مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی خبر داد

ثبت ۱۳۶ موقوفه با نیت غدیر در خراسان‌ جنوبی

حجت الاسلام بخشی‌پور گفت: 136 موقوفه با نیت غدیر در خراسان‌ جنوبی به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که واقعه غدیر بزرگترین همایش تاریخ اسلام بود، اظهار کرد: غدیر یک تکلیف الهی و دستور خداوند به حضرت محمد (ص) بود و باید در این ایام مسئله ولایت به درستی در جامعه تبیین شود.
وی افزود: آحاد جامعه باید برای ترویج فرهنگ غدیر به‌عنوان فرهنگ برتری ارزش‌ها و پیروی از فضیلت‌های الهی و معنوی تلاش کنند و شاید یکی از بهترین راه‌ها برای این منظور، موضوع وقف است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد: هر ساله از محل موقوفاتی که توسط واقفین برای عید قربان و غدیر وقف شده برنامه‌هایی از جمله اطعام روز عید غدیر، قربانی کردن، برگزاری مراسمات جشن و شادمانی و صدقه به نیازمندان اجرا می‌شود.
بخشی‌پور با بیان اینکه ۱۳۶ موقوفه با نیت غدیر در خراسان‌ جنوبی به ثبت رسیده است، تصریح کرد: باید برای غدیر موقوفاتی داشته باشیم تا با استفاده از این موقوفات فرهنگ غدیر را در جامعه نهادینه کنیم.
وی با بیان اینکه بیشترین موقوفات مرتبط با غدیر مربوط به شهرستان فردوس با ۸۴ موقوفه است، ادامه داد: همچنین در شهرستان طبس ۲۶ موقوفه، بشرویه ۴ موقوفه، بیرجند ۱۰ موقوفه، قاین، سرایان، خضری و خوسف هم هر کدام سه موقوفه با نیت غدیر به ثبت رسیده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه بیش از ۹ هزار و ۷۴۶ موقوفه در استان وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد این موقوفات دارای کاربری کشاورزی است، عنوان کرد: با توجه به اینکه اکثر نیات ثبت شده در استان مذهبی و ویژه روضه‌خوانی و عزاداری است تاکنون وقف برای غدیر نتوانسته در بین خیرین به خوبی تبیین شود.
بخشی‌پور ضمن قدردانی از واقفان خیراندیشی که اقدام به ثبت ملک خود در قالب سنت حسنه وقف می‌کنند، اضافه کرد: علاقه‌مندان به فریضه وقف می‌توانند در صورت تمایل به انجام وقف فردی یا جمعی با نیت فرهنگ‌‌سازی و ترویج فرهنگ علوی و غدیر بپردازند.
انتهای پیام/ ۱۳۲