کورسوی امید زرشک کاران برای حل مشکلات؛

جشنواره ملی زرشک فرصتی برای زنده کردن هویت ۲۵۰ ساله خراسان جنوبی/  انحصار تولید جهانی یاقوت سرخ در خطه خراسان جنوبی

نیمه دوم مهرماه آبستن رخداد مهمی برای مهد پرورش محصولات استراتژیک است، رخدادی که در قالب " جشنواره ملی زرشک" قرار است برای اولین بار؛ زرشک 250 ساله خراسان جنوبی را در سطح ملی و حتی جهانی معرفی کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ در حالی که خراسان جنوبی؛ خطه پرورش و تولید محصولات کشاورزی استراتژیکی مثل زرشک و عناب و تنها قطب تولید این محصولات در سطح کشور و جهان است، اما علی رغم این ظرفیت های ویژه در حوزه کشاورزی، خراسان جنوبی هنوز نتوانسته در سطح ملی و بین المللی، هویت اصلی اش را پیدا کند و فاصله دوری تا جایگاه واقعی خود دارد.

خراسان جنوبی با تولید ۹۸ درصد زرشک کشور، انحصار تولید این محصول را به خود اختصاص داده و دارای رتبه یک سطح زیرکشت دائمی زرشک در جهان است.

وجود باغات زرشک گسترده در سیطره خراسان جنوبی؛ امروز معیشت ۵۰ هزار خانوار این استان را به این محصول گره زده و چشم امید کشاورزان این منطقه به همین درختچه های تیغدار است.

هرچند طی سالهای اخیر اقدامات زیادی برای معرفی ظرفیت های کشاورزی این استان انجام شده، اما هنوز هم زرشک آن فقط در حد زرشک پلو با مرغ و عناب هم که کاملا ناشناخته مانده است.

اما خبر خوب این است که نیمه دوم مهرماه آبستن رخداد مهمی برای این مهد پرورش محصولات استراتژیک است. رخدادی که در قالب ” جشنواره ملی زرشک” قرار است برای اولین بار؛ زرشک ۲۵۰ ساله خراسان جنوبی را در سطح ملی و حتی جهانی معرفی کند. بر همین اساس برگزاری این جشنواره به طور حساب شده و دقیق برای معرفی زرشک به عنوان یکی از هویت های خراسان جنوبی، بسیار مهم و تعیین کننده است و در این خصوص باید برای بهره مندی بیشتر از هر نقطه نظری استفاده کرد.

برگزاری جشنواره ملی زرشک در بزرگترین باغ خاورمیانه

مهدی جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ با اشاره به برگزاری جشنواره ملی زرشک، گفت: با توجه به تولید ۹۸ رصد زرشک کشور در خراسان جنوبی و اهمیت این محصول، بر آن شدیم تا جشنواره ملی زرشک را برگزار کنیم.

وی افزود: زمان برگزاری این جشنواره ۲۱ تا ۲۷ مهر در پنج شهرستان بیرجند، درمیان، زیرکوه و قاین و سربیشه خواهد بود و افتتاحیه در قاین و یا زیرکوه و مراسم اختتامیه در بیرجند برگزار خواهد شد.

جعفری با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره ملی زرشک که در ابعاد گسترده در نظر گرفته شده است، گفت: این جشنواره در قالب ۹ کمیته استانی و پنج کمیته شهرستانی ذیل شورای سیاستگذاری جشنواره با ریاست استاندار و دبیری سازمان جهاد کشاورزی آغاز به کار کرده است.

او ادامه داد: افتتاحیه این جشنواره در تاریخ ۲۱ مهرماه در شهرستان زیرکوه و در محل بزرگترین باغ خاورمیانه زرشک با ۲۰ کیلومتر طول و عرض ۷۰۰ متر و اختتامیه این جشنواره‌ در بیرجند با حضور مقامات عالی اجرایی و علمی کشور، سفرا، خبرنگاران خارجی و داخلی و حضور ظرفیت‌های گردشگری، فرهنگی و هنری کشور با هدف شناساندن زرشک به مردم ایران و دنیا برگزار می‌شود.

۳۸ هزار خانوار خراسان جنوبی تولیدکننده زرشک هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: خراسان جنوبی دارای رتبه یک سطح زیرکشت دائمی زرشک در جهان بوده و زرشک خراسان جنوبی قدمتی ۲۵۰ ساله دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: ۳۸ هزار خانوار در استان به‌صورت مستقیم تولیدکننده زرشک هستند و ۵۰ هزار خانوار مستقیم و غیرمستقیم از این محل امرار معاش می‌کنند.

او بیان کرد: شهرهای قائنات، زیرکوه، درمیان و بیرجند بیشترین تولید زرشک خراسان جنوبی را به خود اختصاص داده‌اند و ارزش ریالی محصول زرشک خراسان جنوبی ۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با اشاره به فعالیت ۲۵ واحد بسته بندی زرشک با ظرفیت ۹ هزار و۶۹۰ تن در سال، گفت: همچنین هشت واحد فرآوری زرشک با ظرفیت ۴ هزار و۴۶۰ تن در سال و ۸۰۰ واحد بارگاه بهداشتی زرشک دارای مجوز در استان فعال هستند.

جعفری با بیان اینکه زرشک یک محصول کشاورزی صِرف نیست، افزود: در واقع زرشک باید درحوزه‌های گردشگری، فرهنگ و هنر و سایر حوزه‌ها به عنوان یک ظرفیت استان مطرح شود.

شهرک تخصصی زرشک کلنگ زنی می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره ملی زرشک در استان، افزود: از جمله اهداف این جشنواره معرفی زرشک، ، افزایش تقاضا و قیمت این محصول و کمک به معیشت کشاورزان، ایجاد دغدغه بین مسئولان به منظور حمایت از این محصول ارزشمند و غیره است.

وی یادآور شد: معرفی زرشک به ایرانیان و سراسر دنیا، کمک به معیشت و فروش محصولات زرشک به صورت تره بار، کمک به افزایش قیمت فروش با افزایش تقاضا، ایجاد شور و نشاط و امید بین زرشک کاران استان، ایجاد دغدغه در بین مسئولان استان برای حمایت از زرشک‌کاران و تاکید بر نفش هویتی زرشک در معرفی خراسان جنوبی از دیگر اهدافی است که در جشنواره ملی زرشک به دنبال آن هستیم.

جعفری ادامه داد: در حاشیه برگزاری این جشنواره برنامه‌های مختلفی از جمله جشن فرهنگ سرا، همایش علمی، استارتاپ زرشک، نمایشگاه‌های مرتبط و دانش بنیان، تورهای گردشگری، رویداد شعر زرشک و کلنگ زنی شهرک تخصصی زرشک با حضور مسئولان کشوری و سفرا اجرا می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: همچنین یکی دیگر از برنامه های پیش بینی شده، ارائه محصول زرشک استان در حاشیه جام جهانی قطر و در قالب یک نمایشگاه است.

جعفری ادامه داد: یکی از خواسته ها و پیشنهادهای مهم نیز، ثبت ۱۵ مهرماه به عنوان روز ملی زرشک در تقویم رسمی کشور است.

استفاده از نظرات تولیدکنندگان زرشک در برنامه ریزی جشنواره

وی در پاسخ به گلایه یکی از زرشک کاران در خصوص عدم نظرخواهی از کشاورزان در برنامه ریزی این جشنواره، گفت: قطعا یکی از مهم ترین ارکان تصمیم گیری برای برگزاری این جشنواره ، خود زرشک کاران و تولیدکنندگان این محصول بوده اند که در همین خصوص و ایجاد کمیته های متعدد برای جشنواره، کمیته تولیدکنندگان هم ایجاد شده و از همان ابتدا نظر تولیدکنندگان محصول دریافت شده است.

او افزود: با توجه به اهمیت برگزاری این جشنواره ملی، بهتر است همه برای برگزاری مطلوب تر این جشنواره تلاش کنیم و اگر انتقادی هم وجود دارد، آن را به زمان بعد از برگزاری جشنواره موکول کنیم.

جعفری با اشاره به کمیته‌های تشکیل شده برای راهبردی سازی برنامه‌های جشنواره، افزود: استفاده از ظرفیت و زیرساخت‌های همه نهادها، نقش آفرینی بخش خصوصی، ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره ملی زرشک، هموار کردن ساختارهای ملی و توجه به ارکان اقتصاد، فرهنگ، رسانه و علمی و نوآوری در برنامه‌های جشنواره ملی زرشک از جمله مهم‌ترین راهبردهاست.

گلایه زرشک کاران از طرح جشنواره زرشک

این اخبار خوب رئیس سازمان جهاد کشاورزی در حالی عنوان می شود که آقای رحیمی یکی از زرشک کاران در گفتگو با خاورستان، اظهارکرد: تاکنون برای محصولات کشاورزی خراسان جنوبی جشنواره ها و همایش هایی برگزار شده، اما با توجه به اینکه قرار است برای اولین بار ” جشنواره ملی زرشک” برگزار شود، باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کرد تا همه تلاش های انجام شده ضایع نشود.

وی افزود: بهترین افرادی که می توانند به برگزاری هرچه بهتر این جشنواره کمک کنند، حلقه اصلی یعنی تولیدکنندگان محصول زرشک هستند که نسبت به دیگران تجربه و شناخت دقیق تری نسبت به زرشک دارند و طی سالهای اخیر از مشکلات این حوزه رنج کشیده اند.

این کشاورز بیان کرد: برای برگزاری جشنواره ملی زرشک، طرحی تهیه شده که به نظر بنده این طرح بسیار سطحی به موضوع زرشک پرداخته است و بر همین اساس هم خروجی مناسبی نخواهد داشت.

وی گفت: متاسفانه در برنامه ریزی جشنواره زرشک و تهیه طرح جشنواره، از زرشک کاران استان نظرخواهی نشده و بر همین اساس هم در این طرح مشکلات اصلی زرشک کاران اعم از تولید، توسعه باغات، فروش و فرآوری دیده نشده است.

گام اول برای جهانی شدن

بر اساس این گزارش؛ برگزاری جشنواره ملی زرشک یک رویداد مهم و تاریخی برای این استان و در واقع گام اول برای جهانی شدن و معرفی زرشک به عنوان یکی از هویت های ناشناخته خراسان جنوبی است. هویت ارزشمندی که در پی ناشناخته ماندنش در سطح ملی و فراملی؛ تیغ تیز آن چهره کشاورزان رنجور این خطه را خراشیده است.

اما آنچه که مهم است؛ این است که باید این جشنواره خروجی مناسبی هم داشته باشد؛ نه اینکه مثل بسیاری از طرح ها از جمله ” نهضت بزرگ گلخانه ای” که قرار بود انقلابی در استان به پا کند، فقط یک کار تجملاتی و شوی رسانه ای باشد. چرا که معیشت ۳۸ هزار خانوار بهره بردار زرشک استان به این محصول وابسته است و اکنون هم برگزاری جشنواره ملی زرشک و اهداف آن، آنها را به حل مشکلات در حوزه این محصول، دل خوش کرده است.

انتهای پیام/۷