مردم؛ منتظر اقدامات وزیر بهداشت در خراسان جنوبی؛

حال ناخوش حوزه بهداشت و درمان خراسان جنوبی؛ نیازمند نسخه درمانی وزیر/ مشکلات کادر درمان در این سفر بررسی می‌شود؟

حوزه بهداشت و درمان خراسان جنوبی که این روزها با مشکلات و کمبودها دست و پنجه نرم می‌کند، در سفر وزیر بهداشت به خراسان جنوبی منتظر یک نسخه درمانی کامل و همیشگی است. در این گزارش به برخی مشکلات اشاره می‌کنیم.

به گزاش خبرنگار خاورستان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امشب به استان خراسان جنوبی سفر کرد. شرکت در ستاد مقابله با بیماری کرونا و بازدید از چند بیمارستان از جمله برنامه‌های این سفر است. عدم‌برگزاری جلسه با کادر درمان و عدم‌بررسی مشکلات مردم، از گلایه‌هایی است که به این مدیریت این سفر وارد شده است.
تخصیص اعتبارات به خراسان جنوبی ناعادلانه است
مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: مهم ترین انتظار از وزیر بهداشت این است که اعتبارات حوزه بهداشت و درمان را در همه سال‌های گذشته را مرور کند تا مشخص شود چه مقدار اعتبار در استان تخصیص پیدا کرده است.
وی افزود: تخصیص اعتبارات حوزه بهداشت و درمان برای خراسان جنوبی، شهرستان‌ها و مناطق استان متاسفانه کاملا با بی‌عدالتی و تبعیض آمیز بوده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن خداقوت به کادر درمان، گفت: از وزیر بهداشت که انسان بسیار خوب، شریف و دلسوزی است و دستورات بسیار خوبی درباره نهبندان و سربیشه داده اند انتظار داریم به زیرمجموعه خود اعلام کنند این دستورات را با قدرت و سرعت پیگیری کنند تا هرچه زودتر تحقق یابد.
نخعی ضمن تاکید بر این‌که حجم کارهای عقب مانده زیاد است، یادآورشد: انتظار است که با شدت و کار جهادی، همه تلاش کنند تا کارهای بر زمین مانده انجام شود.
وی با بیان این‌که باید بیمارستان ۳۹ تختخوابی نهبندان به ۹۹ تختخوابی ارتقا یابد، افزود: در حوزه سربیشه نیز انتظار داریم بیمارستان ۳۲ تختخوابی به ۶۴ تختخوابی ارتقا یابد و پانسیون پزشکان متخصص نهبندان راه اندازی شود.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازم است ساختمان اورژانس نهبندان تکمیل شود.
نخعی خاطرنشان کرد: در زمینه اختصاص امکانات اورژانس ۱۱۵ و اورژانس هوایی لازم است زیرساخت‌ها براساس مقرراتی که پیش‌بینی شده و در قانون توسعه پنجم کشور نیز بوده است، هرچه زودتر تحقق یابد.
وی گفت: دستورات خوبی برای رفع عقب ماندگی‌ها داده شده است که هنوز برای تحقق این دستورات مسیر طولانی و حجم عقب ماندگی بسیار است.
وزیر بهداشت در حوزه ایجاد زیرساخت‌ها، تامین اعتبارت، امکانات و نیرو به خراسان جنوبی توجه کند
حجت‌الاسلام و المسلمین مجید نصیرایی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، با بیان این‌که امیدواریم حضور وزیر بهداشت در خراسان جنوبی منشا خیر و برکت باشد، افزود: یک زخم کهنه‌ای بر پیکره این استان سال‌های سال وجود دارد و همیشه در حوزه اعتبارات و امکانات اولین موردی که مسئولان به عنوان شاخصه به آن توجه می‌کنند، پراکندگی جمعیت است که باید به این مهم توجه شود.
وی خاطرنشان کرد: مردم خراسان جنوبی به بهترین شکل ممکن امنیت و آرامش مرز را برقرار می‌کنند و تکیه گاهی برای حوزه های مختلف در کشور هستند که وظیفه مسئولان و کسانی که در حوزه اعتبارات و آئین نامه نقش دارند این است که وسعت و دوری از مرکز را در نظر بگیرند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آنچه شأن و لیاقت مردم مومن و متدین خراسان جنوبی است را برای استان محقق کنند تا خدماتی که دریافت می کنند در جای جای این استان چه در مرکز و چه شهرستان در خور شان مردم باشد.
حجت‌الاسلام نصیرایی ضمن تاکید بر این‌که خدماتی که مردم در مراکز استان‌ها دریافت می‌کنند در این استان نیز باید وجود داشته باشد، تصریح کرد: مردم این استان نباید در زیر ساخت‌ها، امکانات و پزشک دچار مشکل باشند.
وی یادآور شد: وزیر بهداشت در حوزه ایجاد زیرساخت‌ها، تامین اعتبارت، امکانات و نیرو به خراسان جنوبی توجه کند تا از عقب ماندگی چند ساله این استان خارج شود.
لزوم راه‌اندازی مرکز پیوند کلیه در بیمارستان رازی بیرجند/ مطالبات نیروهای بهداشت و درمان خراسان جنوبی پرداخت شود
حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در دیدار با معاون وزیر بهداشت گفته بود: یکی از موضوعات مطرح‌شده در این دیدار اتمام پروژه بیمارستان شهرستان خوسف بود که با توجه به کمبود اعتبارات و نوسانات قیمت نیازمند ۱۲ میلیارد تومان اعتبار بود که دکتر قاسم جان‌بابایی با نظر موافق قول داد از طریق معاون پشتیبانی وزارتخانه پیگیری و این مبلغ را به بیمارستان اختصاص دهند.
وی با اشاره به این‌که بیمارستان ایران‌مهر بیرجند که تمامی بیماران سرطانی را پذیرش و درمان می‌کند، نیازمند یک دستگاه شتاب‌دهنده خطی high-energy است افزود: در این خصوص، معاون وزیر قول مساعد برای اختصاص این دستگاه را داد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی دیگر از موضوعات مطرح‌شده در این دیدار، همکاری پاره‌وقت پزشکان متخصص در رشته‌های موردنیاز مراکز درمانی با حوزه درمان تأمین اجتماعی سطح استان بود که معاون وزیر طبق دستوری به استان اعلام کرد در صورت تفاهم‌نامه دانشگاه علوم پزشکی و معاون درمان تأمین اجتماعی این اقدام صورت گیرد.
خسروی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی مرکز پیوند کلیه در بیمارستان رازی بیرجند گفت: این یکی از موضوعات مطرح شده بود که با نظر موافق وزارت بهداشت مقرر شد دانشگاه علوم پزشکی پیگیر راه‌اندازی این مرکز باشد و در بیمارستان رازی بیرجند فعال شود.
پیگیری مطالبات پرسنل بهداشت و درمان
وی افزود: پیگیری مطالبات پرسنل بهداشت و درمان یکی دیگر از موارد مطرح‌شده در این دیدار بود که دکتر جان‌بابایی قول داد مبلغی به دانشگاه علوم‌پزشکی بیرجند واریز و تا سه ماه حقوق و مطالبات پرسنل پرداخت شود.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی گفت: یکی دیگر از موضوعات مطرح‌شده، راه‌اندازی پانسیون پزشکان بیمارستان اسدیه بود که معاون وزیر بهداشت قول داد در اعتبارات سال‌جاری مبلغی برای راه‌اندازی آن اختصاص دهد.
خسروی افزود: آزمایشگاه ویروس‌شناسی یکی دیگر از موضوعات بود که مقرر شد تجهیزات این آزمایشگاه از طریق وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند داده شود.
وی اظهار کرد: در خصوص راه‌اندازی مرکز فوریت‌های حوادث استان در بیرجند، با دستور معاون وزیر بهداشت مقرر شد این مرکز در بیمارستان امام رضا(ع) بیرجند توسط دانشگاه علوم پزشکی تا حصول نتیجه پیگیری و راه‌اندازی شود.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی یادآور شد: تکمیل آی‌سی‌یو بیمارستان رازی بیرجند نیز از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار بود که مقرر شد با موافقت وزارت بهداشت و پیگیری‌های دانشگاه علوم پزشکی تکمیل و توسعه یابد.
ساخت بیمارستان شمال شهر بیرجند در دستور کار قرار گیرد
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در ادامه پیگیری بخش درمان استان با دکتر تقوی‌نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود.
خسروی با اشاره به مصوبات این جلسه عنوان کرد: یکی از درخواست‌ها بحث نبود بیمارستان و مرکز درمانی در شمال شهر بیرجند بود که در این دیدار معاون وزیر بهداشت قول داد با توجه به این‌که بیمارستان شمال شهر بیرجند از طرف خیّران در دستور کار است، در صورتی که ۴۰ درصد آن توسط خیّران ساخته شود، وزارت بهداشت ۶۰ صدر باقی‌مانده را تکمیل می‌کند و تجهیزات کامل بیمارستان را می‌دهد.
رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی دیگر از موضوعات مطرح شده کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌های استان به خصوص در بیمارستان‌های مرکز استان بود که دکتر تقوی‌نژاد قول داد در اولین فرصت جذب و استخدام در دانشگاه علوم پزشکی سهیه قابل توجهی به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اختصاص دهد.
به گفته خسروی، تخصیص اعتبار به میزان ۱۵۰ میلیارد ریال بابت آزمایشگاه ویروس‌شناسی و تجهیزات و ملزومات مورد نیاز این آزمایشگاه و همچنین تخصیص اعتبار جهت تکمیل همراه‌سرای بیمار در مرکز استان از دیگر درخواست‌ها بود که معاون وزیر بهداشت قول داد این دو موضوع در اولویت کمیته تخصیص اعتبار قرار گیرد.
وی با اشاره به وسعت استان، کم‌برخورداری از زیرساخت‌های مناسب و بالابودن آمار تصادفات افزود: خواسته ما تأمین ۱۰ دستگاه آمبولانس به منظور ترمیم قسمتی از یگان‌های امدادی شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف بود که مقرر شد از محل خریدهای در حال انجام با هماهنگی سازمان اوژانس کشور تعدادی از آمبولانس‌ها به این موضوع اختصاص یابد.
پرداخت کارانه، تجهیزات و معوقات و هزینه‌های بیمارستان‌های بیرجند و درمیان از دیگر موارد مطرح‌شده در این جلسه بود که دکتر تقوی‌نژاد دستور بررسی و اقدام لازم را داد.
بیمارستان خوسف تکمیل شود
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که شهرستان خوسف تنها شهرستان بدون بیمارستان در استان خراسان جنوبی است و پروژه بیمارستان ۳۲ تختخوابی خوسف از ۱۰ سال پیش کلید خورده و پس از چندین مرحله توقف اکنون با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند اعتبار ویژه است گفت: معاون وزیر بهداشت قول داد این موضوع در کمیسیون بودجه پیگیری و در خصوص تأمین اعتبار اقدام شود.
به گزارش خاورستان، بیمارستان خوسف که به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکنون ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، در سال‌جاری به بهره‌برداری نمی‌رسد. کمبود تخت برای بستری موقت بیماران و نبود مانیتورینگ برای آمبولانس در مرکز خدمات جامع سلامت و نبود داروخانه شبانه‌روزی در شهرستان خوسف از دیگر مشکلات حوزه بهداشت و درمیان شهرستان خوسف است.
لزوم حل ریشه‌ای مشکلات بهداشتی و درمانی در قاین
دشتگرد رئیس دانشکده پرستاری قاین نیز در نشست خبری ۱۶ آذرماه امسال با اشاره به موضوع ماندگاری پزشکان در قاین و همچنین مشکلات عدیده‌ای که در حوزه بهداشت و درمان شهرستان از جمله سی‌تی‌اسکن و ام‌ارآی وجود دارد گفت: حقوق بالا و امکانات و رفاهیات، راه ماندگاری پزشکان و حل مشکلات بهداشت و درمان نیست بلکه این‌ها مسکّن است. اگر می‌خواهیم ریشه‌ای این درد را از بین ببریم ،تنها راه آن ارتقای آموزش و دانشکده علوم پزشکی و به دنبال آن دانشگاه علوم پزشکی است.
زیرکوه بیمارستان ندارد
شهرستان زیرکوه بیمارستان ندارد. پزشک متخصص، سونوگرافی در این شهرستان وجود ندارد. این شهرستان روزانه حداقل ۱۰ اعزام به قاین دارند اما فقط دو آمبولانس دارد. داروخانه شبانه‌روزی در شهرستان زیرکوه وجود ندارد. سایر بخش‌های این شهرستان از داتن درمانگاه شبانه‌روزی محروم است.
طی مسافت ۱۸۰ کیلومتری برخی بیماران از درح تا بیرجند
مردم سربیشه به ویژه در روستاها برای درمان با مشکلات زیادی مواجه‌اند. گاهی یک بیمار از بخش درح تا سربیشه برای درمان باید ۱۲۰ کیلومتر مسافت را طی کند و اگر زمینه درمان وی در شهرستان مهیا نباشد، مجبور به طی مسافت بیش از ۱۸۰ کیلومتر به مرکز استان است.
در بیمارستان شهر سربیشه، اتاق عمل وجود دارد اما پزشک جراح ندارد. برای سی‌تی‌اسکن و ام‌ارآی عده زیادی از بیماران راهی مرکز استان می‌کند.
ارتقای بیمارستان شهید آتشدست
فرماندار نهبندان نیز پنج شنبه شب ۲۷ شهریور در نشست بررسی وضعیت مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان مرزی نهبندان که با حضور معاون وزیر بهداشت فرماندار نهبندان، ارتقاء بیمارستان ۳۲ تختوابی شهید آتشدست نهبندان به ۹۶ تختخوابی و تکمیل اورژانس این بیمارستان را از معاون وزیر بهداشت خواستار شد.
مجید بیکی گفت: جمعیت نهبندان کمتر از هفت درصد جمعت استان است ولی یک بیمارستان ۳۲ تختخوابی داریم که با مجموع تخت‌های اورژانس و آی سی یو ۴۱ تخت هست.
بیکی، بهسازی و تکمیل اورژانس بیمارستان شهید آتشدست نهبندان را از مطالبات مهم مردم نهبندان عنوان کرد و گفت: تاخیر فراوانی در تکمیل این پروژه وجود دارد، همکاران شبکه بهداشت و بیمارستان شهید آتشدست با سختی های فراوان بیش از هفت ماه هست که درگیر مستقیم با بیماری کرونا هستند و با محدودیت های جدی فضا روبرو هستند.
وی با بیان اینکه یک و نیم میلیارد تومان برای پانسیون پزشکان اعتبار نیاز است، بیان کرد: پزشکانی که از سایر نقاط به این شهر می‌آیند که کمترین خدمات رفاهی را دارند، لذا باید فضای مناسب برای استقرار داشته باشند.
وی با بیان اینکه برای احداث دو پایگاه اورژانس جاده‌ای در نهبندان مجوز داریم، گفت: اما برای این دو پایگاه ساختمان و تامین آمبولانس هنوز صورت نگرفته است؛ همچنین در زمان استفاده پزشکان متخصص از مرخصی، پزشک جایگزین نداریم.
فرماندار نهبندان از نبود امکانات تخصصی استقرار اورژانس هوایی در نهبندان خبر داد و بیان کرد: به دلیل حوادث جادهای زیاد و فوتیهای زیادی در مسیرهای منتهی به نهبندان لازم است اورژانس هوایی استقرار و خدمات ارائه دهد.
بیکی یادآور شد: آمبولانس‌های نهبندان باید ۱۵۰ کیلومتر برای خدمات رسانی به بیماران روستایی را طی کنند، لذا تقاضا داریم سفر معاون وزیر به نهبندان سفر پر خیر و برکتی باشد و در این حوزه تصمیم گیری شود.
مشکلات درمانی فردوس
نگهبان، رئیس شبکه بهداشت و درمان فردوس نیز هشتم مهرماه سال‌جاری در جلسه بررسی مشکلات حوزه بهداشت و درمان این شهرستان کمبود متخصص مغز و اعصاب، جراحی عمومی، رادیولوژی، ماموگرافی، نبود نیروی جایگزین در بخش درمان درصورت مرخصی پزشکان یا کادر بیمارستان، توجه به تجهیزات فرسوده شبکه بهداشت و درمان، اعطای تسهیلات برای ساخت خوابگاه جهت دانشجویان دانشکده پیراپزشکی و تکمیل اورژانس روستای طاهریه و برخی مراکز بهداشتی روستایی و شهری از مهمترین مشکلات و خواسته‌ها عنوان کرد.
وی به بدهی‌های بالای دو بیمارستان فردوس اشاره کرد و افزود: تنها بیمارستان حضرت رسول دارای ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بدهی است و ماهیانه با۶۵۰ میلیون تومان کسری بودجه مواجه می شویم.
نگهبان با اشاره به کمبود نیرو در مراکز بهداشت و درمان گفت: نیرو‌های طرحی ما بسیار کم شده است و چنانچه هر کدام به مرخصی بروند جایگزینی وجود ندارد.
حلاج مقدم فرماندار فردوس نیز در این جلسه علاوه بر خرید دستگاه ام. آر. آی (MRI)، بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مراکز بهداشتی منطقه جواد الائمه، خانکوک، باغستان و اورژانس طاهریه و راه اندازی اورژانس هوایی فردوس تاکید کرد.
دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این جلسه از تبدیل دو بیمارستان این شهرستان به یک مجتمع در آینده خبر داد و افزود: در راستای کم کردن هزینه‌های این دو بیمارستان این کار انجام خواهد شد تا پرسنل دو بیمارستان کمبود‌های یکدیگر را پوشش بدهند.
دهقانی همچنین در خصوص درخواست راه اندازی دانشکده علوم پزشکی ازسوی رئیس شورای اسلامی شهر گفت: مجوز ماده ۲۳ برای این کار در شرایط فعلی کار بسیار سختی است، ولی همکاری می‌کنیم در قالب تفاهم نامه و کمک خیرین فعلی کار‌های اولیه شروع شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مشکل ام. آر.آی (MRI) را تحریم و تامین ارز و مشکلات ورود به کشور دانست و افزود: دو شهر فردوس و طبس در اولویت ام. آر.آی (MRI) قرار دارند.
او از پرداخت پاداش بازنشستگان حوزه سلامت مربوط به سال ۹۸ و بخشی از پرسنل درمانی استان خبر داد و افزود: به شبکه بهداشت فردوس ۳۰۰ میلیون تومان و به بخش حوزه دانشجویی نیز ۱۵۰ میلیون تومان کمک خواهیم کرد.
انتهای پیام/۴