نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:

ثبات قیمت ها مهم ترین هدف دولت از طرح مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه ها

«سلمان اسحاقی» گفت: مردم عزیز ایران آقای رئیسی آبروی خودش را به طبق اخلاص گذاشت تا بتواند با این حرکت بسیار ارزشمند در آینده نه چندان دور شاهد تثبیت قیمت ها باشیم و پولی که متعلق به بیت المال و مردم و کشور است فقط به دست مردم برسد نه به افراد خاصی که فقط می خواهند از ارز دولتی سوءاستفاده کنند .

سلمان اسحاقی نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خاورستان در مورد طرح مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه اظهار داشت: در دولت های یازدهم و دوازدهم مدیریت دولت به گونه ای بود که باعث شد یک سری تصمیمات غلط گرفته شود تا یک سری اشخاص خاصی ذینفع باشند که در این بین می توان به ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد در آن برهه از زمان بر اساس تصمیم معاون اول وقت بود که به نام ارز جهانگیری معروف شد ارزی که فقط برای یک سری افراد خاص بود.

اسحاقی در ادامه برای تکمیل صحبت هایش مثال زد: در برهه ای از زمان برای وارد کردن بیل به داخل کشور ارز دولتی تخصیص داده شد برای وارد کردن غذای حیوانات مثل سگ ارز دولتی تخصیص داده شد و در مجموع بیش از ۸۰ قلم کالا بود که ربط مستقیمی به اقتصاد و معیشت مردم نداشت و جزو اقلام اساسی مردم حساب نمی شد که با ارز دولتی وارد کسور می شد.

وی ادامه داد: در این بین دو اتفاق ناخوشایند رخ داد اتفاق اول این بود که اقتصاد کشور به خصوص در تامین اقلام اساسی را شکننده و وابسته به این ارز کرده بود البته این که وابسته به این ارز کرد از نظر فضا سازی و جو روانی وابسته به این ارز کرد طوری که امروز شاهد این هستیم ارز ۴۲۰۰ تومانی هنوز حذف نشده اما به دلیل فضای روانی تاثیر خودش را روی کالاهای اساسی می گذارد.

به گفته نماینده مردم قاینات و زیرکوه دلیل دوم که گفته می شود این ارز ۴۲۰۰ تومانی اشتباه بود به خاطر این است که ایجاد فساد کرد یک سری افراد خاص ذینفع بودند به عنوان مثال ۸۵ درصد نهاده های دامی را یک گروه خاص وارد کشور می کردند که کاملا ارز دولتی می گرفتند و متاسفانه ۳۵ درصد نهاده های دامی وارد کشور شد که این وسط دامداران و مردم که از دام سبک و سنگین استفاده می کردند ضرر می کردند و افرادی که به عنوان وارد کننده نهاده های دامی این ارز را گرفتند اما وارد نکردند و هیچ نظارتی هم وجود نداشت بالاترین سود را بدست آوردند.

به گفته وی امروز می توانیم بگوییم یکی از دلایلی که متاسفانه اقتصاد ما اقتصاد شکننده ای شد تدابیر غلط دولت یازدهم و دوزادهم بود که به این ارز دولتی تکیه کرد اما نکته بعدی در مجلس ما از ریاست جمهور استدعا کردیم اختیار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا بهتر است بگوییم مدیریت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به این شرط دادیم که بعد از این که این اتفاق افتاد قیمت کالاهای اساسی از شهریور ۱۴۰۰ بیشتر نشود این نص قانون بودجه ۱۴۰۱ است.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم عزیز این حرکت بسیار ارزشمند آقای رئیسی فقط به این دلیل بوده که شاهد تثبیت قیمت ها باشیم و پولی که از بیت المال و مردم و کشور است فقط به دست مردم برسد نه به افراد خاصی که فقط می خواهند از ارز دولتی سوءاستفاده کنند.

اسحاقی تاکید کرد: چند تا خواهش از رئیس جمهور داشتیم خواهش اول این بود که در مورد اقلام اساسی مثل نان، نهاده های دامی،دارو و گندم اصلا این شائبه برای مردم ایجاد نشود که این ارز ۴۲۰۰ تومانی از این کالا ها برداشته شود این را می توانم به مردم عزیزمان عرض کنم که نهاده های دامی، دارو و آرد ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نشده است اما همان طور که گفته شد بی تدبیری دولت یازدهم و دوازدهم یک جای دیگر هم به ما ضربه زد به خاطر بعد روانی ارز ۴۲۰۰ تاثیرش روی قیمت کالا ها گذاشت در صورتی که هنوز حذف نشده است.

به گفته وی نکته دوم که بارها در جلسات دولت از آقایان وزرا خواستم این بود که جناب رئیس جمهور شما بیان این کار را انجام دهید که اگر سه ماه دیگر قرار قیمت ها کاهش پیدا کند و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در برخی کالاها شاهد باشیم مانور بگذاریم الان برای زلزله و آتش سوزی مانور می گذاریم چون جان مردم در خطر است وقتی اقتصاد مردم یک اقتصاد ضعیف و شکننده ای شده و آن ها را می خواهیم از یک اتفاقی مطلع کنیم.

اسحاقی اضافه کرد: پیشنهاد کردیم ابتدا برای هر فردی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی کمک معیشتی و یارانه بگیرد پیامک بفرستیم و بگوییم مردم ما برای همه افرادی که قرار است بگیرند پیامک فرستادیم آن هایی که پیامک شان نیامده و اعتراض ندارند نگران نباشند ما قرار است سه ماه دیگر یارانه شما را پرداخت کنیم سه ماه دیگر قرار است کمک معیشتی شما را پرداخت کنیم با خیال راحت و بدون هر گونه نگرانی و استرس مراجعه کنید تا آن مشکلی را که برای پرداخت یارانه وکمک معیشتی بوده رفع شود.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: خواهش ما این بوده است الان هم از رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و سازمان هدفمندی یارانه ها می خواهیم که مشابه زمانی که زلزله ای اتفاق می افتد قرارگاهی می زنیم یک قرارگاه جهادی شبانه روزی راه اندازی کنند و این قرارگاه در استانداری،فرمانداری و حتی در بخشداری با سیستمی که دارند مستقر شوند و مشکل مردم را مرتفع کنند چرا که روستایی که امروز یارانه نگرفته دسترسی به سیستم و اینترنت ندارند بسیار مشکل دارد.

وی به این نکته هم اشاره کرد:خواهشی که از رئیس جمهور داشتم این است که نباید اجازه بدهیم که این رویداد بزرگ تاریخی که در حال انجام است و نتایجش برای مردم مشهود و ملموس خواهد بود از مسیر اصلی اش منحرف شود.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز آقای رئیسی آبروی خودش را در طبق اخلاص گذاشته و دارد کاری می کند که مردم در سال های آینده با تثبیت قیمت ها و ثبات آن ها مواجه باشند یکی از خواهش هایی که داشتیم این بود که قیمت ها ثابت بماند تثبیت شود.

اسحاقی بیان داشت: این کار بزرگ آقای رئیسی پیام خیلی بزرگی دارد و آن این است که قیمت ها تثبیت می شود و مردم می توانند ببینند که قیمت ها در چند سال تغییری نداشته است نه این که شاهد این موضوع باشیم شب بخوابیم مرغ ۵۰ هزار تومان صبح مرغ ۷۰ هزار تومان یا برنج در عرض یک هفته ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کند.

 

انتهای پیام /۱۳۵