مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:

جشنواره استانی تئاتر خیابانی افلاکیان مقدمه ای برای جشنواره منطقه ای و ملی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت:جشنواره استانی تئاتر خیابانی افلاکیان مقدمه ای برای برگزاری جشنواره منطقه ای و ملی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان در صورت رعایت شرایط کرونا و عملی شدن همه ابعاد جشنواره در بعد استانی برنامه ریزی شده است اما امید است سال آینده شرایط بهتر شده و بتوان جشنواره را در حد منطقه ای برگزار کرد و درپروسه ای چند ساله آن را به جشنواره ای ملی تبدیل کرد.
«ناصر نبی زاده» در مورد نقش هنر در انتقال فرهنگ دفاع مقدس به فرموده مقام معظم رهبری اشاره کرد که هر اندیشه ای برای این که پایدار بماند باید به ابزار هنر آراسته شود بنابراین هنر وسیله ای مهم برای انتقال اندیشه ها، افکار و فرهنگ ها است در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس و با توجه به اهمیت این موضوع، بستر وظرفیت دفاع مقدس، رزمندگان، ایثار، فداکاری، رشادت ها و… در این واقعه مهم هنر ابزاری مهم برای پرداختن به این مباحث است.
این مقام ارشد در حوزه فرهنگ و هنراستان تاکید کرد: پرداختن هنرمندان به موضوع مهم دفاع مقدس و به کار گیری ابزار هنری برای آشکار سازی زوایای مختلف این واقعه مهم تاریخی را ضرروی خواند و افزود: تئاتر می تواند بار بزرگی از این رسالت را منتقل کند چرا که هنری مادر واصیل است و می تواند این فرهنگ مهم را به شکل های مختلف به نسل جوان و علاقمند هنر انتقال دهد.
وی تئاتر خیابانی را مردمی ترین هنر خواند که بدون واسطه و در کوچه وخیابان برگزار می شود و مردم در هر نقطه شهر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. نبی زاده پرداختن به دفاع مقدی را ضروری خواند و افزود: موضوع دفاع مقدس از جنبه های مختلفی اهمیت دارد یک مورد نقش دفاع مقدس در تاریخ معاصر است که مقطعی از تاریخ را به نمایش می گذارد که مردم جان خود را برای حفظ اندیشه واستراتژی انقلاب اسلامی فدا کردند تا یک وجب از خاک کشور در اختیار دشمن قرار نگیرد.
وی بعد دیگر پرداختن به دفاع مقدس را تاثیر آن در هدایت جنبش ها وحرکت های بعدی در منطقه دانست و افزود: آن چه با عنوان حرکت جهادی در کشورهای مختلف منطقه از لبنان، عراق، سوریه و… مشاهده می شود حرکت عدالت خواهانه، مبارزه با استکبار و استبداد ستیزی است که ریشه عمیق در چند سال دفاع مقدس ایران اسلامی دارد. وقایعی که در جریان دفاع مقدس رخ داده و افرادی این جریان را شکل دادند که در کوره دفاع مقدس پخته شدند. وی توجه و پرداختن به قهرمانان ملی، احترام و یادآوری شهدای ارزشمند دوران دفاع مقدس و شناساندن آن ها به نسل جوان را دلیل دیگری برای بازخوانی دفاع مقدس بیان و اضافه کرد: نسل جوان که با حرف و حدیث ها و شائبه هایی در فضای مجازی مواجه می شود باید با بازنگری و بازخوانی وقایع و فرهنگ دفاع مقدس با شرایط آن زمان کشور آشنا باشد و بداند که جوانان آن زمان در چه موقعیت حساس و با چه شرایط و الگویی مقاومت و فداکاری کردند و از آن ها درس مقاومت و پایداری بگیرند.
انتهای پیام / ۳