مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان خبر داد

ثبت مجموعه آبشارهای سرایان در فهرست میراث طبیعی

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: پس از تصویب و پذیرش ثبت اثر طبیعی بسیار زیبای دره دوتگی شهرستان سرایان در خراسان جنوبی، این اثر طبیعی با شماره 518 در فهرست میراث طبیعی– ملی کشور ثبت شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد عرب مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان اظهار کرد: دره سبزرود واقع در ۳۳ کیلومتری شمال شهرستان سرایان یکی از مناطق زیبا و دارای جاذبه‌های طبیعی و آب و هوای مطبوع بویژه در فصول گرم سال است که دره دوتگی در شمال شرق و حدوداً در نیمه مسیر منتهی به انتهای دره سبزرود قرار گرفته است.
وی افزود: دره دوتگی دره‌ای کاملا بکر است که وجود لانه‌های پرندگان بویژه گونه‌های مختلف بلبل در قسمت‌های پایین دره نشان از این دارد که آنها با خیال راحت زندگی می‌کنند.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان تصریح کرد: ۱۲ آبشار تکی و یک آبشار دوقلو در این دره قرار دارد که بیشتر آبشارهای این دره بصورت تقریباً طبقاتی و پشت سرهم قرار گرفته‌اند و شیب تند و عرض کم دره باعث شده حوضچه‌های آب بزرگی در پایین آبشارها تشکیل نشود؛ به جزء آبشارهای بزرگ که دارای حوضچه به عمق حدود یک متر است.
عرب یادآورشد: پیش از این، غار زیبای بتون بعنوان اورست غارهای شرق کشور، مجموعه آبشارهای دره کُلگی با ۱۹ آبشار، مجموعه کال زو و پادگانه‌های آبرفتی، چنارکهنسال مصعبی و چنارکهنسال چرمه بنام شهرستان سرایان در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/ ۱۳۲