فرماندار سرایان:

تکمیل رصدگاه کویر سه قلعه نیازمند ۷ میلیارد ریال اعتبار است

از ادامه عملیات اجرایی اولین ساختمان رصدگاه و کمپ نجومی خراسان جنوبی در کویر سه قلعه خبر داد و گفت: تکمیل این پروژه به هفت میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

به گزارش خاورستان، ابراهیم رسولی‌مقدم در گفت‌وگو با ایرنا افزود: تاکنون چهار میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال از سرفصل اعتبارات استانی برای ایجاد ساختمان رصدگاه و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای زیرساخت برق از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.
وی گفت: سازه بتنی رصدگاه بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بهسازی جاده دسترسی به رصدگاه هم به طول ۳۱ کیلومتر در حال انجام است.
فرماندار سرایان اظهار کرد: در مکان‌یابی رصدخانه ملی، کویر سه قلعه یکی از چهار سایت انتخابی توسط کارشناسان مربوطه بود و فقط به علت عواملی چون دوری از پایتخت و ارتفاع کم از سطح دریا، از انتخاب نهایی باز ماند.
وی گفت: براساس ظرفیت‌های موجود در نهایت تیمی متشکل از انجمن نجوم ایران با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بیرجند ضمن بازدید از کویر سه قلعه و بررسی نقاط مختلف، محل فعلی را به عنوان بهترین نقطه برای ساخت کمپ گردشگری نجومی سه قلعه معرفی کردند و طرح توجیهی و فنی توسط این ۲ دانشگاه تهیه شد.
رسولی مقدم افزود: پس از انتخاب مکان مناسب، طراحی ساختمان کمپ نجوم براساس الگوهای معماری بومی و کاربری مناسب برای فعالیت‌های نجومی آماتور و حرفه‌ای انجام و عملیات اجرایی آن با حدود ۵۰۰ متر مربع زیربنا آغاز شد.
وی گفت: این ساختمان بر پایه مباحث نجومی طراحی و احداث خواهد شد و گردشگران و مراجعان به محض ورود به این سایت با مباحث اولیه نجوم آشنا خواهند شد.
فرماندار سرایان اظهار کرد: اٍلمان‌های نجومی، ساعت آفتابی، پیش بینی امکان رصد ستارگان با استفاده از فضای معماری و پیش بینی مشاهده تغییر فصول از جمله موارد پیش بینی شده در ساخت این مجموعه است که با تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز، گردشگران تخصصی و علمی بیشتری به منطقه مراجعه خواهند کرد.
وی از کویر سه قلعه به عنوان بهشت منجمان ایران یاد کرد و افزود: کویر سه قلعه دارای ابرناکی کم بوده و کمتر از ۲۵ روز در سال دارای آسمان ابری است.
رسولی مقدم گفت: کویر سه قلعه دارای آسمانی پر ستاره است و حد قدر آن در بعضی از شب‌ها به ۷.۲ هم می‌رسد در حالی که تاریک‌ترین نقاط زمین دارای حد قدر ۷.۵ است و از این حیث یکی از تاریک‌ترین نقاط سیاره زمین است.
وی اظهار کرد: منطقه سه قلعه دارای ابرناکی بسیار کم است و در نتیجه تعداد شب‌های با آسمان صاف در حدی بسیار فراتر از نیاز متعارف ستاره شناسان آماتور دارد.
وی افزود: زمان‌هایی که به علت توفان و گرد و غبار امکان رصد ستارگان در نقاط مجاور این رصدگاه وجود ندارد، ستاره شناسان آماتور شبی پرستاره و رصدی به یاد ماندنی را در منطقه سه قلعه تجربه می‌کنند.
فرماندار سرایان گفت: رصدگاه سه قلعه که در ۳۱ کیلومتری جنوب مرکز بخش سه قلعه شهرستان سرایان واقع شده است به عنوان نقطه‌ای مناسب و مرجع در کشور شناخته می‌شود.
وی اضافه کرد: کویر سه قلعه جاذبه دیدنی و منحصر به‌فرد در منطقه است که وجود چهار اقامتگاه بوم‌گردی کویری در این منطقه که تاکنون به بهره‌برداری رسیده و چند اقامتگاه دیگر که در حال احداث است، فرصت خوبی را برای جذب گردشگر فراهم کرده است.
رسولی مقدم گفت: تنوع فرهنگی و آداب و رسوم خاص، معادن و وجود سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، محدوده تاریخی شهرهای سرایان و سه قلعه، کارگاه‌های صنایع دستی و جاذبه‌های متنوع طبیعی و مناطق بکر کوهستانی نظیر منطقه نمونه گردشگری مصعبی و کریمو بر قابلیت‌ها و جذابیت‌های این منطقه کویری افزوده است.
وی افزود: هر سال گردشگران زیادی به صورت انفرادی یا در قالب تورهای پیاده‌روی و کویرنوردی به مقصد این نقطه از استان خراسان جنوبی سفر می‌کنند که نقش موثری در ایجاد اشتغال و درآمدزایی در منطقه دارد و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دوران پس از مهار کرونا اقدامی ماندگار خواهد بود.
انتهای پیام/۴