نشریه دیپلمات گزارش کرد

«تیام»، تانک دهشتناک جدید ایران با بدنه محافظ در برابر سلاح‌های ضد تانک

نشریه دیپلمات تانک جدید ساخت ایران را دهشتناک و ترکیبی از تانک‌های آمریکایی و چینی خواند.

به گزارش خاورستان، نشریه «دیپلمات» که به برسی اخبار خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی می‌پردازد، در مطلبی با اشاره به ساخت تانک جدید ایرانی «تیام» نوشت: ایران درحال ساخت تانک جدید به نام تیام است و در این مسیر از ترکیبی از قطعات آمریکایی و چینی استفاده می‌نماید.
نشریه یاد شده با انتشار تصویری از تیام نوشت: ایران اخیرا تانک رزمی تولید خود را عرضه نموده است. به نظر می‌رسد تیام ترکیبی از تانک‌های آمریکایی و چینی در دهه ۶۰ میلادی باشد.
بر این اساس، بدنه تانک تیام که در مراسمی در اوائل ماه جاری رونمایی شد ، شبیه تانک «M47M Patton» آمریکا است که در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی از سوی ارتش و تفنگداران دریایی این کشور استفاده شد. البته تانک M47M نیز در اوائل دهه ۷۰میلادی در ایران و تحت امتیاز ساخته می‌شد و این کشور نمونه ارتقا یافته آن را در آوریل ۲۰۱۴ به نام «سبلان» به نمایش گذاشت.
به نوشته هفته نامه دیپلمات، تانک جدید تیام تا حدودی نیز شبیه تانک‌های «Type 59» و «Type 69» چین است . توپ اصلی تیام به قدرت توپ ۱۲۰ میلی متری تانک‌های ‌آلمانی یا آمریکایی یا ۱۲۵میلی متری روسی نیست .
همچنین هم برجک و به احتمال زیاد قطعات بدنه ، به صورت قطعات آجر مانند لایه لایه و به منظور دفاع در برابر سلاح‌های جدید ضد تانک طراحی شده است.
این نشریه در ادامه با اشاره به دیگر سلاح‌های تعبیه شده در تانک تیام چون مسلسل سنگین «دوشکا» و مسلسل‌های سنگین دیگر ۷٫۶۲ میلی متری با ابراز نامعین بودن بقا این تانک در نیروهای مسلح ایران، به احتمال ساخت نسل جدید تانک رزمی «تی- ۹۰» روسیه در ایران اشاره کرد.
انتهای پیام/م