم، ولی اگر قرار باشد این شرایط ادامه داشته باشد عملا در پرداخت حقوق ها دچار مشکل خواهیم شد.
نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران با بیان اینکه قطعا ادامه دار بودن این شرایط باعث افزایش قیمت سیمان هم خواهد شد، افزود: درآمد یک کارمند یا یک کارگر در ابتدای سال ۳۹ درصد افزایش داشته است، اما این در حالی است که یک کیسه سیمان با قیمت ۶۰ هزار تومان در تهران، ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. اما مردم چه گناهی کرده اند؟ این کارگر و کارمند باید این محصول را از کجا تامین کنند؟ متاسفانه این شرایط قدرت خرید مردم را کاهش و سفره آنها را بسیار کوچک کرده است.
صادرات سیمان استان به صفر رسیده
کاظمی عنوان کرد: ۱۰ درصد تولید کارخانه سیمان باقران برای تامین نیاز استان کافی است و ۹۰ درصد تولید دیگر باید صادر شود که در سال گذشته همین گونه بوده و ۹۰ درصد تولید صادر شده است. در حالی که همیشه تقاضای افغانستان بیشتر از عرضه سیمان استان بوده و همیشه محصول پیش فروش می شده است.
وی در خصوص مشکلات کارخانه هم اظهارکرد: متاسفانه اکنون صادرات کارخانه به صفر رسیده و از طرف دیگر هزینه های تولید خیلی بالا رفته است. زمانی می توانیم درست تصمیم گیری و برنامه ریزی کنیم که همه چیز سرجای خودش باشد، اما قطع برق و گاز و افزایش هزینه های تولید، دست ما نیست.
نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران بیان کرد: به دلیل مشکلات پیش آمده، اکنون کارخانه حدود ۶ میلیارد تومان به شرکت گاز و حدود ۷ میلیارد تومان به شرکت برق بدهکار است که نمی تواند پرداخت کند. در حالی که هزینه های تولید افزایش پیدا کرده، اما از طرف دیگر فروش کالا محدود شده و عملا دست ما خالی است.
کاظمی گفت: متاسفانه از ابتدای امسال، به دلیل مشکلات ایجاد شده در مرز، اکنون هیچ صادراتی نداریم و در واقع صادرات به صفر رسیده و عملا باید کارخانه را با همان ۱۰ درصد نیاز استان مدیریت کنیم. قبلا به سیستان و بلوچستان و چابهار هم صادرات انجام می شد که عملا این هم تعطیل شده است.
وی افزود: ظرفیت این کارخانه، تولید یک میلیون تن سیمان در سال است که در سال گذشته با ۷۵ درصد ظرفیت فعالیت کرده و ۷۵۰ هزارتن سیمان تولید کرده ایم. کاهش ۲۵ درصدی تولید هم ناشی از ۸۰ روز قطعی گاز کارخانه بوده است. پیش بینی ما برای امسال هم، فعالیت کارخانه با ظرفیت صددرصد بوده است که متاسفانه با روندی که الان به جلو می رویم، طی ۴ ماهه نخست امسال، هر ماه ۶۰ هزار تن تولید داشته ایم که تا پایان سال همین میزان تولید ادامه داشته باشد، احتمالا ۷۰۰ هزار تن تولید خواهیم داشت، البته به شرط اینکه مشکل قطعی گاز و برق نداشته باشیم که اگر این مشکلات در ادامه هم وجود داشته باشد، میزان تولید از ۳۰۰ هزار تن تجاوز نخواهد کرد.
مسئولان امنیت کاری ما را تامین کنند/ نمی توانیم دستوری کار کنیم
کاظمی با بیان اینکه متاسفانه زیرساخت ها کلا تعطیل است و مسئولان هر وقع که بخواهند گاز و برق کارخانه را قطع می کنند، تصریح کرد: انتظار ما از مسئولان این است که شرایط امنیت کاری ما را تامین کنند تا بتوانیم پاسخگو باشیم. یک کارخانه صنعتی که ماهانه ۱۵ میلیارد تومان هزینه جاری دارد، نمی تواند دستوری کار کند و هر موقع که به ما اعلام کنند فعالیت کند یا تعطیل شود.
وی اظهارکرد: توجه به این نکته ضروری است که بازار افغانستان؛ بازار پر ریسکی است و باید برای ادامه صادرات به این مقصد، راهکاری پیدا شود. اما اگر راهکاری پیدا نشد، باید وارد بازار خلیج فارس شد چون عملا کار کردن با بازار پرریسک افغانستان توجیهی ندارد.
قطع برق و گاز مانعی بر سر راه تولید
نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران تاکید کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال حمایت و مانع زدایی از تولید نامگذاری کردند، اما این شعار عملا اتفاق نیفتاده و با شرایط موجود، موانع بزرگی بر سر راه تولید ایجاد شده است. در حالی که محصول تولیدی ما تقاضا دارد، اما مشکل موانع موجود بر سر راه تولید و عمدتا هم برق و گاز است.
کاظمی ادامه داد: تا آبان ماه سال ۱۳۹۹ هیچ مشکلی در تولید نداشته و بازار بسیار خوبی هم داشته ایم، اما از این زمان به بعد، کارخانه وارد گردونه قطع برق و گاز قرار گرفت و این شرایط قدرت برنامه ریزی را از مدیران کارخانه گرفت.
وی بیان کرد: متاسفانه زیرساخت ها خیلی ضعیف است و در حالی که واگذاری انشعاب های برق و گاز زیاد بوده، ولی زیرساخت ها تقویت نشده است که این موضوع در درازمدت مشکلات زیادی برای صنعت و کشور ایجاد خواهد کرد. در حالی که در منطقه ما که به دلیل خشکسالی ها کشاورزی و دامداری تعطیل است، مسئولان باید به دنبال تقویت صنعت باشند و اجازه ندهند باری بر دوش مردم باشد.
بر اساس این گزارش، خوشبختانه هیچ افزایش قیمتی در خصوص سیمان در خراسان جنوبی اتفاق نیفتاده است، اما قطعا با توجه به تنش ها و جوسازی هایی که رخ داده است، این موضوع رسیدگی و پیگیری ویژه مسئولان را برای جلوگیری از هرگونه اختلال در بازار و سودجویی دلالان، می طلبد.
متاسفانه مشکلات ایجاد شده در تامین برق مورد نیاز صنعت هم، کمر واحدهای تولیدی را شکسته است و در این اوضاع اقتصادی نامناسب، قوزبالاقوز شده و خسارت های هنگفتی را در پی داشته است. علی رغم اینکه امسال به عنوان پشتیبانی و مانع زدایی از تولید نامگذاری شده است، قطع برق؛ بزرگترین مانع در مسیر تولید شده است که باید مسولان در خصوص حل این مشکلات، راه چاره ای تدبیر کنند.
انتهای پیام/۷