بعد از گذشت دو ماه از جشنواره ملی زرشک در خراسان جنوبی؛

کشاورزان درمیانی در انتظار تحقق وعده های جشنواره ملی زرشک

بعد از گذشت یک ماه و نیم از اختتامیه جشنواره ملی زرشک بر اساس رصد میدانی از شهرستان درمیان کشاورزان این شهرستان در انتظار نتایج مثبت حاصل از صحبت های مطرح شده در این جشنواره هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ۴۵ روز از اختتامیه جشنواره ملی زرشک در خراسان جنوبی گذشت و فصل برداشت زرشک استان در سال ۱۴۰۱ به اتمام رسید.

زرشک یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی است و با توجه به اینکه ۹۸ درصد زرشک جهان متعلق به این استان است امسال با هدف معرفی، فرآوری، جلوگیری از خام فروشی، بازاریابی و فروش بهتر این محصول جشنواره ملی زرشک در پنج شهرستان دارای محصول زرشک استان از ۲۱ تا ۲۷ مهرماه برگزار شد.

قبل و حین برگزاری جشنواره ملی زرشک گزارشات مختلفی در زمینه‌های مختلف محصول زرشک منتشر و گلایه‌های کشاورزان به گوش مسئولان رسید و مسئولان نیز به فراخور مسئولیتی که داشتند قول هایی به کشاورزان استان خراسان‌جنوبی دادند.

شهرستان درمیان نیز یکی از شهرستانهای دارای محصول زرشک است و جشنواره زرشک در این شهرستان طی دو روز در بخش قهستان و مرکزی برگزار شد. جشنواره مردمی زرشک در بخش قهستان با حضور سردار زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور همراه بود و جشنواره ملی زرشک در بخش مرکزی که در قلعه روستای فورگ برگزار شد میزبان مسئولان استانی و کشوری از اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه بود.

زرشک به نبض تپنده اقتصاد خراسان جنوبی وصل است/ پرداخت تسهیلات برای احداث بارگاه های بهداشتی

سردار محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در حاشیه مراسم جشنواره مردمی زرشک شهر قهستان شهرستان درمیان، اظهار کرد: محصول مزیت دار زرشک در خراسان جنوبی، نبض تپنده اقتصاد استان و به شاهرگ حیاتی زندگی مردم استان وصل است و برای زرشک باید تکمیل زنجیره ارزش داشته باشیم یعنی تامین، تولید، صنایع تبدیلی، بسته بندی، نما نام سازی و به بازار رسانی انجام شود که در این زمینه تاکنون خوب عمل نشده است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور بیان کرد: در دولت انقلابی حضرت آیت الله رئیسی چندین برنامه در بحث زرشک در دستور کار قرار گرفته و پیگیری هایی از مرکز انجام شده که یکی از برنامه های در دستور کار ایجاد مجتمع فرآوری زرشک در استان است که اگر در یکی از شهرستانهای خراسان جنوبی ایجاد شود از خام فروشی جلوگیری میشود و بخش اعظم محصولات مردم در این مجتمع تبدیل به احسن شده و ارزش افزوده به کشاورز بر میگردد.

وی اظهار کرد: مسئله بعد در بحث تکمیل زنجیره ارزش این است که به دنبال بهداشتی خشک کردن زرشک و بالا بردن کیفیت در بازار فروش جهت خرید باشیم که در این خصوص بارگاه های بهداشتی زرشک خشک کنی است و کشاورزان باید به سمت آن بروند و در بحث بارگاه های بهداشتی زرشک خشک کنی بسیج سازندگی، کمیته امداد، بنیاد علوی و استانداری میتواند در تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ به مردم کمک کند که در این خصوص از مردم درخواست میشود حتما به این سمت آمده و از بارگاه های بهداشتی برای خشک کردن زرشک استفاده شود.

زهرایی افزود: در ادامه کاری که باید انجام دهیم ایجاد کارگاه های کوچک فرآوری زرشک است؛ خودمان را متوقف به یک مجتمع در خراسان جنوبی نکنیم و بسیج سازندگی به سهم خودش پای کار است و هر آنچه که ظرفیت در استان نباشد هم بسیج سازندگی برای تکمیل زنجیره ارزش، آماده پیگیری و رایزنی در تهران است.

۳۲۰۰ هکتار سطح زیرکشت زرشک شهرستان درمیان

مهدی فرجامی فرد فرماندار شهرستان درمیان نیز در جشنواره ملی زرشک شهرستان درمیان که در قلعه فورگ برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان درمیان رتبه دوم زرشک را دارد که ۳۲۰۰ هکتار سطح زیرکشت زرشک شهرستان بوده و ۲۷۰۰ هکتار بارور است و تولید زرشک خشک شهرستان به سه هزار تن می‌رسد.

سفیر صادراتی زرشک

روشنعلی یکتا عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در جشنواره ملی زرشک شهرستان درمیان، اظهار کرد: کشور ایران به واسطه تولید ۹۸ درصدی زرشک که آنهم در خراسان جنوبی تولید میشود کشوری خاص است چراکه کشورهای دیگر جهان از داشتن زرشک محروم هستند.

وی با بیان اینکه باید نگاه خود را تغییر دهیم و برای معرفی این محصول خاص در سطح بین المللی بیاندیشیم، افزود: باید میزان تولید زرشک افزایش یابد و گروه‌های توریسم برای برداشت زرشک به استان خراسان جنوبی دعوت شوند.

یکتا خرید تضمینی را گناه بزرگ در حق کشاورزان دانست و عنوان کرد: خرید تضمینی یعنی محصول ما مشتری ندارد که دولت آن می خرد در حالی که زرشک باید خودش به جایگاهی برسد که بر اساس میزان تقاضا قیمت گذاری شود.

وی با بیان این‌که ۸۵ هزار تُن تولید زرشک میزانی نیست که پاسخگوی جهان باشد، گفت: خرید تضمینی گناه بزرگ و حیف و میل کردن است و نشان می دهد که این محصول خریدار و متقاضی ندارد زرشک یک محصول خاص است که در جاهای دیگر وجود ندارد لذا این نعمتی را خداوند به شما داده است نباید برای آن قیمت تضمینی تعیین کنیم و بگذاریم خودش جایگاه خود را در جهان پیدا کند.

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اظهار کرد: تبلیغات این محصول را انجام خواهم داد و به عنوان سفیر صادراتی زرشک اقدام به هدیه دادن این محصول در نقاط مختلف جهان خواهم کرد.

جواد اشرفی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز در این جشنوراه، ظهار کرد: اتاق بازرگانی از حلقه خاص خود خارج شود. اتاق بازرگانی چند بار به محصول زرشک به دولت کمک کرده است و این جشنواره به همت دولت برگزار شده و اگر برگزار نمی شد آیا یاد خراسان جنوبی برخی از مسئولان می افتادند یا خیر؟

وی با بیان این‌که دولت هزینه کرده است و با اجرای جشنواره ملی زرشک به دنبال این است تا صدای کشاورزان را برساند، عنوان کرد: وظیفه دولت آماده کردن زیرساخت ها و تشکل های مردمی است و بخش خصوصی و اتاق بازرگانی باید برای صادرات فکری و برنامه ریزی کند.

وی اظهار کرد: از اتاق بازرگانی ایران مطالبه جدی داریم تا به استان خراسان جنوبی و استان هایی که کمتر دیده شده اند توجه داشته باشند و حلقه بسته چند استان خاص نباشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: دولت مردمی به دنبال کمک کردن به اقتصاد و معیشت کشاورز پایه خراسان جنوبی است.

اشرفی افزود: ای کاش از ۲۰ سال پیش برخی افراد سفیر زرشک خراسان جنوبی می شدند و امیدواریم خروجی جشنواره ملی زرشک مثبت باشد.

حسین خسروی اسفزار نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز در این جشنوراه، گفت: باید برگزاری این نوع جشنواره ها خروجی داشته باشد و باید در پایان جشنواره ملی زرشک بررسی شود که چه میزان از اهداف کوتاه مدت و بلندمدت این جشنواره محقق شده است.

جشنواره ملی که ملی نبود!

محمد صادقی رئیس هیئت مدیره فراکسیون کشاورزی اتاق ایران در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: برگزاری جشنواره زرشک باید در سطح ملی برگزار شود نه استانی.

وی در مورد اینکه چه کاری میتوان برای زرشک کرد،افزود: چون همه کارها در دست دولت است بخش خصوصی هیچ کاری نمیتواند انجام دهد تا زمانی که دولت سایه اش را روی بخش خصوصی بردارد نظاره گر و ناظر باشد.

رئیس هیئت مدیره فراکسیون کشاورزی اتاق ایران بیان کرد: وقتی دولت ناظر باشد کشاورز به راحتی راهش را انتخاب میکند.

صادقی عنوان کرد: بخش خصوصی هر کار بخواهد انجام دهد آخرش به بن بست دولت میرسد؛ گمرک، صادرات، مرز و …. که همه در دست دولت است.

وی به پارلمان بخش خصوصی اشاره و اظهار کرد: مثل اینکه دولت و مجلس دارند با هم دست به یکی میکنند که یک بخش از بخش خصوصی را بگیرند که واقعا جای تاسف دارد.

رئیس هیئت مدیره فراکسیون کشاورزی اتاق ایران گفت: مسئولان امر به زیرساختها فکر نمیکنند که اگر به زیرساخت فکر شود و کار به دست کاردان سپرده شود خیلی از کارها انجام میشود‌.

حال و روز نامساعد کشاورز به دلیل خام فروشی

صادقی به خام فروشی زرشک اشاره و عنوان کرد: حال و روز نامساعد فعلی کشاورز به دلیل خام فروشی زرشک است و اگر قرار است از خام فروشی بیرون بیایید باید آزاد باشد بتواند صادرات کند باید ماشین آلات روز را بیاورد و تولیدات ما تولیدات روز دنیا باشد.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به اینکه ۹۸ درصد زرشک دنیا متعلق به خراسان جنوبی است افتخار میکنند اشاره کرد و افزود: کشاورز باید به این موضوع افتخار کند چراکه تولید کننده است نه اینکه رئیس سازمان جهاد کشاورزی به موضوع افتخار کند.

نابودی سربازان امنیت غذایی

رئیس هیئت مدیره فراکسیون کشاورزی اتاق ایران به امنیت غذایی به عنوان مهمترین امنیت اشاره و اظهار کرد: نگاه کنید سربازان امنیت غذایی که کشاورزان هستند به کجا رسیده اند؟ غیر از این است که به نابودی کشیده شدند؟ در این قضیه چه کسانی مقصر هستند؟

صادقی عنوان کرد: مسئله جایی است که متخصصان ما سر جای خود نیستند و تا زمانی که مدیران ما رابطه ای انتخاب میشوند این وضعیت کشاورز است.

وی بیان کرد: جشنواره ملی زرشک کار خوبی بود که انجام شد اما این جشنواره باید زیرساخت بین المللی و کارگاه های تولیدی داشته باشد و برای فرآوری آن کار بشود تا سود به دست کشاورز برسد اما الان سود را کس دیگری میبرد.

رئیس هیئت مدیره فراکسیون کشاورزی اتاق ایران با بیان اینکه زعفران را ایران تولید میکند اما سودش را اسپانیا میبرد، گفت: دولت وظیفه دارد زیرساختها را برای محصولات کشاورزی فراهم کند‌.

صادقی اظهار کرد: جهاد کشاورزی که وظیفه اش آموزش است آیا آموزش لازم را انجام داده است؟

وی تصریح کرد: رسانه نیز در این خصوص ضعیف عمل کرده و همیشه دنبال مسئولان است رسانه باید واقعیت امر در بحث زرشک را به جای مسئول از کشاورز سوال کند.

ثبات قیمت زرشک در مقابل تورم چند برابری!

رئیس هیئت مدیره فراکسیون کشاورزی اتاق ایران با بیان اینکه طی یکسال گذشته تورم و قیمت کالاهای زندگی چندین برابر شده، عنوان کرد: قیمت زرشک از سال قبل تا کنون چند برابر شده؟ هیچ افزایشی نداشته است و اینجا کشاورز مقصر نیست چراکه کارش را انجام داده و تولید داشته برای حمایت از کشاورز باید مرز را باز کنند تا صادرات انجام شود باید ماشین آلات از کمرگ برای صادرات زرشک عبور کنند.

دعوت از خراسان جنوبی برای حضور در همایش بین المللی اصفهان

صادقی بیان کرد: ۱۶ و ۱۷ آذر ماه همایشی همراه با نشست بین المللی در خصوص گیاهان دارویی در استان اصفهان با حضور نمایندگانی از ۶ کشور دنیا برگزار خواهد شد که همینجا از خراسان جنوبی جهت ارائه محصول زرشک به عنوان یک گیاه دارویی دعوت میکنیم در این همایش و نشست شرکت کنند.

خراسان جنوبی میتواند زرشک را مونوپل کند

روشنعلی یکتا عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه نیز در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: سرمایه گذاری که قرار است در بحث زرشک سرمایه گذاری کند قرار نیست عام المنفعه کار کند بلکه باید حداقل سرمایه ای داشته باشد.

وی افزود: زرشک را باید خرید و با بسته بندی به بازار ارائه کرد وقتی زرشک در بازار جایگاه خرید و فروش داشته باشد نه تنها من بلکه سایر تجار در پی خرید زرشک هستند.

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه بیان کرد: خرید تضمینی زرشک توهین به کشاورز است وقتی ۹۸ درصد تولید زرشک در دست استان خراسان جنوبی است استان میتواند زرشک را مونوپل (امتیاز عرضه کالا یا خدمتی در اختیار یا انحصار یک شرکت یا گروه خاص بودن) کند.

یکتا عنوان کرد: ارزش و خواص زرشک را باید شناخت و دانست کجاها میتوان بکار برد.

وی با بیان اینکه من به عنوان بازرگان اگر بخواهم بدون تعارف بگویم چرا پای کار نمی آیم؟ تصریح کرد: من باید به امنیت پولی، امنیت توانایی صادرات و امنیت برگشت ارز فکر کنم.

قوانین دست و پا گیر دولت

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه به مصوبه مجلس در خصوص نیم درصد آب بهای صادرات اشاره کرد و گفت: ما قوانین دست و پا گیری داریم و دولت در این خصوص باید تسهیلگری کند تا منِ بازرگان، صادر کننده و فرآوری کننده از آن استفاده کنم و این مسئله نیاز به همفکری همه دارد.

یکتا با بیان اینکه خراسان جنوبی بهترین محصول دنیا یعنی زرشک را دارد، اظهار کرد: در این جشنواره چه کسانی دعوت شده و حضور داشتند؟ اگر من جای مسئولان استان از جمله استانداری بودم پول میدام مهمان دعوت میکردم که بیایند اینجا زرشک را ببینند بخورند تا بفهمند زرشک چیست؟ آیا مسئولان استان این کار را کردند؟ نکردند.

یک ماه پس از اختتامیه جشنواره زرشک

حال پس از گذشت یک ماه و نیم از برگزاری جشنواره ملی زرشک در شهرستان درمیان مجدد به سراغ بهره برداران زرشک در این شهرستان مرزی رفته و نظر آنها در مورد جشنواره ملی زرشک و برنامه های انجام شده را جویا شدیم.

بهاری یکی از بهره برداران زرشک بخش قهستان شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خاورستان، برگزاری جشنواره زرشک در شهرستان درمیان را متوسط ارزیابی کرد و گفت: این اقدام باعث معرفی شهرستان درمیان در سطح کشور و اطلاع سایر استانها از اینکه در این شهرستان مرزی زرشک کاشت می‌شود، شد.

این کشاورز شهرستان درمیان بیان کرد: حضور رئیس بسیج سازندگی کشور برای برگزاری جشنواره مردمی زرشک در شهرستان درمیان و اعلام آمادگی بسیج سازندگی برای کمک به کشاورزان در بخش های مختلف محصول زرشک از جمله ایجاد واحدهای فرآوری و بارگاه های بهداشتی زرشک باعث دلگرمی مردم منطقه شد.

بهاری خاطرنشان کرد: زحمات و برنامه های زیادی برای برگزاری جشنواره زرشک در شهرستان درمیان صورت گرفت ان شاءالله نتایج این زحمات افزایش قیمت زرشک و به نفع کشاورزان باشد.

رحیمی یکی دیگر از بهره برداران محصول زرشک در روستای نوغاب شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: برگزاری جشنوراه ملی زرشک در بخش مرکزی روستای فورگ و حضور مسئولان جهت دیدن محصول زرشک از نزدیک خوب بود اما تاکنون که یک ماه و نیم از جشنواره ملی زرشک گذشته شاهد اتفاق خاص و تاثیر مثبتی در شهرستان درمیان نبودیم.

جای خالی غرفه داران میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ در جشنواره ملی زرشک

وی با بیان این‌که زرشک یک میوه است، افزود: من طی مصاحبه‌های قبلی که در بحث زرشک و مشکلات داشتم دعوت از فروشنده گان یا صاحبان غرفه های میوه در میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ از جمله مشهد، تهران، تبریز، اصفهان و شیراز پیشنهاد کردم چراکه زرشک نوعی میوه است و می‌توان در فصل برداشت به عنوان میوه تازه در بازار عرضه کرد که اگر غرفه داران میوه و تره بار شهرهای بزرگ به بهانه این جشنواره به استان دعوت می‌شدند و از نزدیک با محصول و درخت زرشک آشنا می‌شدند بسیار عالی بود اما جای خالی این غرفه داران و این خلاء در جشنوراه ملی زرشک را شاهد بودیم.

این کشاورز درمیانی به حضور یکتا عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در جشنوراه ملی زرشک شهرستان درمیان اشاره و تاکید کرد: اینکه از اتاق بازرگانی به عنوان یکی از بخش های خصوصی در این جشنوراه دعوت شده بود خیلی خوب بود و همانگونه که معاون امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز بر داشتن برنامه های توسط بخش خصوصی برای صادرات زرشک تاکید داشت باید این مسئله مورد توجه بخش خصوصی باشد.

رحیمی خاطرنشان کرد: زرشک با توجه به خواصی که دارد هنوز آن گونه که باید به دنیا معرفی نشده و اگر معرفی هم بشود این حجم تولید در خراسان جنوبی پاسخگوی نیاز دنیا نیست پس همزمان با معرفی زرشک به دنیا باید در بحث افزایش تولید، فرآوری و تمامی محصولاتی که از این محصول میتوان به دست آورد کار کرد و اگر همین زرشک کاران خرد در شهرستانها حمایت شوند و دلگرمی داشته باشند قطعا می‌توانند در بحث معرفی، افزایش تولید و فرآوری این محصول نقش آفرین باشند.

جشنواره ملی زرشک تاکنون نتیجه مثبتی نداشته است

وی تصریح کرد: پس از برگزاری جشنواره ملی زرشک در درمیان و در حال حاضر قیمت زرشک خشک امسالی بسیار کاهش یافته است به گونه ای که در هر کیلوگرم زرشک خشک امسالی شاهد کاهش ۲۰ هزار تومانی قیمت زرشک هستیم.

این کشاورز درمیانی گفت: اوایل مهرماه قیمت زرشک خشک در بازار مشهد کیلویی ۱۰۰ هزار تومان، هفته گذشته ۸۲ هزار تومان و همین حالا ۷۵ هزار تومان است.

رحیمی با بیان اینکه در حال حاضر بازار زرشک داغون است، اظهار کرد: تاکنون جشنواره ملی زرشک پیامد مثبتی برای زرشککاران منطقه نداشته است اگر بعد از این و تا پایان سال بهتر شود.

وی افزود: خریداران زرشک در مشهد دلیل کاهش قیمت زرشک را عدم درخواست زرشک از شهرستانها اعلام میکنند و این عدم درخواست در حالی است که کشاورز پیگیر تمیز کردن و ارسال زرشک به مشهد جهت فروش قبل از سال جدید است که این عدم توازن عرضه و تقاضا باعث کاهش قیمت زرشک شده است.

این کشاورز بیان کرد: امیدوارم بازار زرشک حداقل در سال جدید و فصل تابستان بهتر شود و کشاورزان مجبور نشوند زرشک را زیر قیمت بازار به فروش برسانند.

دستورالعمل های احداث بارگاه های بهداشتی تسهیل شود

نظری یکی دیگر از بهره برداران زرشک در شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: نفس و ظاهر برگزاری جشنواره ملی زرشک در شهرستان درمیان خوب بود ان شاءالله که در ادامه شاهد اتفاقات خوبی در این شهرستان در بحث زرشک باشیم.

وی در مورد تاکید بر خشک کردن زرشک بهداشتی و بدون بار میکروبی از سوی مسئولان امر و حمایت دولت و بسیج سازندگی از احداث بارگاه های بهداشتی زرشک، گفت: با توجه به اینکه احداث بارگاه بهداشتی زرشک در جوار باغات زرشک دارای دستور العمل و زیربنا و متراژی با حداقل پنج هزار متر مربع است در شهرستان درمیان کمتر باغ هایی با این متراژ است و اغلب درختان زرشک در باغ هایی است که میوه و محصول دیگری هم دارد لذا پیشنهاد می‌شود اگر قرار است با احداث بارگاه بهداشتی به کشاورزان کمک شود یک بازنگری در دستور العمل ها داشته باشند و یا به طریق دیگری از کشاورزان این شهرستان جهت خشک کردن بهداشتی زرشک حمایت شود.

این کشاورز بیان کرد: ان شاءالله یکی از نتایج جشنوراه ملی زرشک در شهرستان درمیان احداث سردخانه زرشک و حمایت از واحدهای فرآوری تعطیل و نیمه تعطیل این شهرستان در بحث زرشک باشد چراکه شهرستان درمیان با حجم تولید زرشک بسیار بالا فاقد سردخانه است و کشاورزان مجبور به انتقال زرشک جهت خشک کردن به مرکز استان هستند که این مسئله متحمل هزینه برای کشاورزان است.

سلمانی یکی دیگر از کشاورزان شهرستان درمیان در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: برگزاری جشنواره ملی زرشک در مهد تولید زرشک اتفاق مهمی نیست اگر جشنواره ملی بود باید در سطح ملی استانهای بزرگ از جمله تهران، خراسان رضوی، اصفهان و فارس برگزار و انواع تولیدات زرشک در این استانها جهت معرفی و فروش برگزار میشد.

وی افزود: وقتی شرایط برگزاری جشنواره در استانهای دیگر فراهم نشد حداقل میتوانستند از تعدادی صادر کننده، تاجر، کارشناس اقتصادی، کارشناس گیاهان دارویی، افراد صاحب نفوذ که بازارهای دنیا در دست آنها است برای حضور در این جشنواره دعوت کنند که متاسفانه این امر صورت نگرفت و حضور مسئولان بخش خصوصی در جشنواره ملی زرشک شهرستان درمیان هم به لطف اتاق بازرگانی استان انجام شد.

این کشاورز با بیان اینکه کشاورزان درمیانی منتظر برنامه ها و عده های مسئولان در بحث زرشک هستند، بیان کرد: در هر صورت جشنواره ای برگزار شد که ان شاءالله منشاء خیر و برکت برای استان و شهرستان درمیان باشد و شرایط زرشک و کشاورز بهتر از این باشد چراکه شرایط و درآمد فعلی حاصل از زرشک به هیچ وجه در شان کشاورزان نیست.

جشنوراه ملی زرشک خراسان جنوبی ۲۷ مهر ماه با امضای پنج تفاهم نامه بین سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و سرمایه گذاران بخش خصوصی در زمینه فراوری زرشک به پایان رسید اما این ابتدای کار دولت و مسئولان برای توجه به محصول مزیت دار زرشک در خراسان جنوبی است و برای رسیدن این محصول به جایگاه اصلی خود نباید فقط به برگزاری جشنوراه اکتفا کرد بلکه باید به وعده های داده شده در این پنج شهرستان و پیشنهادهای ارائه شده در هر شهرستان توجه و کار عملیاتی انجام شود.

بر اساس این گزارش و اظهارات کشاورزان شهرستان درمیان؛ به نظر میرسد جشنواره ملی زرشک بعد از گذشت یک ماه و نیم نه تنها نتایج مثبتی نداشته بلکه نظر کشاورزان را زمان برگزاری جلب نکرده و هم اکنون نیز با کاهش قیمت زرشک، حال و روز کشاورزان مساعد نیست و باز هم داستان همیشگی قیمت پایین زرشک در حال تکرار است اما بازهم کشاورزان درمیانی به روزهای آخر سال و سال جدید امید دارند و این امید کشاورزان برای تحقق نیاز به همت مردانه مسئولان امر به منظور اجرایی کردن وعده و وعیده های رنگارنگ آنها دارد.

انتهای پیام/۱۲۷