مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی خبر داد

ثبت ۳۷ وقف جدید از ابتدای امسال/ ۱۰ سقاخانه در سطح شهر بیرجند ساخته می‌شود

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از ثبت 37 وقف جدید از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: طی چهار ماهه امسال 98 درصد درآمد موقوفات استان نسبت به برنامه پیش بینی شده سال که مصوب سازمان بوده، محقق شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پرویز بخشی پور مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد شهدا و روز خبرنگار، اظهار کرد: وقف مقوله ای است که از دیرباز در جامعه ما رونق داشته و از زمان گذشته کارساز و کار راه انداز بوده است.
وی با بیان اینکه وقف در بازه‌ای از زمان مغفول مانده است، افزود: اما کسانی که واقف بودند حتی در خانه های خود وقف را دنبال می‌کردند.
مدیر کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه موضوع وقف قداست دارد، موقوفات برای جامعه و عام مردم است، گفت: موقوفات ما به درد قشر ضعیف جامعه می خورد و مدتی است اصحاب رسانه وقف را به جامعه شناسانده و همه وقف را می شناسند.
بخشی پور با اشاره به اینکه موضوعات وقف باید برای مردم باز شود، تصریح کرد: وقف موضوع ظریف و بسیار به درد بخور و حل کننده مشکلات مردم است.
وی افزود: ۲۰ هزار و ۸۸۸ متر زمین موقوفه بیمارستان رازی به درمانی تغییر پیدا کرده و ارزش موقوفه بسیار پایین آمده و مبلغ۴۱ میلیون تومان پول دارند و یک مقداری به حساب موقوفه واریز و حتی اوقاف هم خبردار نمی شود‌.
مدیر کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه در تمام شهرستان های خراسان جنوبی موقوفات خرد داریم، گفت: درخواست داشتیم که این موقوفات خرد را تجمیع کنیم اما اجازه نمی دهند.
بخشی پور تصریح کرد: برخی مواقع در موقوفات ممکن است موانعی باشد اما این موانع شرعی است و اجازه شرعی آن دست ما نیست.
وی با اشاره به اینکه در اوقاف حوزه های مختلف بهره‌وری و اجارات، حقوق و ثبتی، مدیریت منابع و فرهنگی و اجتماعی وجود دارد، افزود: حوزه فرهنگی و اجتماعی حوزه اجرای امینانه نیات موقوفات است و در این حوزه یک سامانه داریم که یک ریال از موقوفات را نمی توان جای دیگر هزینه کرد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه اوقاف ۵۰ هزار قصبه دارد، گفت: بنگاه آب لوله بیرجند یکی از موقوفات اداره اوقاف است و وقتی موقوفه‌ای بدون متولی بماند اوقاف متولی آن است و در حال حاضر نیز اوقاف متصدی موقوفه آب لوله است.
بخشی پور با بیان اینکه هرگاه شهر بیرجند از آب شرب اغنا شد می توانیم درآمد حاصل از آب لوله را در جای دیگر هزینه کنیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با همکاری شهرداری بیرجند در پارک های خراسان جنوبی ۱۰ سقاخانه از محل درآمد موقوفه آبلوله ساخته خواهد شد و در محل هر سقاخانه یک نماد آب لوله نصب خواهد شد تا این موقوفه فراموش نشود.
وی با بیان اینکه اولویت ساخت سقاخانه با مناطق محروم سطح شهر بیرجند است، افزود: امروز از محل موقوفه آبلوله بیرجند یک ریال در جای دیگر هزینه نمی شود و افراد مختلف دستشان از محل این موقوفه بسته شده است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از ثبت۳۷ وقف جدید از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: طی چهار ماهه امسال ۹۸ درصد درآمد موقوفات استان نسبت به برنامه پیش بینی شده سال که مصوب سازمان بوده، محقق شده است.
وی با بیان اینکه مستندی بابت وقف آبگرم لوت وجود ندارد، بیان کرد: تمام حوض انبارها، کارونسراها، قبرستان های متروکه و رباط ها همه از باب وقف معاطات (اعطا شده) وقف است و یک اشتشهادنامه مردمی در خصوص آبگرم لوت به دست ما رسیده است و این موضوع در مراجع قضایی در حال بررسی است.
انتهای پیام/ ۱۳۲