نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

جهاد امروز جهاد علم است

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه از شاخصه های علم این است که می تواند در سایر صحنه ها نیز تعیین کننده باشد، گفت: علم است که قدرت می دهد و با جرأت در مقابل بیگانه می ایستد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی امروز در دیدار با رئیس دانشگاه و اعضای تیم صراط دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند که در دور دوم رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی کشور مقام اول را کسب نموده اند، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید آیت الله بهشتی و ۷۲ تن اظهار کرد: موفقیت هایی که در جهاد علمی و در سنگر علم و پژوهش دانش با تلاش و زحمات بدست آوردید جای تبریک و تقدیر دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: باید سنگر به سنگر در جهاد علمی فتح شود تا به جایگاه اصلی برسیم زیرا از وقتی پای استعمار به کشورهای اسلامی باز شده است بعد از قرن ها که مسلمین جلوداران صحنه علم و دانش بودند در طرح های استعماری سعی میشد که ایرانیان را به صورت قطره چکان در حد حفظ منافع غرب اجازه کسب علم می دادند.

وی ادامه داد: هم تلقین می کردند که نمی فهمید و هم از در ایجاد مانع در جهت آموزش های مستقل کاملاً مراقبت می کردند که شهادت مرحوم امیرکبیر یکی از مصادیق همین موضوع است اما انقلاب اسلامی کاری کرد که سد بیگانه را شکست و در جهت ایجاد انگیزه ”ما میتوانیم” و در جهت رفع موانع و مساعد کردن زمینه های رشد در آموزش های لازم اقدام شد.

آیت الله عبادی گفت:  مشکلی که بوده که سلیقه ها را گاهی با نفوذ و گاهی به اسم احزاب، به صورت مستقیم و غیر مستقیم اهداف دشمن را تقویت می کردند، مانع ایجاد کردند و به صورت نسبی آسیب وارد کردند اما نتوانستند جلوی ما را سد کنند، در بسیاری از قضایایی که یک روزه و با تردید به اینکه ما می توانیم و آنچه که قبلاً در انقلابی همچون مشروطه یا ملی شدن صنعت نفت پیش آمد سابقه خوبی نبود و در انقلاب اسلامی نیز شبهه ایجاد می کرد اما از سوابقی که در مبارزه استعمار این مسئله ما می توانیم را با تردید نگاه می کردند.

امام جمعه بیرجند بیان کرد:  به برکت در انقلاب اسلامی امروز سخن در ما می توانیم نیست بلکه به صورت ما توانستیم هست البته تا به صورت فراگیر باشد زمان  و نیرو لازم داریم، انسان اصولاً یک موجود نا متناهی آفریده شده و استعداد ایرانی چه در روایت و چه بر اساس استنادات کارشناسی استعداد برتری است در خراسان جنوبی نیز انسان های مستعد بسیار زیاد دارد.

وی افزود: باید این استعداد ها را همواره تقویت کرد و امید و انگیزه را ایجاد کرد تا خودکم بین نبوده و خود باور باشند، تلاش  هایی که به صورت جدی اساتید، مربیان و مسئولین می کنند تا این استعداد به شکوفایی برسد، یک روزی که این موانعی که استعمار ایجاد کرده برداشته شود برای مردم جهان یک عید خواهد بود.

آیت الله عبادی یادآور شد:  با دید ابتدایی تصور می کنیم که بعضی استعدادها درخشان است بعضی نیز در رده های بعدی هستند اما کشف اینکه آنی که در رده بعدی و بعدتر قرار دارد به این معنی نیست که آمادگی و استعداد ندارد بلکه بالعکس باید دید او استعداد در چه دارد، ما رشته هایی را قرار می دهیم و میگوییم این فرد استعدادش کمتر است.

وی تاکید کرد: باید کشف کرد استعداد هر فردی چگونه است و راه استخراج آن چگونه است، انسان ها هر کدام در استعداد خاصی که خداوند داده نابغه هستند که باید در کشف آن استعداد خاص تلاش کرد، جهاد امروز جهاد علم است، از شاخصه های علم این است که می تواند در سایر صحنه ها نیز تعیین کننده باشد، علم است که قدرت می دهد و با جرأت در مقابل بیگانه می ایستد.

انتهای پیام/۱۰