مسئول واحد پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌جنوبی خبر داد

ثبت مهارت «چِکَن‌دوزی» سرایان در فهرست میراث معنوی

برآبادی گفت: مهارت ساخت کیسه چِکَن‌دوزی متعلق به شهر سه‌قلعه سرایان در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور ثبت شد.

به گزارش خاورستان، سیداحمد برآبادی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مهارت ساخت کیسه چِکَن‌دوزی متعلق به شهر سه‌قلعه سرایان در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور ثبت شد.
وی چِکَن را واژه‌ای ترکی و به معنای کشیدن دانست و گفت: به علت استفاده از نخ‌های گلابتون که دور تا دور نقوش اصلی زمینه ی کیسه کشیده شده و با نخ‌های مشکی روی پارچه با روش بست دوزی دوخته شده از گذشته به این نام معروف شده است.
مسئول واحد پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌جنوبی عنوان داشت: نوار‌ها و یراق‌های دوخته شده بر روی کیسه سوزن دوزی، اشکال و طرح‌ها و حاشیه‌های مختلف، بند به کار رفته در ساخت کیسه برای بسته شدن در کیسه و تزیینات زیبای بند با گره سرشتی (شَمسَک) و منگوله‌های رنگی و تزیینات نخ‌های رنگی و گلابتون از مشخصات این کیسه‌ها است و تمام تزیینات با کمک نخ‌های ابریشمی و پنبه ای اجرا می‌شود.
برآبادی تصریح کرد: سابقه تاریخی این کیسه‌ها در سه قلعه با بیش از ۱۵۰ سال می‌رسد.
وی افزود: طرح درخت زندگی هفت شاخه به سبب تقدس عدد هفت و نمادین بودن این عدد و نقوش نمادین انسان در اطراف این درخت برای تقدیس آن (ردیف نمادین انسان‌ها دور تا دور نقش درخت مقدس و چسبیده به حاشیه) و نقوش نمادین طبیعت (کوه و آب) در حاشیه آن دیده می‌شود.
مسئول واحد پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌جنوبی عنوان داشت: تبحر و مهارت زنان سه‌قلعه در بکارگیری انواع دوخت‌های متناسب و بسیار ظریف برای تزیین رویه کیسه‌ها قابل ذکر و تحسین است.
کیسه چِکَن‌دوزی برای نگهداری اقلام مختلف استفاده می‌شده است.
انتهای پیام/۴