نتیجه جشنواره زرشک به کجا رسید ؟

جشنواره ملی زرشک از وعده ها تا واقعیت/ جشنواره ای به نام حمایت از زرشک کارن و به کام سخنرانان

در حالی که جشنواره ملی زرشک برای حل مشکلات زرشک کاران و همچنین افزایش قیمت زرشک تازه به عنوان یکی از اهداف کوتاه مدت برگزار شد، اما فعالان این حوزه معتقدند که در این جشنواره؛ وقتی برای بیان مشکلات زرشک کاران و تولیدکنندگان در نظرگرفته نشد و این جشنواره در تغییر قیمت زرشک تازه هم تاثیری نداشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در نیمه دوم مهرماه امسال؛ خراسان جنوبی از ۲۱-۲۷ مهرماه میزبان جشنواره ملی زرشک بود. برنامه ریزی برای برگزاری این جشنواره از چند ماه قبل آغاز شده بود و همه در تکاپو بودند تا این جشنواره به نحو احسن برگزار شود.

گفته می شد که قرار است با دعوت از خبرنگان داخلی و خارجی؛ این جشنواره ملی در ابعاد بین المللی هم بازخورد داشته باشد و از مهم ترین اهداف آن هم معرفی زرشک، افزایش تقاضا و قیمت این محصول و کمک به معیشت کشاورزان، ایجاد دغدغه بین مسئولان به منظور حمایت از این محصول ارزشمند بود.

حالا که چندهفته ای از برگزاری جشنواره گذشته و دیگر انتقادها؛ برگزاری جشنواره را تحت تاثیر قرار نمی دهد، با دو نفر از فعالان حوزه زرشک شهرستان قاین به گفتگو نشستیم تا برگزاری این جشنواره را ارزیابی کنیم.

خبری از حضور خبرنگاران کشوری و خارجی نبود

کاظم یعقوب زاده مسئول شرکت تعاونی تولیدی یاقوت سرخ محمدآباد علم شهرستان قاین، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: در خصوص برگزاری جشنواره ملی زرشک؛ اهالی و کشاورزان روستای محمدآباد علم از همان ابتدای تصمیم برگزاری جشنواره در این روستا پای کار بودند و زحمت ۹۰ درصد آمادگی برای جشنواره هم بر دوش اهالی بود، و حدود ۱۰ شبانه روز بطور مداوم کار می کردند.

وی افزود: در حالی که گفته شده بود قرار است خبرنگارانی از استان های دیگر کشور و همچنین از خارج کشور، این جشنواره را پوشش خبری دهند، اما هیچ اتفاقی در این خصوص نیفتاد و تنها یک نفر از خبرنگاران خود شهرستان قاین برای پوشش جشنواره آمده بود.

جشنواره تاثیری در قیمت زرشک تازه نداشت

مسئول شرکت تعاونی تولیدی یاقوت سرخ محمدآباد علم در خصوص تاثیر برگزاری جشنواره ملی زرشک بر قیمت زرشک تازه، گفت: در نمایشگاه جانبی این جشنواره خودم هم غرفه ای داشتم و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قیمت زرشک را از بنده سوال کرد که پاسخ دادم تعاون روستایی و جهادکشاورزی قیمت ۱۳-۱۴ هزار تومان را ارائه کرده اند، اما وی تاکید کرد که زرشک به قیمت کمتر از ۲۰ هزار تومان نباید فروخته شود.

وی با بیان اینکه یکی از کارخانه ها و همچنین کاسبان بازاری زرشک تازه را به قیمت حدود ۱۵-۱۶ هزار تومان خریداری کردند که این قیمت واقعا به صرفه نبود، تصریح کرد: تا قبل از برگزاری جشنواره قیمت ۲۰ هزار تومان برای هر کیلو زرشک مطرح می شد و بر همین اساس هم کشاورزان از فروش زرشک تازه خود دست نگه داشته بودند تا شاید با برگزاری این جشنواره و حضور خبرنگاران متعدد داخلی و خارجی، یک اقدامی صورت بگیرد و اتفاق خوبی برای زرشک بیفتد، اما متاسفانه با برگزاری این جشنواره؛ تاکنون اتفاق خاصی برای قیمت زرشک نیفتاده است.

یعقوب زاده افزود: در حالی که مسئولان قول های زیادی داده بودند، اما این جشنواره هم  بی نتیجه بود و کشاورز هیچ سودی نبرد، بلکه فقط زحمت آن برای کشاورزان و اهالی روستا ماند.

هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده

او با اشاره به اینکه بطور کلی برگزاری این نوع جشنواره ها خوب است چرا که با مطرح شدن در رسانه ها؛ صدایی ایجاد می شود، گفت: اما اینکه بعد از جشنواره هم چه اتفاقی بیفتد مهم است، مثلا این جشنواره چقدر باعث شناخته شدن زرشک شده، چه تاثیری برای کشاورز داشته؟ چه تاثیری در حمایت از کارگاه های کوچک داشته؟ اما با گذشت  چند هفته از برگزاری جشنواره، هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

کشاورزان نحوه تولید زرشک صادراتی را نمی دانند

مسئول شرکت تعاونی تولیدی یاقوت سرخ محمدآباد علم اظهارکرد: در حالی که در طی برگزاری جشنواره ملی زرشک مسئولان بر لزوم باز شدن مسیرهای صادراتی زرشک تاکید می کردند، اما در طرف دیگر قضیه؛ کشاورز اصلا نمی داند که باید چه محصولی تولید کند که مناسب صادرات باشد، نمی داند باید از چه نوع کود و سمی در مراحل تولید استفاده کند و یا محصول را چگونه برداشت و نگهداری و خشک کند.

یعقوب زاده تصریح کرد: متاسفانه اکنون کشاورزان و از جمله خود بنده اصلا نمی دانیم که زرشک صادراتی باید چگونه باشد، در حالی که اگر قرار است اتفاقی در حوزه صادرات بیفتد، کشاورزان باید آگاه و توجیه شوند.

دوره آموزشی برای کشاورزان برگزار نشده

وی در خصوص برگزاری دوره های آموزشی در خصوص تولید زرشک به عنوان یکی از برنامه های جانبی جشنواره زرشک نیز گفت: روستای محمدآباد علم یکی از روستاهای بزرگ تولید کننده زرشک است و کشاورزان نمونه و زرشک کاران عمده در این روستا هستند، ولی نه دوره آموزشی برای آنها برگزار شده و نه اصلا از این موضوع خبر دارند. اگر جای دیگری آموزش برگزار شده و می شود که ما خبر نداریم، درست؛ در غیر این صورت اصلا آموزشی برگزار نشده است.

زرشک مناسب صادرات نداریم

یعقوب زاده اظهارکرد: کشاورزان نگاهشان به سالیان آینده است و امیدوارند که اتفاقات خوبی برای زرشک بیفتد و بر همین اساس هم ضروری است که کشاورز آمادگی داشته باشد و بداند که باید چطور محصولی را تولید کند و در اختیار صادر کننده قرار دهد. اما متاسفانه تاکنون هیچ آگاهی به کشاورز نرسیده و تمام روند تولید، برداشت و نگهداری زرشک همان روش های قدیمی و سنتی است که از نسل قبل منتقل شده است.

وی با اشاره به اینکه حتی برخی از کشاورزان به علت عدم آگاهی زرشک را در طویله و محل نگهداری دام خشک می کنند، گفت: این در حالی است که اگر قرار باشد در حوزه صادرات اتفاقی بیفتد، قطعا زرشک منطقه جوابگو و قابل قبول نخواهد بود. به همین دلیل در این خصوص باید جلساتی برگزار و بروشورهایی توزیع شود تا کشاورز آگاه شود.

قول مسئولان برای تسهیلات خرید دستگاه سورت زرشک

مسئول شرکت تعاونی تولیدی یاقوت سرخ محمدآباد علم شهرستان قاین،  ادامه داد: سال گذشته زرشک سفید بود و پودر می شد و پاک کردن آن با دست بسیار سخت و زمان بر بود، همچنین مجبور بودیم زرشک را برای پاک کردن به در خانه ها ببریم که در این صورت زرشک خراب می شد و کیفیتش را از دست می داد، علاوه بر این پاک کردن زرشک با دست بار میکروبی محصول را بالا می برد و پیشرفت کار هم بسیار کند است. در همین خصوص دستگاهی به نام سورت وجود دارد که در یک ساعت می تواند یک تن زرشک (  و سایر محصولات ) را پاک کند و حتی اگر در یک تن زرشک، ۱۰۰ کیلو زرشک خوب باشد، قادر به جدا کردن آن هست. با استفاده از این دستگاه هم پیشرفت کار سریع است و هم بار میکروبی محصول کمتر است.

یعقوب زاده افزود: طی یک بازدیدی که توسط مسئولان از کارگاه زرشک پاک کنی من انجام شد، بنده برای خرید دستگاه سورت زرشک اعلام نیاز کردم که مسئول جهاد و اداره کار تاکید کردند که می توانند تسهیلات مورد نیاز برای خرید این دستگاه را تامین کنند و در این خصوص قول حمایت و پشتیبانی دادند.

وی بیان کرد: البته مسئولان از بنده خواستند که خط تولید را به محل برگزاری نمایشگاه جشنواره ملی زرشک بیاورم و به همین دلیل هم قبل از دریافت تسهیلات، برای خرید دستگاه سورتینگ زرشک به تهران رفتم و با قرض و چک دستگاه را خریداری کردم.

او با اشاره به اینکه قیمت این دستگاه یک میلیارد تومان است، گفت: مبلغ تسهیلات وعده داده شده هم ۲۴۰ میلیون تومان است که بعد از همان جریان بازدید، اداره کار مجوز مربوطه را صادر کرد و سپس۲۳ شهریور به بانک معرفی شدم و ۱۰ مهر هم برای دریافت تسهیلات، تشکیل پرونده دادم.

کسی جوابگو نیست

مسئول شرکت تعاونی تولیدی یاقوت سرخ محمدآباد علم ادامه داد: در حالی که مسئولان گفتند که از تو حمایت می کنیم، اما هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشدم و الان هم هیچ کس جوابگوی بنده نیست و در بین بانک و اداره تعاون و جهادکشاورزی سرگردان مانده ام. در حالی که من یک تولیدکننده ام و اگر چک هایم برگشت بخورد، کل سرمایه، جوانی و زحمت هایم بر باد می رود.

وی با اشاره به اینکه اکنون با خرید این دستگاه به دردسر افتادم و پریشان و بیزار شدم، خطاب به مسئولان تصریح کرد: اگر بودجه نداشتید، من را معرفی نمی کردید تا من هم این دستگاه را نمی خریدم! متاسفانه اینگونه از تولیدکننده حمایت می کنند.

بی توجهی به کشاورزان و تولیدکنندگان در جشنواره ملی زرشک

خسرو خسروی مدیرعامل کارخانه قاین سرشک نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: برگزاری جشنواره ملی زرشک برای معرفی این محصول خوب بود، اما متاسفانه یکطرفه بود و فقط مسئولان سخنرانی کردند و بعد هم تمام.

وی افزود: در حالی که کشاورزان، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در این جشنواره حضور داشتند، اما متاسفانه از هیچ کدام از این افراد دعوت نشد تا مشکلاتشان را مطرح کنند و مسئولان حاضر هم پاسخگو باشند.

مدیرعامل کارخانه قاین سرشک با بیان اینکه این جشنواره و حضور مسئولان متعدد؛ فرصت خوبی بود تا مشکلات را به گوش مسئولان برسانیم، تصریح کرد: بنده به عنوان مسئول اولین کارخانه ای که روی فرآوری زرشک کار کرده است، انتظار داشتم تا برای بیان مشکلات وقت می دادند، اما یک دقیقه وقت هم به کشاورزان و تولیدکنندگان ندادند و اصلا سوال نکردند که آیا در این جمعیت انبوه کشاورز، کسی حرفی برای گفتن دارد که این یک نوع بی احترامی به فعالان این حوزه بود.

وی با اشاره به اینکه معمولا هدف از برگزاری این جشنواره ها شنیدن درد و دل ها و مشکلات کشاورزان و تولیدکنندگان است، اظهارکرد: این جشنواره برای معرفی و حل مشکلات حوزه زرشک برگزار شد، ولی برای بنده به عنوان تولیدکننده اصلا مفید نبود. در واقع برگزاری جشنواره خوب است و جهاد کشاورزی زحمت می کشد، اما باید با دعوت از نماینده زرشک کاران و تولیدکنندگان، به درد دل ها و راهکارهایشان هم گوش داده و پاسخگوی مشکلاتشان می بودند.

او گفت: در حالی که مسئولان همیشه دم از حمایت از زرشک می زنند و وعده می دهند؛ اما وعده هایشان پشتوانه اجرایی ندارد.

وفور محصولات تقلبی زرشک در سطح بازار

خسروی با اشاره به وفور محصولات تقلبی در بازار، تاکید کرد: حداقل کاری که مسئولان باید انجام دهند، جمع آوری محصولات تقلبی زرشک از سطح بازار است که بارها این موضوع را مطرح کرده ام. متاسفانه میزان محصولات تقلبی در بازار آنقدر زیاد است که اصلا کسی باور نمی کند که که آب زرشک طبیعی هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: چرا وقتی که خراسان جنوبی مهد تولید زرشک آن هم با خواص شگفت انگیز است، صد نوع آب زرشک تقلبی در بازار است؟ چرا برخورد نمی شود؟ مسئولان کجایند؟ چرا در رسانه ها اعلام نمی کنند که این محصولات تقلبی است؟ چرا به فکر سلامتی مردم نیستند؟

قادر به رقابت با محصولات تقلبی ارزان قیمت نیستیم

مدیرعامل کارخانه قاین سرشک با اشاره به اینکه حتی در خود قاین هم با پروانه جعلی؛ آب زعفران تقلبی تولید و به نام زعفران قاین فروخته می شود که باعث بدنام شدن این شهر و نام می شود، گفت:  همه این محصولات تقلبی است و با اسید و رنگ و اسانس تهیه می شود و جمع آوری آن از بازار ابتدا به نفع مصرف کننده، سپس کشاورز  بعد هم تولیدکننده است.

خسروی افزود: متاسفانه وجود محصولات تقلبی با قیمت کمتر در بازار و بالا بردن حاشیه سود برای مغازه دار، سبب شده تا ما به عنوان تولیدکننده طبیعی این محصولات نتوانیم با آنها رقابت کرده و ضرر کنیم که در این شرایط ما هم یا باید محصول تقلبی تولید کنیم و یا هم تعطیل کنم. متاسفانه بارها این موضوع را مطرح کرده ام اما هیچ کدام از مسئولان پیگیری نکرده اند.

وی ادامه داد: یکی از خواسته های بنده ترتیب دادن یک برنامه تلوزیونی با حضور یک مسئول بلندپایه است تا پاسخ دهد که چرا علی رغم وجود زرشک و محصولات طبیعی آن، این همه محصولات تقلبی با آب و رنگ به عنوان آب زرشک وجود دارد؟ چرا باید ما به عنوان تولیدکننده محصول طبیعی، ضرر بدهیم؟

او تاکید کرد: وجود محصولات تقلبی در بازار مشکل مصرف کننده، کشاورز و بعد هم تولیدکننده است و انتظار ما این است که اگر مسئولان وجدان کاری و انسانی دارند، محصولات تقلبی را جمع آوری کنند، اما متاسفانه هیچ نظارت و برخوردی وجود ندارد.

در حوزه فرآوری کار خاصی نشده

خسروی با اشاره به اینکه در حوزه فرآوری زرشک کار خاصی انجام نشده و شاید ظرفیت های فرآوری ایجاد شده برای این محصول در سطح استان در حد ۵ درصد، گفت: متاسفانه تولیدکنندگان با مشکلات متعددی در زمینه های بیمه تامین اجتماعی، دارایی، بانک ها، تامین نقدینگی و فروش دارند و اگر صد شرکت فرآوری دیگر هم ایجاد شود؛ تا زمانی که این مشکلات برطرف نشود، پیشرفتی هم نخواهد بود.

وی با اشاره به افزایش قیمت ها و ایجاد مشکل نقدینگی و نبود سرمایه در گردش، گفت: قبلا برای دریافت تسهیلات طرح توسعه معرفی شدیم اما رقم تسهیلات برای بالابردن دیوار طرح هم کافی نبود و به همین دلیل برای دریافت آن پیگیری نکردم.

مدیرعامل کارخانه قاین سرشک از جمله محصولات تولیدی در این کارخانه را آب زرشک خالص، شربت زرشک، نکتار زرشک، نوشیدنی زرشک، زرشک بسته بندی و … دانست و افزود: هم اکنون این کارخانه برای بیش از ۳۰ نفر بطور مستقیم و ۵۰ نفر هم غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده که با دریافت سرمایه در گردش و راه اندازی سالن و خط جدید، می توانیم روی محصولات جدید مثل رب زرشک، مارمالاد زرشک، زرشک منجمد و … کار کنیم و برای ۵۰-۱۰۰ نفر دیگر نیز اشتغال ایجاد شود.

وی افزود: اگر تسهیلات و سرمایه ای در اختیار کارخانه قرار بگیرد، می توانیم حداقل ۵ هزار تن زرشک خریداری کرده و در تمام طول سال آن را در قالب محصولات متعدد و همچنین به صورت تازه و طبیعی به بازار عرضه کنیم.

از دست دادن مشتری های صادراتی با نوسانات بازار

خسروی با اشاره به اینکه متاسفانه بخاطر نوسانات بازار مشتری های صادراتی خود را از دست داده ایم، گفت: وقتی کالایی گران می شود بیشترین ضرر را تولیدکننده می کند؛ در حالی که ثبات بازار و همچنین کاهش قیمت ها به سود تولیدکننده است.

وی با بیان اینکه به لطف تامین اجتماعی، از سه سال قبل کارت بازرگانی بنده صادر نمی شود، اظهارکرد: قبلا مشتری صادراتی زیادی از انگلستان، هلند، کاندا، استرالیا، عمان و …  داشتیم، اما اکنون بیشتر صادرات داخلی داریم و صادرات کمی هم با کشورهای کانادا و استرالیا آن هم با کارت بازرگانی خودشان داریم.

هدف جشنواره چه بود و چه شد؟

بر اساس این گزارش؛ در حالی که قرار بود این جشنواره ملی با حضور مسئولان بلندپایه کشور، سفرا، خبرنگاران مطبوعات و رسانه های کشوری و همچنین خبرنگاران خارجی، علاوه بر سطح ملی؛ در ابعاد بین المللی نیز مطرح شود، اما علی رغم گفته ها، خبری از حضور سفرا و همچنین خبرنگاران کشوری و بین المللی در این جشنواره نبود.

از طرف دیگر در حالی که یکی از اهداف کوتاه مدت این جشنواره افزایش قیمت زرشک تازه بود، اما گویا در این خصوص هم هیچ اتفاقی نیفتاد و زرشک تازه به همان قیمت های از قبل تعیین شده خرید و فروش شد.

همچنین در حالی که گفته می شد این جشنواره فرصتی برای آموزش تولید صحیح و محصول باکیفیت به کشاورزان است، کشاورزان روستای محمدباد علم به عنوان یکی از روستاهای زرشک خیز و مکان های برگزاری جشنواره، مدعی هستند که هیچ آموزشی برای آنها برگزار نشده است.

از طرف دیگر در حالی که این جشنواره برای رفع مشکلات حوزه زرشک برگزار شد و مایه امید کشاورزان و تولیدکنندگان برای بیان دغدغه ها و مشکلاتشان بود، تنها کسانی که در آن دیده نشدند همان کشاورزان و تولیدکنندگان بودند و اصلا کسی از آنها سوال نکرد که درد و مشکل شما چیست و چه خواسته هایی دارید.

اکنون که چند هفته از برگزاری جشنواره می گذرد، آنچه که رخ داده با آنچه که گفته می شد بسیار متفات است، اما امید است که اهداف دیگر جشنواره در راستای بازاریابی و بازارسازی و بازشدن مسیرهای صادراتی محقق شود تا این جشنواره بی تاثیر و نتیجه نبوده باشد.

 

انتهای پیام/۷