امام جمعه نهبندان:

تیم مذاکره‌کننده زیر بار دبه آمریکا نرود/ مجلس جلوی شکست در مذاکرات را بگیرد/ رئیس جمهور نباید به دشمن پالس مثبت دهد

حجت‌الاسلام خزایی با بیان این‌که رئیس جمهور نباید به گونه‌ای صحبت کند که نشان‌دهنده پالس مثبت به دشمن باشد و باعث سوءاستفاده دشمن شود گفت: "حرف قطعی ما این است راستی‌آزمایی کنیم آن وقت به تعهدات عمل می‌کنیم". اگر غیر از این باشد، دبه است و باید تیم مذاکره‌کننده زیر بار دبه آمریکا نرود.

حجت‌الاسلام و المسلمین عباسعلی خزایی امام جمعه نهبندان در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد مذاکرات وین اظهار کرد: این روزها بعد از یک وقفه طولانی در مذاکرات هسته‌ای، مذاکرات وین در حال برگزاری است و آن هم بعد از قانون اقدام راهبردی جمهوری اسلامی که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
وی افزود: با این قانون دست جمهوری اسلامی در بحث مذاکرات پر شد؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانون جامع و کاملی تصویب کردند و دولت را موظف کردند تا آمریکایی‌ها به برجام برنگردند و تحریم‌ها را برندارند، جمهوری اسلامی ایران متعهد نخواهد بود و تعهدات برجامی خود را کاهش خواهد داد که این چنین هم شد.
امام جمعه نهبندان بیان کرد: آمریکایی‌ها در برابر عمل انجام شده قرار گرفتند. آمدن آن‌ها به برجام و برداشتن تحریم‌ها هم برای آن‌ها هزینه دارد. برنداشتن تحریم‌ها هم برای آن‌ها هزینه دارد که امروز شاهد هستیم جمهوری اسلامی الحمدلله غنی‌سازی ۶۰ درصد را دارد.
لزوم توجه به تجربه مذاکرات برجام
حجت‌الاسلام خزایی عنوان کرد: تیم مذاکره‌کننده تجربه‌ای از مذاکره با آمریکا دارند و خود تیم مذاکره‌کننده و آقای صالحی گفتند که آمریکایی‌ها “دبه” در می‌آورند.
وی اظهار کرد: آقای سیف رئیس بانک مرکزی وقت، اذعان کرد که برجام برای ما هیچ دستاوردی نداشت.
امام جمعه نهبندان گفت: طی این چند سال نیز آمریکایی‌ها یک قراردادی را امضا کردند و جمهوری اسلامی را یک طرفه پای میز مذاکره برده و خودشان کنار رفتند و در این شرایط جمهوری اسلامی هیچ نفعی از برجام نبرد.
حجت‌الاسلام خزایی بیان کرد: حال با روی کار آمدن بایدن، آمریکا به این نیاز دارد که وِجهه‌ای از خود به مردم نشان دهد و این جمهوری اسلامی و تیم مذاکره‌کننده است که باید با استفاده از تجربیات گذشته و اینکه مومن دو مرتبه از یک سوراخ گزیده نمی‌شود، فرمایش مقام معظم رهبری را حتما نصب‌العین قرار دهند.
تیم مذاکره‌کننده زیر بار دبه آمریکا نرود
وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری فرمودند: “حرف قطعی ما این است راستی‌آزمایی کنیم آن وقت به تعهدات عمل می‌کنیم”. اگر غیر از این باشد، دبه است و باید تیم مذاکره‌کننده زیر بار دبه آمریکا نرود.
امام جمعه نهبندان به فهرست تحریم‌ها توسط آمریکا که کدام برداشته شود و کدام نشود اشاره کرد و گفت: بحث بر لیست‌کردن تحریم‌ها نیست‌. حرف قطعی که مقام معظم رهبری برای جمهوری اسلامی تعیین کردند این است که آمریکا تمامی تحریم‌ها را باید بردارد.
حجت‌الاسلام خزایی اظهار کرد: لیست‌کردن تحریم‌ها، وقت‌کُشی و فرسایشی‌کردن تحریم‌ها جایگاهی ندارد و از تیم مذاکره‌کننده انتظار است با توجه به تجربیاتی که در گذشته به وجود آمد دوباره ملت ایران را سرگردان مواضع چندگانه آمریکا نکنند.
عدول از فرمایش مقام معظم رهبری در مورد حذف تحریم‌ها و راستی‌آزمایی، مورد پذیرش ملت نخواهد بود
وی در مورد مذاکرات وین با توجه به تجربه برجام، عنوان کرد: در این مورد مقام معظم رهبری حرف قطعی را مطرح کردند. عدول از فرمایش مقام معظم رهبری در مورد حذف تحریم‌ها و راستی‌آزمایی، مورد پذیرش ملت نخواهد بود. از مجلس انتظار داریم پای قانون راهبردی خودش بایستد. هرگونه رفتاری که در بحث مذاکرات، منافاتی با قانون راهبردی باشد مجلس به فوریت وارد شود و با دادن طرح فوریتی به دولت تذکر دهد و بگوید این رفتار با قانون راهبردی منافات دارد.
امام جمعه نهبندان با بیان این‌که تجربه تلخی از عدم‌توجه دولتمردان به فرمایش مقام معظم رهبری داریم، عنوان کرد: مقام معظم رهبری ابتدایِ این‌که برجام پیش می‌رفت و قرار بود تصویب شود گفتند: “رئیس جمهور آمریکا رسما باید امضا کند مبنی بر این‌که تحریم‌ها برداشته می‌شود”. اما متاسفانه این کار نشد و تیم مذاکره‌کننده یکطرفه جلو رفته و تعهدات را اجرا کردند‌.
حجت‌الاسلام خزایی گفت: امروز نمی‌خواهیم به چند سال قبل برگشته و تعهدات را یک طرفه اجرا کرده و بعد دست‌ها را روی هم بگذاریم. از تیم مذاکره‌کننده انتظار داریم مذاکرات طبق فرمایش قطعی مقام معظم رهبری باشد. از مجلس نیز انتظار داریم به معنای حقیقی کلمه مذاکرات را دنبال کنند و هر جا در تناقض با طرح راهبردی مجلس باشد طرح فوری بگذراند، تذکر داده و جلوی مذاکرات را بگیرند.
وی در مورد فرسایشی‌شدن مذاکرات و عجله، افزود: فرسایشی‌شدن مذاکرات به نفع دشمن و عجله در مذاکره به ضرر ایران است. مقام معظم رهبری در مذاکرات گذشته هم فرموند: “عجله نکنید. کاری که قرار است یک ماهه انجام شود را بیشتر دقت کرده و دو ماهه انجام دهید”. اما در حال حاضر بنا بر مذاکره نیست و نباید مذاکره وجود داشته باشد. مذاکره چند سال قبل انجام و تمام شده و رفته است.
برداشتن یکی دو تحریم، کار نمایشی است
امام جمعه نهبندان بیان کرد: اکنون آمریکا باید تحریم‌ها را بردارد. این‌که بگویند فلان تحریم برداشته می‌شود و فلان تحریم برداشته نمی‌شود و انجام کارهای نمایشی فایده ندارد.
حجت‌الاسلام خزایی عنوان کرد: مسئولان نباید به کارهای نمایشی دل خوش کنند. انتظار داریم در پایان دولت در رابطه با پرونده برجام، دولت خاطره خوشی از خود به یادگار بگذارد چراکه طی این مدت مردم خاطره خوشی از دولت ندارند.
وی در مورد مانع اصلی رفع تحریم‌ها گفت: رئیس جمهور نباید به گونه‌ای صحبت کند که نشان‌دهنده پالس مثبت به دشمن باشد و باعث سوءاستفاده دشمن شود.
مجلس جلوی شکست در مذاکرات را بگیرد
امام جمعه نهبندان تأکید کرد: در این مقطع تاریخی از مجلس انقلابی این توقع را داریم که خیال مردم راحت باشد که اگر مذاکرات بنا باشد بر خلاف نظر مقام معظم رهبری پیش برود مجلس واقعا با طرح فوریتی جلوی مذاکره و شکست را بگیرد.
حجت‌الاسلام خزایی به انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: مردم برای حضور گسترده و انتخاب اصلح در انتخابات ریاست جمهوری حضور داشته باشند چراکه دشمن از هم‌اکنون به فکر تبلیغات سوء برای عدم‌حضور و کاهش میزان مشارکت مردم است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴