فرماندار نهبندان:

تکمیل اورژانس مطالبه مردم شهرستان است

بیکی گفت: تکمیل پروژه اورژانس بیمارستان شهید آتشدست نهبندان مطالبه مردم شهرستان است که امیدواریم با حمایت وزارت بهداشت هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.

به گزارش خاورستان به نقل ازایرنا، مجید بیکی روز پنجشنبه در نشست بررسی وضعیت بهداشتی و درمانی شهرستان نهبندان که با حضور معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این شهرستان برگزار شد افزود: همکاران شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان شهید آتشدست نهبندان با سختی‌های فراون دست و پنجه نرم می‌کنند در حالی که بیش از هفت ماه است درگیر بیماری کرونا هم هستیم و با محدودیت جدی فضا مواجه شده‌ایم.
وی لزوم رعایت فاصله‌ها در مراکز درمانی را یادآور شد و گفت: هرچند مراجعه مردم به بیمارستان‌ها به دلایل مختلف کمتر شده است اما باید اورژانس به عنوان اولویت اصلی بیمارستان شهید آتشدست نهبندان هرچه سریعتر تکمیل و بهره‌برداری شود.
فرماندار نهبندان خواستار ارتقای این بیمارستان شد و افزود: بیش از ۳۰ سال از شهرستان شدن نهبندان می‌گذرد در حالی که هنوز بیمارستان آن ۳۲ تختخوابی است و درخواست داریم به ۶۴ تخت افزایش یابد که این موضوع مصوب شده اما اعتبار اخذ نشده است.
وی اظهار داشت: انتظار است این بیمارستان مجوز ارتقا به ۹۶ تختخواب را جذب کند چرا که با توجه به وسعت و پراکندگی جمعیت شهرستان نهبندان این اقدام ضروری است.
بیکی با بیان اینکه ۱.۵ میلیارد تومان برای پانسیون پزشکان بیمارستان آتشدست نیاز است گفت: پزشکانی که از سایر نقاط کشور به نهبندان می‌آیند کمترین خدمات رفاهی را دارند و حداقل باید فضای کافی و مناسبی برای استراحت یا استقرار داشته باشند.
وی اضافه کرد: برای استقرار پزشکان متخصص همچنین با رایزنی افراد خیر برای احداث کلینیک تخصصی اقدام شده است که نیاز به همکاری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند داریم.
وی افزود: برای احداث ۲ پایگاه اورژانس جاده‌ای نیز مجوز دریافت شده اما برای ساختمان و تامین آمبولانس هنوز اقدامی صورت نگرفته است در حالی که حوادث جاده‌ای و فوتی‌های زیادی در مسیرهای منتهی به شهرستان شاهد هستیم.
فرماندار نهبندان گفت: به دلیل کمبود پزشک متخصص در این شهرستان مرزی، اگر پزشکی از مرخصی استفاده کند حداقل یک هفته تا ۱۰ روز بدون پزشک هستیم.
وی اظهار داشت: این در حالی است که برای رفتن به برخی نقاط روستایی باید بیش از ۱۵۰ کیلومتر مسافت را طی کرد لذا تقاضا داریم شهرستان نهبندان را ویژه‌تر ببینید.
بیکی با بیان اینکه نهبندان سال ۶۸ از بخش به شهرستان ارتقا یافت افزود: این شهرستان دارای ۲ بخش و ۲ نقطه شهری است که ۵۲ هزار نفر را در خود جای داده است.
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد جمعیت این شهرستان در مناطق روستایی ساکن هستند اظهار داشت: وسعت نهبندان بیش از ۲۶ هزار کیلومتر مربع است که ۱۷ درصد مساحت استان را شامل می‌شود.
فرماندار نهبندان گفت: همچنین جمعیت این شهرستان کمتر از هفت درصد جمعت استان است و دارای یک بیمارستان ۳۲ تختخوابی بوده که با مجموع تخت‌های اورژانس و آی سی یو ۴۱ تختی است.
وی با اشاره به وجود ۱۱ پایگاه اورژانس ۱۱۵، ۱۰ مرکز بهداشت و ۳۷ خانه بهداشت در شهرستان نهبندان عنوان کرد: سال گذشته در مجموع بیش از ۱۱۰ هزار نفر به تنها بیمارستان این شهرستان مراجعه کردند که ۹ متخصص در این بیمارستان فعالیت می‌کنند.
بیکی یادآور شد: بیمارستان شهید آتشدست نهبندان تنها مرکزی است که در شهرستان، پزشک متخصص در بیمارستان مستقر است و این مرکز عمده مراجعین شهرستان را پوشش می‌دهد.
وی گفت: یکی از نکاتی که خدمات‌رسانی را بیشتر و پرهزینه کرده، پراکندگی جمعیت شهرستان است چراکه در هر کیلومتر مربع کمتر از ۲ نفر زندگی می‌کنند که در بخش‌های مختلف برای خدمات‌رسانی به مردم هزینه‌های زیادی در پی دارد.
فرماندار نهبندان با تاکید بر اینکه طرح تحول سلامت شکاف بزرگی را پر کرده است افزود: این در حالی است که هنوز برخی مشکلات شهرستان نهبندان باقی مانده است.
وی بیان کرد: شهرستان مرزی نهبندان فاصله‌های زیادی با اولین نقاط درمانی دارد به عنوان مثال ۲۰۰ کیلومتر تا مرکز استان و ۲۷۵ کیلومتر تا زاهدان و ۱۷۰ کیلومتر تا زابل فاصله داریم.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز – پنجشنبه – با سفر به شهرستان نهبندان در خراسان جنوبی از بیمارستان شهید دکتر احمد آتشدست بازدید کرد و وضعیت بهداشتی و درمانی این شهرستان مرزی را مورد بررسی قرار داد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی، قاسم جان بابایی را در این بازدید همراهی کردند.
انتهای پیام/۱۴۳