رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی:

ثبت نام ۹۰۰ نفر از خراسان جنوبی در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

صادقی گفت: سهم خراسان جنوبی در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، ایجاد بستر اشتغال برای ۴۰۰ نفر است که تاکنون 900 نفر در این طرح ثبت نام کرده اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جلال‌الدین صادقی، رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی، امروز در جمع خبرنگاران، گفت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی؛ به کارفرمایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و توسط جهاددانشگاهی به عنوان نهاد توسعه ای و مداخله گر در حوزه اشتغال در حال انجام است.
وی افزود: بر اساس این الگو و با انجام مطالعات، ساماندهی، بررسی، استعدادسنجی و توانمندسازی قرار است برای ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور زمینه ایجاد اشتغال فراهم شود.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهارکرد: سهم خراسان جنوبی نیز در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، ایجاد بستر اشتغال برای ۴۰۰ نفر است که تاکنون ۹۰۰ نفر در این طرح ثبت نام کرده اند. اما برای اینکه نارضایتی عمومی ایجاد نشود با پیگیری های انجام شده توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بقیه افراد ثبت نام شده هم از مزایای طرح استفاده خواهند کرد.
صادقی، هدف از اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را، توانمندسازی افراد متقاضی راه اندازی کسب و کارهای مشاغل خانگی با بهره گیری از تعامل با دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح و ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار و ایجاد زیرساخت‌های بازاریابی و فروش محصولات مشاغل خانگی و همکاری پیشرانان فعال این حوزه و بنگاه های بالا دستی اعلام کرد.
وی اظهار کرد: امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می‌شوند و قابلیت انجام این نوع کسب و کار در منزل سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آن ها می شود، که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسوولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده اشاره کرد.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: متقاضیان مشاغل خانگی لازم است متناسب با نوع فعالیت مورد نظر خود در یکی از بخش‌های مستقل، تحت پوشش و پشتیبان انجام دهند و باید از مهارت و تخصص کافی جهت انجام شغل خانگی مورد نظر برخوردار باشند.
صادقی گفت: تا پایان سال گذشته، ۲۰۰ شغل در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان ایجاده شده است که تا ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ تمام افراد ثبت نام شده در طرح به بازار کار متصل خواهند شد.
انتهای پیام/ ۷