مدیر کل امور زکات کمیته امداد کشور عنوان کرد:

جمع آوری بیش از ۱۵۰۰‌میلیارد تومان زکات در کشور / تجلیل ۲۲ نفر از مودیان زکات در خراسان جنوبی

مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امدادخمینی(ره) در همایش علمی،ترویجی و تکریمی زکات در خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه، بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زکات در کشور جمع آوری شده است.

به گزارش خاورستان حجت‌الاسلام محمدطاها مهری در جشنواره علمی، ترویجی و تکریمی زکات در بیرجند گفت: این مقدار زکات جمع آوری شده مربوط به زکات واجب و مستحبی بوده است.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از زکات جمع آوری شده در ساخت و تعمیر مسکن، تأمین هزینه های درمان، ازدواج و تحصیل مددجویان صرف می شود افزود: تمام زکات جمع آوری شده از مناطق محروم کشور برای رفع مشکلات معیشتی نیازمندان آن مناطق هزینه شده است.

مدیر امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور با اشاره به اینکه امروز جای شکرگزاری به جهت گامهای بلندی است که برای ترویج و تکریم فریضه عظیم الهی زکات برداشته شده است افزود: علاوه بر آیات و روایاتی که در بحث عظیم فریضه الهی زکات بیان  شده است، در این راستا پیام نورانی رهبری در سال ۹۶، امری مهم تلقی می شود که ایشان فراهم سازی همایش سالانه برای ترویج زکات را به عنوان یکی از بزرگترین توفیقات الهی و نشانه فضل و رحمت پروردگار به جمهوری اسلامی دانستند.

حجت الاسلام مهری با اشاره به اینکه اهمیت والای این فریضه بزرگ که به طور مکرر در قرآن کریم و در کنار نماز از آن یاد شده است، ایجاب می کرد بسیار پیشتر به آن پرداخته شود، ادامه داد: با نگاهی به پیام رهبری می بینیم که مسوولیت ما در قبال فریضه عظیم الهی زکات بسیار سنگین است.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد امام خمینی کشور به عنوان دبیرخانه شورای مرکزی زکات وظیفه جمع آوری، ترویج و تبلیع این فریضه را بر عهده دارد، اظهار داشت: از ابتدای سال یکی از برنامه هایی که دبیرخانه شورای مرکزی زکات دنبال می کند برگزاری جشنواره های علمی، ترویجی و تکریمی زکات در استان های مختلف کشور است.

۱۲ امین جشنواره زکات در خراسان جنوبی

مدیر امور اجرایی زکات کمیته امداد کشور ادامه داد: این جشنواره در خراسان جنوبی  به عنوان دوازدهمین استان کشور برگزار شد و تا پایان سال در تمامی استان های کشور این مهم انجام خواهد شد تا  فرهنگ سازی و جریان سازی فریضه عظیم زکات را در کشور دنبال کنیم.

حجت الاسلام مهری با بیان اینکه در بُعد علمی و در پیام رهبری به موضوع پژوهش، معرفتی و ترویجی نیز تاکید ویژه ای کرده اند، گفت: در بُعد ترویجی دستور به نهضت احیا و ترویج زکات صادر کرده اند و  در بُعد تکریمی وظیفه دانستیم مبلغین، مودیان تکریم شوند.

این مسئول هدف از تشکیل چنین جلساتی را فرهنگ سازی فریضه الهی زکات در جامعه عنوان و خاطرنشان کرد: هر چه توفیق بیشتری در فرهنگ سازی، ترویج، تبیین و جمع آوری زکات داشته باشیم نعمات مضاعف تری برای فقرا و نیازمندان خواهد داشت

فلسفه زکات برای مودیان تبیین شود

حبیب الله آسوده معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد کشور نیز در همایش علمی، ترویجی و تکریمی زکات در خراسان جنوبی گفت: در سال ۹۶ رهبری پیامی برای همایش زکات داشتند و گلایه کردند در مورد زکات کم کاری شده و فرمودند برگزاری همایش زکات بعنوان یک کار ضروری و مهم در دستور کار متولیان قرار گیرد که برگزاری این همایش در حوزه معرفتی و ترویجی پایه گذاری شد و چون زکات قانون هم دارد تلاش کردیم از ایده های تخصصی استفاده کرده و ضمن جریان سازی در شهرستانها از زکات دهندگان تجلیل و تکریم کنیم.

معاون مشارکت های کمیته امداد کشور با اشاره به این که در شرایط فعلی موضوعی که نیاز است به آن توجه بیشتری شود تبیین فلسفه و اهمیت زکات، ترویج و توسعه آن و جریان سازی در این رابطه است که امیدواریم با همکاری ائمه جمعه در این رابطه بتوانیم گام موثری برداریم  افزود:  در سال آینده جریان سازی در شهرستانها نیز انجام خواهد شد و باور داریم اگر به ارزش های دینی توجه نکنیم دشمنان آنها را به زمین می زنند و در حوزه اقتصادی و اخلاقی  آسیب خواهیم دید.

به گفته آسوده دومین درخواست در رابطه با زکات انسجام دستگاه های اجرایی مورد انتظار است و نکته بعدی توجه بیشتر در  اعتبارات شورای برنامه ریزی شهرستان ها به مردمی که در این حوزه بیشتر فعال هستند و استفاده از ظرفیت های اقتصادی منطقه از دیگر درخواست ها در این رابطه است.

وی خواستار تشکیل منظم جلسات شورای زکات در مرکز استان و شهرستانها، تبلیغ و اطلاع رسانی مناسب در ترویج فرهنگ زکات و تشویق زکات دهندگان برای برخورداری از بر‌کات زکات در عمران و آبادانی مناطق محروم و کاهش فقر در جامعه شد.

به گفته معاون مشارکت های مردمی کمیته امداد کشور نگاه کمیته امداد رفع مشکلات است گاهی برخی ایجاد شبهه می کنند که پول زکات و فطریه و صدقه کجا می رود که با قاطعیت می گوییم در ز‌کات هیچ پولی از شهر و روستایی که مردم پرداخت کرده اند در جای دیگر مصرف نمی شود طوری که در سال گذشته عملکرد کمیته امداد ۱۱ هزار میلیارد تومان بود و کمک های مردمی در چهار حوزه جمع آوری شد.

۹ هزار مرکز نیکوکاری

آسوده با اشاره به وجود ۹ هزار مرکز نیکوکاری در سرار کشور افزود:  همچنین  ۵۵۰۰ میلیارد تومان کمک های مردمی محلات، مساجد، از طریق این مراکز به صورت مستقیم و فقط با نظارت کمیته امداد میان مردم توزیع شد.

وی با اشاره به این که یک میلیون و ۲۰۰ هزار خیر حمایت از ۴۱۲ هزاریتیم و کودک را در طرح محسنین بر عهده دارند افزود:  همچنین بیش از ۲۷۰۰ میلیارد تومان کمک‌ های مردمی به ایتام و محسنین پرداخت شد و در سال گذشته عملکرد شورای زکات یک هزار و  ۷۲۰ میلیارد تومان بود که در همان شهرها و روستاهای زکات دهنده توزیع و استفاده شد.

به گفته وی در حوزه چهارم از مجموع پنج میلیون و ۳۰۰ هزار صندوق صدقات کشور مبلغ ۴۸۸ میلیارد تومان جمع آوری و توسط کمیته امداد میان نیازمندان توزیع شد.‌

جمعیت ۲/۵ میلیونی تحت حمایت امداد

معاون مشارکت های مردمی کمیته امداد کشور گفت: در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۲۵۰ هزار خانوار، ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفرمددجو تحت پوشش نهاد کمیته امداد هستند که از این تعداد ۷۳۰ هزار دانش آموز، ۵۳ هزار دانشجو، ۶ هزار نخبه،۸۰ هزار بیمار صعب العلاج،یک میلیون و ۳۰۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات معیشتی کمیته امداد هستند و توزیع ۱۴۰ هزار دستگاه لوازم خانگی و ۷۰ هزار سری جهیزیه میان زوج های جوان نیازمند و ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی و اجرای طرح های عمرانی از مهمترین کارهای انجام شده است.

وی تصریح کرد: رویکرد ما شفاف سازی در فعالیتهای کمیته امداد است که در این راستا به مردم اطمینان می دهیم از کمک های مردمی حتی یک ریال در امور اجرایی هزینه نشده و نخواهد شد.

وی به این نکته هم اشاره کرد که راه برون رفت کشور از وضعیت فعلی توجه  به اقتصاد و اشتغال است که کمیته امداد در این راستا نیز تمام منابع خود را پای کار آوردند و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی با ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در سال جاری گواه این موضوع است.

زکات فریضه ای با اهمیت

حجت الاسلام نوفرستی قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با قدردانی از حضور مسئولان کشوری و استانی در همایش علمی،ترویجی و تکریمی زکات با تاکید بر اهمیت زکات گفت: زکات یک مسئله بسیار مهم و واجب الهی است که همه مکلف  به توجه به  این فریضه الهی هستیم.

وی به آیات و روایات در قرآن و احادیث ائمه در باب زکات اشاره کرد و افزود: بر اساس آن چه که بزرگان ما در روایات گفته اند همان طور که بدن انسان کثیف می شود و نیاز به تطهیر دارد مال  هم نیاز به پاکسازی دارد و خداوند برای پاکی مال زکات را قرار داد.

وی به آثار و برکات زکات هم اشاره کرد و افزود:  توجه به این فریضه الهی آثار فردی نظیر ایثار و فداکاری و توجه به بنده های خدا دارد و اگر عمیق تر به این موضوع نگاه شود زکات و خمس پشتوانه نظام الهی است نظامی که تا امروز هر گزینه ای که دشمنان توانستند کار کردند تا آن را از بین ببرند.

تاکید بر برقراری عدالت اجتماعی

طالبی معاون سیاسی و امنیتی استانداری هم در این همایش به فواید زکات در ابعاد مختلف معنوی، اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد و گفت :خراسان جنوبی مردمانی دین دار، دینمدار، ولایی و انقلابی دارد منتهی در رابطه با برقراری عدالت اجتماعی در سنوات های گذشته بعد از انقلاب شاید رسیدگی به این استان از لحاظ زیرساختی ضعیف باشد که انتظار داریم در راستای عدالت اجتماعی توجه بیشتری به خراسان جنوبی شود .

به گفته وی مردم این استان ۲۳ سال است که درگیر خشکسالی هستند و کشاورزان بیشتر دام ها را فروختند و بخشی  از مردم از لحاظ معیشتی در تنگنا هستند با این وجود هم چنان مردم پای کار نظام هستند و هیچ وقت از انقلاب کوتاه نیامدند اما این وظیفه ما مشئولان است به مستمندان توجه ویژه تری داشته باشیم.

وی با اشاره به وجود فواصل طبقات اجتماعی در خراسان جنوبی افزود : برای پر کردن این فواصل هم نیازبه توجه بیش تر از سوی مسئولان داریم .

وی هم چنین پیشنهاد کرد: در حوزه زکات از استان هایی که بیشترین برخورداری را دارند به عنوان معین خراسان جنوبی استفاده شود.

وی با اشاره به تلاش ها ی مسئولان امداد استان در راستای کاهش محرومیت ها و دستگیری نیازمندان از زحمات آن ها قدردانی کرد و افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی در جشنواره شهید رجایی امسال برتر شد که نشان دهنده تلاش های بی دریغ مسئولان این نهاد است.

نهادینه کردن زکات

حجت الاسلام شاهبیگی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه خراسان جنوبی هم در این همایش با تاکید بر نهادینه کردن زکات گفت: شورای زکات استان در عیار خودش باشد و تصمیم گیری های لازم را در هر مرحله ای انجام دهد .
به گفته وی با همدلی و هم افزایی و اتصال بین ائمه جمعه و شورای زکات و گفتمان سازی در راستای نهادینه کردن فرهنگ زکات در جامعه گام برداریم.
در پایان همایش علمی،ترویجی و تکریمی در خرسان جنوبی  از ۲۲ نفر از مودیان و مبلغان  زکات در استان تجلیل و اثر برتر ارسالی به این جشنواره هم مورد تقدیر قرار گرفت.