شهردار بیرجند:

جهش در تحول بیرجند نیازمند جذب سرمایه گذار/ افزایش ۲۹ درصدی بودجه شهرداری در سال آینده/ خبرهای خوب برای شمال شهری ها

بهترین گفت: بزرگترین افق سال آینده جذب سرمایه گذار برای شهر بیرجند است. در واقع برای جهش در توسعه شهر بیرجند، امکان اداره شهر با درآمد عوارض وجود ندارد و باید سرمایه گذار جذب کرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی بهترین شهردار بیرجند پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با محوریت برگزاری جشن ملی ۱۴۰۰ به مناسبت دهه مبارک فجر،اظهارکرد: برای گرامیداشت ایام الله دهه فجر و با توجه به تشکیل کارگروه فضاسازی و تبلیغات شهری در دو هفته گذشته، شهرداری بیرجند مسئولیت کمیته فضاسازی و تبلیغات در شهر را برعهده دارد که  برای برگزاری هرچه باشکوه تر این جشن، تصمیمات خوبی گرفته شده است.

وی افزود: از جمله تصمیمات اخذ شده در این خصوص ملزم شدن ادارات به آذین بندی محل کار و بلوار منتهی به اداره است که باید گزارش عملکردی و مصور آن را به شهرداری ارسال کنند. رایگان بودن استفاده از ناوگان اتوبوسرانی بیرجند در روز ۲۲ بهمن، اهدای شاخه گل به مسافران پروازی در ۲۲ بهمن و … هم از دیگر تصمیمات است.

او در خصوص پروژه های افتتاحی شهرداری در دهه مبارک فجر، بیان کرد: شهرداری پروژه ها را تا زمان پیشرفت نهایی افتتاح نخواهد کرد و پروژه ای افتتاح خواهد شد که در عمل هم لمس شود.

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه سخنان آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در استان در خصوص حسن انتخاب مردم در تعیین اعضای شورای شهر و حسن انتخاب شورای شهر در تعیین شهردار، وظیفه شهردار را سنگین تر کرده است، گفت: از جمله فعالیت های بنده طی کمتر از سه ماه فعالیت به عنوان شهردار بیرجند، انجام بیش از ۲۵ دیدار با مسئولان و مدیران استانی و شهرستانی برای شناسایی مشکلات و اولویت ها، حضور در ۹ برنامه تلوزیونی، رادیویی و سامانه سامد، دیدار مردمی در مساجد و بررسی مشکلات مردم بصورت مستقیم، بوده است.

بهترین با تاکید بر اولویت داشتن مسائل فرهنگی شهر، افزود: در ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرا(س)، شاهد تحولی در چهره شهر بودیم و توانستیم انتظارات بحق مردم در سالهای گذشته را برآورده سازیم.

وی با اشاره به همکاری و مشارکت مالی شهرداری بیرجند با اداره کل کتابخانه های استان در انتشار کتاب ” گویش های بیرجندی” گفت: شهرداری ۱۵۰ میلیون تومان به حساب اداره کل کتابخانه های استان واریز کرد که از محل این اعتبار، کتابخانه های کاظمیه و سعیدی بازسازی شد.

افتتاح سایت پسماند بیرجند در دهه فجر

شهردار بیرجند اظهارکرد: طی این مدت ، تمام پروژه های عمرانی شهرداری که تعطیل یا نیمه تعطیل بوده است، با تشکیل جلسه فنی و اولویت بندی، زنده شد.

بهترین بیان کرد: یکی از این پروژه ها سایت پسماند بیرجند با ۸ هکتار وسعت است که از زمان حضورم در شورای چهارم استارت خورد و یکی از آرزوهای دیرینه ام از زمان حضور در مسئولیت شبکه بهداشت بیرجند از سال ۱۳۸۴ بوده است. تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه هزینه شده که قرار است در دهه فجر به بهره برداری برسد.

سود ۴ میلیارد تومانی مافیای زباله

وی با بیان اینکه زباله های تولیدی شهر، طلای کثیفی است که متاسفانه ۷۰ درصد آن دفن و ۳۰ درصد آن بازیافت می شود، گفت: گردش مالی زباله های بازیافتی شهر، ۴ میلیارد تومان در هر ماه است که همه آن به جیب مافیای زباله بیرجند می رود، اما با راه اندازی این سایت، یک منبع درآمد پایدار برای شهرداری ایجاد خواهد شد، چرا که تا زمانی که شهر و شهرداری باشد، زباله  و روند بازیافت هم وجود خواهد داشت.

پروژه های مهم عمرانی شهرداری

بهترین با اشاره به انجام ۸ هزار مترمربع محوطه سازی و آسفالت سازی طی این سه ماه، گفت: از دیگر برنامه های در دست اجرا، بوستان خطی ۲ و نی هکتاری مهرشهر است که در مراحل پایانی قرار دارد که تاکنون برای ایجاد فضای سبز و نورپردازی آن اقدام شده است. بوستان طبیعت با وسعت ۴ و نیم هکتار در محل بنده دره هم از دیگر پروژ هایی است که پس از رفتن آقای معتمدیان، بی نتیجه ماند. در این خصوص شهرداری تکمیل آن را در دستور ار دارد که شرکت های خدماتی هم بیاد به تعهدات خود در این خصوص عمل کنند.

وی اظهارکرد: ساخت بوستان یک و نیم هکتاری کاظمیه هم بدون توقف در حال انجام است که سالن آمفی تئاتر و زمین بازی کودکان هم برای آن پیش بینی شده است.

او ادامه داد:از دیگر پروژه ها هم راستگردهای خیابان مدرس و پاسداران در تقاطع بلوار پیابر اعظم با وسعت ۲ هزار و ۵۵۰ مترمربع است که مصوبه شورای ترافیک است اما اجرا نشده است. در این خصوص تاکنون لوله گذاری و زیرسازی انجام شده است و آسفالت هم با رعایت استانداردسازی در حال انجام است.

بهترین آیلندسازی خیابان ظفر و بوستان شهید احمدی روشن مهرشهر  را از دیگر پروژه های عمرانی در دست اجرای شهرداری دانست و گفت: یکی از خدمات مهم دیگر شبانه روزی کردن مجتمع فوریت های اجتماعی شهرداری بیرجند با ۲۴۸ متکدی ( ۱۴۰ متکدی مرد و ۱۰۸ متکدی زن) بوده است.

وی تصریح کرد: از دیگر خدمات شهرداری، انجام آسفالت معابر شهری بدون تعطیلی و بر اساس اولویت است که طی دو ماه اخیر ۱۰۰ هزار مترمربع سفالت انجام شده و برای سال آینده هم ذخایر خوبی در دست است.

ارزان تر کردن شهر برای مردم

شهردار بیرجند بزرگترین خبر خوش برای مردم را، ارزان کردن شهر برای مردم دانست و گفت: به پیشنهاد بنده و تصویب شورای شهر، در سال آینده بهای دفترچه خدمات و عوارض شهرداری در سال ۱۴۰۱ در اکثر مناطق شمال شهر، افزایش پیدا نکرد و همان تعرفه خدمات سال ۱۴۰۰ اعمال خواهد شد. در واقع در حالی که در همه ادارات سبقت گرانی وجود دارد، اما شهرداری در حالی که از افزایش درآمد خوشش می آید، عدم افزایش عوارض و ر واقع تخفیف ۲۵ درصدی تعرفه ها را برای مناطق کمتر برخوردار شهر اعمال کرده است.

وی در خصوص برنامه ریزی های شهرداری بیرجند برای سال ۱۴۰۱ اظهارکرد:  در این خصوص نشست های کارشناسی شده ای با حضور افراد صاحب نظر برگزار شده که از جمله تصمیمات و خروجی آن، بازپیرایی و تغییر ابنیه و مبلمان پارک های قدیمی شهر از جمله پارک توحید، آزادی و وحدت، تکمیل بلوارها و میادین، طرح ویژه برای بلوار صیاد به عنوان بلوار ورودی شهر، توجه به ناوگان حمل و نقل شهری و … بوده است.

یارانه ۱۰ میلیون تومانی برای کمک به ناوگان اتوبوسرانی

بهترین با اشاره به لزوم توجه به ناوگان اتوبوسرانی بیرجند، گفت:عمر ناوگان اتوبوسرانی بیرجند بیشتر از ۱۳ سال است که باید برای نوسازی آن، دولت سهم خودش را پرداخت کند . متاسفانه به دلیل شیوع کرونا هم شاهد کاهش درآمد ناوگان اتوبوسرانی بوده ایم که در همین خصوص شهرداری ماهیانه ۱۰ میلیون تومان یارانه به ناوگان کمک می کند تا علی رغم عدم توجیه اقتصادی، خدمات خوبی به مردم ارائه شود و مردم در این خصوص آسیب نبینند.

او اظهارکرد: در بهای تمام شده بلیط، سه ضلع شهرداری، مردم و دولت وجود دارد که متاسفانه از زمان حضور بنده در شورای چهارم تاکنون، دولت هیچ کمکی نکرده است. اما با توجه به اوضاع اقتصادی نامناسب، نمی توانیم قیمت بلیط را هم افزایش دهیم.

وی با تاکید بر لزوم توجه به سازمان آتشنشانی و ارتقاء ماشین آلات این سازمان، گفت: این سازمان علاوه بر بیرجند به مناطق مختلف و شهرهای اطراف هم خدمات می دهد. با توجه به بلندمرتبه شدن ساختمان ها هم باید شاهد تغییرات خوبی در ماشین آلات و لجستیک ای سازمان باشیم.

جذب سرمایه گذار برای جهش در توسعه بیرجند

شهردار بیرجند بیان کرد: بزرگترین افق سال آینده جذب سرمایه گذار برای شهر بیرجند است. در واقع برای جهش در توسعه شهر بیرجند، امکان اداره شهر با درآمد عوارض وجود ندارد و باید سرمایه گذار جذب کرد. بر همین اساس شهرداری بیرجند با در اختیار داشتن بهترین زمینه ها و تغییر در نوع نگاه خود، آمادگی کامل برای  مشارکت در پروژه های عظیم را دارد و از تمام سرمایه گذاران بومی و غیربومی در این خصوص دعوت به همکاری می کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد مجتمع های رفاهی تفریحی در سطح شهر یکی از محل های سرمایه گذاری است، گفت: یکی از کارهای خوبی که در این زمینه انجام شده، مشارکت با بیاد مستضعفان برای ساخت زمین متعلق به بنیاد در حاشیه خیابان توحید است که سالها بلا استفاده مانده است.

بهترین ادامه داد: بیش از ۴ هکتار از زمین های روروی بند دره متعلق به شهرداری است که هیچ اداره دیگری چنین زمین هایی را در این منطقه ندارد. اگر سرمایه گذاری برای مشارکت در ساخت این اراضی اقدام کند، شاهد ایجاد تحول عظیمی خواهیم بود. در غیر اینصورت این زمین ها باید مثل سالهای گذشته، همچنان رهاشده و بلااستفاده باقی بماند.

در نحوه خروج پادگان بد عمل شد

شهردار بیرجند در خصوص سوال یکی از خبرنگاران در مورد قطع غیرقانونی درختان در منطقه پادگان ۰۴ و تبدیل اراضی به مسکونی، گفت: کمیسیون قطع اشجار نسبت به این موضوع ورود داشته و برای این موضوع هم جریمه مالی و هم جایگزینی درخت صادر شده است. شهرداری  هم به دنبال این است که ساز و کار اجرایی مسیر پیدا شود و مسئولان مرتبط هم باید این موضوع را دنبال کرده تا کمربند فضای سبز اجرایی شود.

بهترین اظهارکرد: اراضی پادگان ۰۴ به کلاف سردرگم و پیچیده ای تبدیل شده که مراحل توافقات آن در رسانه وجود دارد. یکی از موارد توافق نامه بحث تملک است .

وی ادامه داد: پس از موافقت رهبری برای انتقال پادگان، متاسفانه در نحوه خروج بد عمل شد. اکنون هم ارتش در این خصوص فقط طلب ریالی دارد، نه طلب زمین، راه و شهرسازی هم باید در این خصوص به تعهدات خود عمل کند و معوض زمین را به ارتش بپردازد.

او تاکید کرد: در این خصوص تغییر و تحول باید بین دو ارگان ارتش و راه و شهرسازی اتفاق بیفتد و شهرداری فقط تحویل گیرنده زمین است و باید پس از تحویل، بابت سرانه خدمات به مردم استفاده کند.

بهترین بیان کرد: علی رغم اینکه در این موضوع شهرداری باید نظاره گر باشد، اما یکی از کنش گران این ماجرا و پیگیر تحویل زمین است.

اقدامات مقطعی برای حل مشکل ترافیک چاره ساز نیست

شهردار بیرجند در خصوص برخی از گره های ترافیکی شهر هم اظهارکرد: اگر بخواهیم مشکلات ترافیکی شهر را حل کنیم، باید طرح ترافیکی را اجرا کنیم. اما متاسفانه در حالی که طرح ترافیکی بیرجند در شهر و  شهرستان تایید شده، در شورای عالی ترافیک تایید نشده است. این طرح زمانی قابلیت اجرایی خواهد داشت که ابلاغ شود.

وی تاکید کرد: دست زدن به قسمت هایی از ترافیک شهر، بدون در نظر گرفتن کل شهر، درست نیست و در واقع یک نوع عملکرد مقطعی خواهد بود که نه تنها چاره ساز نیست بلکه به ایجاد چالش ترافیکی می انجامد.

پروژه هلال مشکل مزمن بیرجند

بهترین در خصوص پروژه هلال هم اظهارکرد: پروژه هلال یکی از مشکلات قدیمی و مزمنی است که گریبانگیر بیرجند است. این پروژه با یک سری مشکلات متولد شد و با یک سری نقایص مادرزادی هم ادامه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون مهم ترین مشکل اینم پروژه موضوع تاین پارکینگ است، ادامه داد: این مجتمع ۳۸۰ واحددارد که اگر هر واحد تنها یک مشتری در روز داشته باشد، نیازمند فضای پارکینگی برای ۸۰۰ خودروی صاحبان و مشتریان است. اما آیا خیابان طالقانی با وضعیت فعلی چنین ظرفیتی دارد؟ باید قبل از افتتاح این پروژه برای این موضوع چاره اندیشی شود.

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه متاسفانه مجتمع هلال طی سالهای گذشته و امسال به تعهدات خودش عمل نکرده و اکنون مشکل سختی به نام هلال در بیرجند وجود دارد، گفت: برای حل این مشکلات راه حل ساده ای به نام قانون وجود دارد. در واقع اگر مدیران این مجتمع قانون را تمکین کنند مشکلات حل خواهد شد، شهرداری هم در این خصوص با در اختیار قرار گذاشتن زمین متعلق به شهرداری به مجتمع هلال، مساعدت خوبی داشته است، اما متاسفانه متولیان برای ساخت پارکینگ در این زمین هم اقدامی نکرده اند.

او با اشاره به پلمب بودن این مجتمع در حال حاضر، گفت: این پلمب به دستور شهرداری نیست بلکه مجتمع هلال به دستور دادستان، پلمب قضایی شده است. البته با فک پلمب به تنهایی نمی توان کاری کرد، چرا که این مجتمع هم اکنون پروانه هم ندارد، اما اگر برای دریافت پروانه حتی به صورت کوتاه مدت اقدام کند، از طریق قانونی اجازه کار خواهیم داد.

اجرای میدان اجتماعات معطل تحویل زمین

شهردار بیرجند در خصوص میدان اجتماعات بیرجند هم اظهارکرد: موضوع اجرای میدان اجتماعات بیرجند در افق سال آینده شهرداری دیده شده، اما گسترش این میدان نیازمند تحویل زمین های پادگان به شهرداری است. پس از طی مراحل قانونی و واگذاری زمین به شهرداری، این میدان اجرایی خواهد شد. البته شهرداری به جهت احقاق حقوق عامه، پیگیری دریافت زمین برای فازبندی کامل آن است .

اختصاص ۶۰ درصد بودجه شهرداری برای توسعه شمال شهر

وی تصری کرد: افق توسعه شهر بیرجند یک موضوع مقطعی است که باید در اتاق فکری سنجیده شود. در واقع شهرداری به تنهایی نمی تواند ادعا کند که این افق را می سازد، بلکه توسعه شهر یک موضوع چند وجهی است که همه ادارات و متولیان باید برای این توسعه پای کار باشند.

بهترین در خصوص برنامه شهرداری برای توسعه شمال شهربیرجند در سال آینده هم اظهارکرد: قطعا توسعه شمال شهر بیرجند جزو برنامه های شهرداری است و باید فاصله بین جنوب و شمال شهر کم شود.

وی افزود: در همین خصوص با رویکرد کاهش فاصله شمال و جنوب شهر، ۶۰ درصد بودجه شهرداری در سال آینده در شمال شهر و ۴۰ درصد در جنوب شهر هزینه خواهد شد و همین رویکرد ادامه پیدا خواهد کرد تا برنامه محقق شود.

تشویق صنوف برای انتقال

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه صنوف آلاینده یکی از معضلات قدیمی و خواسته های اصلی مردم شهر است، ادامه داد: شهرداری برای حل مشکل صنوف آلاینده دو راه حل تشویق صنوف برای انتقال و تسریع در انتقال را در دستور کار دارد. تخفیف ۵۰ درصدی در پروانه و عوارض متعلق به اصناف از اول دی ماه رقم خورد که البته برای رعایت عدالت ، به اصنافی هم که قبلا مراجعه کرده بودند، تعلق گرفت.

بهترین یادآور شد: همچنین همه متقاضیانی که تا پایان سال ۱۴۰۱ پایان کار خود را بگیرند، به مدت یکسال از پرداخت عوارض صنفی معاف خواهند بود.

وی بیان کرد:برای آماده سازی شهرک صنوف آلاینده هم شهرداری ماشین آلات و همچنین چاه آب خود را به صورت رایگان در اختیار قرار داد که این تسهیل در امور باعث شد که تمام مسائل متوجه شهرداری برطرف شود.

اصلاح ورودی های شهر نیازمند کار حساب شده

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه هم اکنون تغییر در ورودی بیرجند از سمت مشهد در حال انجام است، گفت: باید در زیباسازی ورودی شهر از سمت مشهد و خوسف یک کار حساب شده انجام شود، چرا که کار مقطعی، موضعی و سلیقه ای اصلا مناسب نیست، در همین خصوص فراخوان ملی برگزار خواهد شد تا بهترین طرح ها برای این ورودی ها انتخاب شود.

بهترین با اشاره به اینکه هم اکنون بانک اطلاعاتی شهرداری بیرجند از وضعیت املاک کامل نیست، افزود: طرح ممیزی املاک در بودجه سال آیده شهرداری دیده شده است تا شهرداری از وضعیت املاک شهر به صورت کامل اطلاع داشته باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون فعالیت های عمرانی شهر همه در حال انجام است که بسیاری از آنها تا قبل از پایان سال به بهره برداری خواهد رسید، گفت: اما وظیفه اصلی شهرداری کار عمرانی نیست، بلکه باید بیشتر موضوع فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد که در واقع بیشتر فعالیت ها و سرمایه گذاری شهرداری در حوزه های عمرانی، حمل و نقل، رفاهی و تفریحی و … مربوط به حوزه فرهنگی و بر روی مسائلی است که با رفاه و تفریح مردم سروکار دارد. هم اکنون هم کارهای خوبی در عرصه فرهنگی در پیش است.

افزایش ۲۹ درصدی بودجه برای سال آینده

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن میزان درآمد، عوارض و بدهی ها، تاکنون ۷۰ درصد بودجه شهرداری در امسال محقق شده است، گفت: همچنین متمم بودجه به شورا ارائه و تصویب شد که طی آن بودجه شهرداری با افزایش ۲۹ درصدی، از ۲۶۰ میلیارد تومان در امسال به ۳۳۶ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

تحویل شهرداری بدون بدهی صحت ندارد

وی اظهارکرد: پس از تغییر و تحول بین دو شهردار، این موضوع که شهرداری بدون بدهی تحویل شده است، صحت ندارد اما بدهی کلانی که نگران کننده باشد هم وجود ندارد. هم اکنون شهرداری ۴۷ میلیارد تومان بدهی بانکی دارد که از بودجه در اختیار بنده کسر می شود.

 

انتهای پیام/۷