رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی خبرداد

ثبت بیش از ۶۴ هزار پرونده در دادگستری‌ خراسان جنوبی/ ۹۰۷ نفر مجازات حبس آنها به مجازات جایگزین تغییر کرده است

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: سال 96 تعداد 64 هزار و 980 پرونده در دادگستری‌ استان به ثبت رسیده است که نسبت به سال 95 به میزان 2 درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علیرضا صیفی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه، اظهار کرد: پس از استقرار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی رحمه الله مسئولیت دیوان عالی کشور را که بالاترین مقام قضایی کشور است، در سال ۵۸ به دست آیت اللّه بهشتی سپرد تا برای این تشکیلات حیاتی که نقش مهم و تعیین کننده ای در جامعه دارد، برنامه نو و دقیق فراهم گردد و عدل و قسط در جامعه رواج یابد.
وی افزود: در زمان انتصاب آیت الله بهشتی قوانین حاکم بر جامعه از قوانین غرب گرفته شده بود و با احکام اسلامی منطبق نبود، ایشان در مدت کوتاه حضور خود، احکام جزایی را با قوانین اسلامی و الهی منطبق داد و همچنین قضات متعهد و متخصصی را جذب کرد و این قضات در حال حاضر به پرونده های مهم و ملی رسیدگی می‌کنند و امیدواریم بتوانیم راه ایشان را ادامه بدهیم.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: در دادگستری خراسان جنوبی ۱۳ واحد قضایی خدمات رسانی می‌کنند که ۲ واحد به صورت دادگاه بخش و بقیه در سطح شهرستان‌ها قرار دارند.
سال ۹۶ تعداد ۶۴ هزار و ۹۸۰ پرونده در دادگستری‌های استان به ثبت رسیده است
صیفی تصریح کرد: سال ۹۶ تعداد ۶۴ هزار و ۹۸۰ پرونده در دادگستری‌های استان به ثبت رسیده است که نسبت به سال ۹۵ به میزان ۲ درصد افزایش داشته است که از این تعداد، ۴۰ هزار و ۶۵۳ پرونده معادل ۶۳ درصد در دادگستری‌ها و ۲۴ هزار و ۳۲۷ پرونده معادل ۳۷ درصد در شوراهای حل اختلاف استان توسط قضات رسیدگی شده است.
وی افزود: در سال ۹۶ از تعداد پرونده هایی که در شوراهای حل اختلاف استان مورد بررسی قرار گرفته است، ۳۲ درصد آنها به صلح و سازش منجرب شده که نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش داشته است.
افزایش ۶۷ درصدی پرونده‌های جنایی در خراسان جنوبی
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی پرونده‌ها جنایی (قتل) مورد بررسی شده در سال ۹۶ را ۴ پرونده اعلام کرد و گفت: از این تعداد پرونده ۲ مورد به محکومیت منجر شده و ۲ پرونده دیگر نیز در حال رسیدگی است و همچنین نسبت به سال ۹۵ به میزان ۶۷ درصد افزایش داشته است.
صیفی با بیان اینکه تعداد ۳۷ هزار و ۵۹۸ پرونده سال گذشته در دادگاه‌های عمومی استان رسیدگی شده است، خاطرنشان کرد: تعداد ۳۹ هزار و ۷۱۴ پرونده در دادسراهای عمومی و انقلاب مورد بررسی قرار گرفته است.
وی متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها را در دادگاه‌های عمومی ۵۰ روز و در دادسراهای عمومی و انقلاب را ۴۰ روز بیان کرد و افزود: تعداد ۵ هزار و ۱۰۰ پرونده در دادگاه‌های انقلاب مورد بررسی، تعداد ۴ هزار و ۷۸۲ پرونده در دادگاه‌های تجدید نظر استان با متوسط ۶۱ روز رسیدگی و تعداد ۲۰۸ پرونده در دادگاه‌های کیفری استان با متوسط ۱۸۸ روز مورد رسیدگی قرار گرفته است.
در بخش کیفری پرونده‌های مواد مخدر بیشترین فراوانی را دارد.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: در بخش کیفری به ترتیب موادمخدر با ۷ هزار و ۷۰۴ پرونده بیشترین فراوانی را داشته و رانندگی بدون گواهینامه با ۵ هزار و ۷۸۸ پرونده، ضرب و جرخ غیرعمدی با ۵ هزار و ۷۰۶ پرونده، توهین با ۴ هزار و ۹۰۳ پرونده و سرقت با ۴ هزار و ۲۳۹ پرونده در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند که ۵۸ درصد عناوین اتهامی استان را به خود اختصاص داده‌اند.
صیفی بیشترین پرونده‌با موضوع حقوقی را مطالبه خسارت با تعداد ۱۸ هزار و ۵۲۴ پرونده بیان کرد و خاطرنشان کرد: مطالبه وجه با ۱۳ هزار و ۲۵۳ پرونده، دعاوی خانوادگی (طلاق، مهریه، نفقه، تمکین و …) با ۹ هزار و ۴۶۹ پرونده، اعسار از پرداخت با ۲ هزار و ۹۴۴ پرونده و گواهی حصر وراثت با ۲ هزار و ۷۸۵ پرونده در رده های بعدی پرونده های با موضوع حقوقی قرار دارند.
۳۱ هکتار از اراضی بیت‌المال اعاده شده است.
وی با بیان اینکه تعداد ۷۰ پرونده سال گذشته با موضوع کیفری در بخش اراضی ملی و منابع طبیعی (زمین‌خواری) مورد رسیدگی قرار گرفته است، افزود: در پی رسیدگی به این پرونده ها ۳۱ هکتار از اراضی بیت‌المال اعاده شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: امروزه شاهد هستیم که بسیاری از باغ‌ها و اماکن مسکونی برای برگزاری مراسم غیرقانونی در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که این تغییر کاربری محسوب شده و فرد اجاره دهنده و فرد اجاره کننده هر دو متهم محسوب می‌شوند و می‌توان این اماکن را مورد تخریب قرار داد.
صیفی تعداد پرونده های مربوط به طلاق توافقی در سال ۹۶ را یک هزار و ۲۷۵ مورد بیان کرد و خاطرنشان کرد: تعداد ۵۸۱ پرونده طلاق به درخواست زوجه و تعداد ۲۶۲ پرونده درخواست صدور عدم امکان سازش در سال ۹۶ به ثبت رسیده است.
طلاق در خراسان جنوبی ۲ درصد افزایش داشت.
وی افزود: طلاق به درخواست زوجه نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۷ درصد افزایش، طلاق توافقی ۵ درصد افزایش و صدور گواهی عدم امکان سازش ۲۱ درصد کاهش و در مجموع طلاق ۲ درصد افزایش داشته است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه برای حبس مجرمان مجازات‌های جایگزین حبس نیز در نظر گرفته شده است، گفت: در سال ۹۶ تعداد ۳ هزار و ۴۲۱ دادنامه و همچنین ۹۰۷ نفر محکوم نیز مجازات حبس آنها به مجازات جایگزین تغییر کرده است.
صیفی خاطرنشان کرد: همیاری پلیس، تهیه کلیپ‌هایی در خصوص تخلفات رانندگی، حرفه‌آموزی، کتابخوانی و خدمات‌دهی به دستگاه‌های خدماتی از جمله مجازات‌های جایگزین حبس هستند.
وی با بیان اینکه ثبت نام ابلاغ الکترونیکی در سامانه ثنا در خراسان جنوبی نیز در حال اجرا است، افزود: در تمامی ورودی‌های دادگستری استان ثبت نام در سامانه ثنا برای شهروندان به صورت رایگان انجام می شود و تاکنون بیش از ۱۳ درصد جمعیت استان در این سامانه ثبت نام کردند که از متوسط کشوری (۷ درصد) بیشتر است.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۲۳/