امام جمعه فردوس:

جوانان سادگی در ازدواج را پیشه کنند

حجت‌الاسلام بابایی گفت: سفارش ما به جوانان عزیز این است که سادگی در ازدواج را پیشه کنند تا ازدواج به تاخیر نیفتد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اولین روز از ماه ذی‌الحجه برابر است با سالروز زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام که نمونه تکرارنشدنی در تاریخ شیعه است. در این روز مبارک، حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه(س)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خداوند متعال برترین فرستاده خود را شاهد این ازدواج قرار داد. عمر برکت ازدواج این دو بزرگوار به گستردگی آفتاب است و نام آنها برای همیشه در تاریخ ماندگار شده است.
سالروز ازدواج مبارک حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است و روز فرخنده برای افرادی است که زندگی خود را با خاطره‌ای زیبا از سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) آغاز می کنند. ازدواج این دو بزرگوار به امر الهی، از امتیازاتی است که پیامبر اعظم(ص) به آن افتخار می کردند. در این پیوند مبارک، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند.
پیامبر اکرم (ص) ازدواج حضرت فاطمه(س) را به ساده ترین و راحت ترین روش ممکن انجام دادند تا الگویی نیک برای جوانانی باشد که در آستانه ازدواج قرار دارند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا بابایی امام جمعه فردوس در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، ضمن تبریک سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه‌الزهرا(س)، اظهار کرد: ازدواج حضرت زهرا(س) و حضرت امیرالمومنین(ع) ساده‌ترین ازدواج بوده است که تشریفات آن بسیار کم و مهریه حضرت فاطمه(س) ۵۰۰ درهم بود که به آن مهرالسنه می‌گویند و همه ائمه نیز مبنای ازدواج آنها بر همین مهریه بوده است.
وی افزود: سفارش ما به جوانان عزیز این است که سادگی در ازدواج را پیشه کنند تا ازدواج به تاخیر نیفتد.
امام جمعه فردوس با بیان این‌که باید در سن نشاط ازدواج کرد، گفت: سختگیری‌ها در برگزاری مجالس، مهریه و مخارج عروسی باعث می‌شود سن ازدواج بالا رود و خدای نکرده جوانان به فساد دچار شوند.
حجت‌الاسلام بابایی تصریح کرد: جوانان به برکت روز ازدواج، ازدواج آسان را شروع کنند تا مسئله فرزندآوری که مورد عنایت اسلام است عملی شود و بتوانیم کشورمان را که کشور جوانی است همچنان جوان نگه داریم و در آینده در منطقه حرف اول را بزنیم.
وی با بیان این‌که مهریه‌های سنگین باعث مشکلاتی برای جوانان شده است، افزود: مسئله خرید و فروش که در میان نیست بحث یک عمل مستحبی به نام مهریه است و جوانان باید به مهریه کم قناعت کنند.
امام جمعه فردوس با اشاره به این‌که وضعیت اقتصادی و گرانی باعث شده است تهیه جهیزیه دشوار شود، گفت: خانواده داماد نباید انتظار جهیزیه سنگین از عروس داشته باشند و از برگزاری مجالس عروسی در هتل‌ها و تالارها پرهیز و مجالس را در خانه‌ها برگزار کنند تا با سادگی و تقلیل تشریفات شاهد ازدواج‌های بیشتر باشیم.
انتهای پیام/۱۳۲/ ۱۴/ ۴