نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

جریان غدیر در سطح جهان گسترش یافته است

آیت الله عبادی با بیان اینکه ولایت امام علی(ع) ولایت الله است، گفت: غدیر یک جریان است که اکنون در سطح جهان گسترش یافته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،آیت الله سید علیرضا عبادی در دیدار با دست اندرکاران ویژه برنامه های هفته امامت و ولایت اظهار کرد: سخن از امامت و ولایت از روز خلقت انسان تا روزی که نسل انسان برافتد وجود داد و ربطی نیز ندارد که ما بدانیم یا ندانیم؛ بخواهیم یا نخواهیم؛ مسلمان باشیم یا کافر.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه امامت و ولایت از ارکان اصیل انسان شناسی است، گفت: یک فرد حتی اگر کافر باشد بالاخره از یک جریان پیروی می کند؛ امام و ماموم یعنی همین، ولایت و والی یعنی همین، کار ندارد که حق است یا باطل، یک مسئله ضروری اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد: انسان مدنی الطبع است یعنی انسان فطرتاً و خلقتاً به گونه ای آفریده شده که باید حتما اجتماعی زندگی کند، چون در انسان نیازها و استعدادهایی نهفته است كه جز در پرتو زندگی اجتماعی به ظهور و فعلیت نمی رسد.
وی افزود: قرآن قانون زندگی است، آیا اجرا می شود؟ نه، قانون مجری می خواهد، قانون خیلی مهم است، اما مهمتر از قانون مجری، آن است که ضامن اجرای قانون است، در غیر این صورت اگر بهترین قانون باشد، ولی اجرا نشود چه فایده ای ندارد، اینجاست که ضرورت وجود سیستم حکومت و حاکم و شرایط تعیین حاکم پیش می آید.
آیت الله عبادی بیان کرد: خدای عالم و آدم تشریع فرموده دین، جامعه، حکومت، حاکم و شرایط حاکم تا انسان که یک موجود نامتناهی است تا سیر الی الله کند و به سوی کمال مطلق حرکت کند و اگر این شرایط پیش نیاید انسان ننگ بقیه حیوانات می شود.
امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه مسئله پیروی و پیشوایی امامت و ولایت؛ مسئله ای نیست که حرفی از آن بزنیم و بگذریم، بگوییم مخصوص مسلمان و شخص برحق است، تصریح کرد: انسان خلقتاً به گونه ای است که چه حق و باطل از یک راه و روش پیروی می کند و لذاست که قرآن مجید امامت و ولایت را در حق و عدل منحصر نکرده است.
به گفته وی؛ قرآن کریم از امامانی می گوید که دعوت به حق می کنند اما این نصف بحث است و در جایی هم می گوید امامانی هستند که جامعه را به سمت آتش رهبری می کند، هر دوی این ها امام هستند، به طوری که در آیه ۹۸ سوره هود، می فرماید« فرعون هم یک امام است که قوم خود را وارد آتش می سازد، این امام جور، ستم است.»
نماینده ولی قیه در خراسان جنوبی گفت: کسانی که تصور می کنند می توانند از زیر بار امامت حق، امامت پیغمبران، امامت اوصیای پیغمبران، امامت نواب خاص آن ها و امامت نواب عام آن ها که به حق و عدل دعوت می کنند، فرار کنند، در صورتی که همچنین چیزی نیست و اشتباه می کنند، این یک بحث مستدل و علمی انسان شناسی است، امام حق و عدل را رها می کنند و دنبال امام باطل و ظالم می روند اما از امامت نمی تواند خارج شود، بالاخره پیرو کسی هستند.
آیت الله عبادی در تبیین آیه ۲۵۷ سوره بقره، عنوان کرد: آنچه که در دین خدا مطرح است ولایت الله است و اهمیت دین به ولایت الله است، پیامبر که دعوت می کند خدا او را ولی قرار داده است پس او به ولایت خدا دعوت می کند، کسانی هم که به حق از پیامبر تبعیت می کنند از ولایت الله تبعیت می کنند.
وی با اشاره به آیه ۸۰ سوره نساء، خاطر نشان کرد: کسانی که از پیامبر اطاعت می کنند، این اطاعت آنان عین اطاعت از خدا است.
امام جمعه بیرجند، بیان کرد: وقتی اوصیای انبیاء بعد از آن ها متصدی امور جامعه هستند اطاعت از آن ها یعنی اطاعت از خدا چون ولایت الله است مانند نواب خاصی که ائمه قرار داده اند، اگر امام علی(ع) مالک اشتر را به عنوان پیشوای یک قومی قرار می دهد ولایت او مانند ولایت امام علی(ع) است، ولایت امام علی(ع) ولایت رسول الله است، ولایت رسول الله ولایت خدا است و جنگ با او جنگ با خدا است، ظلم به او ظلم به خدا است و تبعیت از او تبعیت از خدا است.
وی در ادامه افزود: در دوران غیبت کبری بحث های عینی کلامی و اعتقادی اسلام ناب و مستدل و بحث های فقهی همه با یک زبان حرف می زنند و آن این است که با ولایت نواب عام امام معصوم فرد حاکم قرار داده است، کسی که ولایت فقیه عادل جامع الشرایطی را که در فقه و بحث کلام تثبیت شده است انکار کند امام زمان را انکار کرده است و از هر کسی حمایت می کند به او ملحق می شود.
امام جمعه بیرجند با اشاره به بخش دیگری از آیه ۲۵۷ سوره بقره، گفت: افرادی کفر ورزیدند، حقایق را نادیده گرفتند و ولایت خدا را انکار کردند، هر فرد و گروهی از شخصی پیروی کنند که به دنبال جهل الهی که در دین خدا تشریع باشد بروند در واقع دنبال طاغوت رفته اند.
آیت الله عبادی ادامه داد: بحث امامت و ولایت بسیار ارزشمند است، دین خدا هرگز تعطیل نمی شود بحث های فقهی و کلامی این اندیشه را مردود می کند.
نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی افزود: غدیر یک روز و تاریخ نیست، غدیر یک جریان است و میدان این جریان در حال حاضر هم بر حق پرستی و هم بر طاغوت پرستی بسیار گرم است و حالت بین المللی نیز به خود هم گرفته است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد انسان های حق جو صف های خود را محکم کنند و زمینه آنچه را که موجب ظهور حضرت ولیعصر(عج) باشد را فراهم کنند، این مهم وقتی صورت می پذیرد که در پای بیعت با نماینده عام اولیای الهی و معصومین پایمردی کنند که الحمدلله این کار را می کنند، ما امروز شاهدیم که گذر زمان به نفع جریان ولایت حق و معصومین و غدیر است.
انتهای پیام /۳