مسئول کانون کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی خبرداد

جمع آوری یک هزار جلد کتاب در طرح “نذر کتاب”/ لزوم همکاری نهادهای فرهنگی در طرح‌های کانون کتاب

مسئول کانون کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی گفت: از تمام نهادهای فرهنگی خواست تا با کانون کتاب برای اجرای برنامه های مختلف همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، فاطمه شاد مسئول کانون خادمیاران کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران، از عضویت ۱۰۸ خادمیار آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی خبرداد و گفت: از این تعداد ۸۰ نفر در بیرجند و مابقی در دیگر شهرستان‌ ها مشغول خدمت هستند.
وی خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر کانون کتابخانه دفتر آستان قدس رضوی در شهرستان‌های بیرجند، زیرکوه، درمیان طبس، بشرویه، قاین و نهبندان فعال است.
مسئول کانون خادمیاران کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی به اجرای طرح نذر کتاب «هر بیرجندی، یک کتاب» اشاره کرد و افزود: تاکنون بیش از یک هزار جلد کتاب خوب اهدایی جمع آوری شده است که برخی از کتاب‌های اهدایی از سوی مردم، بازیافتی بود.
شاد به برگزاری نشست‌های کتاب‌خوانی رضوی همزمان با برپایی سیزدهمین نمایشگاه کتاب در خراسان‌جنوبی اشاره کرد و افزود: این نشست ها تاکنون با موضوعات تعلیم و تربیت، سبک زندگی رضوی، شیوه کتابخوانی، طب سنتی و فضای مجازی برگزار شده است و همچنان در محل مسجد باقرالعلوم(ع) به صورت ماهیانه در حال برگزاری است.
وی با بیان این‌که تاکنون به همت خادمیاران رضوی معرفی و جمع خوانی کتاب نیز در سطح مدارس اجرا شده است، یادآورشد: پیش می‌شود تا پایان امسال جمع خوانی کتاب در کتاب فروشی‌های سطح شهر بیرجند نیز برگزار شود.
مسئول کانون خادمیاران کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: کانون کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش کتابخوان در جامعه، این کتاب ها را به صورت امانی و بدون دریافت حق عضویت به دوستداران کتاب با مهلت دو هفته‌ای برای مطالعه تحویل می دهد.
شاد با این‌که کتاب به علاقه‌مندان به صورت وقف در گردش صورت می‌پذیرد، گفت: مردم می‌توانند برای دریافت کتاب روزهای جمعه از ساعت ۱۰ تا ۱۳ به مصلی المهدی(عج) و روزهای چهارشنبه به مسجد باقر العلوم(ع) از ساعت ۱۵ تا ۱۹ مراجعه کنند و هم‌چنین برای اهدا و نذر کتاب نیز علاوه بر مراجعه به این مکان‌ها می تواند با شماره همراه ۰۹۱۵۱۶۴۳۸۴۴ تماس بگیرند.
وی با اشاره به برگزاری طرح «سه شنبه‌های فرهنگی» در استان با هدف معرفی نسخ خطی استان، تصریح‌کرد: متاسفانه این برنامه با عدم همکاری کتابخانه‌ها مواجه شده است و هنوز دسترسی به نسخ خطی برای معرفی به جامعه پیدا نکرده ایم.
مسئول کانون خادمیاران کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی ضمن اشاره به این‌که فعالیت خادمیاران کانون کتاب به صورت افتخاری بوده و در زمینه معرفی کتاب و قصه‌گویی در مهدها، پارک ها، مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها فعالیت می کنند.
شاد بیان کرد: به روحانیون ۱۲ روستای استان بسته‌های کتاب تحویل داده شده تا در روستاهای خود به کار تبلیغ، اشاعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و توزیع کتاب بپردازند.
مسئول کانون خادمیاران کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی ضمن این‌که ایستگاه قصه گویی و امانت کتاب روزهای جمعه در محل مصلی المهدی(عج) بیرجند برپا می شود، گفت: همچنین برنامه قصه گویی و معرفی کتاب در خانه فرزندان امام علی(ع) و ولی عصر (عج) و مساجد سطح شهر برگزار می شود.
شاد بیان کرد: در حاشیه نمایشگاه های مختلف و مراسم‌های ملی و مذهبی استان تاکنون میز کتاب برپا شده است و کانال معرفی کتاب با عنوان « محراب کتاب» در پیام رسان بله در فضای مجازی راه اندازی شده است.
مسئول کانون خادمیاران کتاب و کتابخانه آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی از تمام دستگاه های اجرایی و سازمان های فرهنگی استان به ویژه فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، نهاد کتابخانه ها و کانون پرورش فکری خواست تا با کانون کتاب برای اجرای برنامه های مختلف همکاری داشته باشند.
انتهای پیام/