یادداشت خبرنگار؛

حج رجبیون

یک سال است که منتظرند تا ایام حج رجبیون برسد آن ها نیز از به موکب معتکفان بپیودند و هر طور شده کوله بار خویش را از معنویت پر سازند تا توشه راهی باشد برایشان تا سال بعد.

به گزارش خاورستان،فرخی در یادداشتی نوشت؛اگر خواهی که گرد کعبه جانان بگردی و به طوائف یار آن هم در خانه اش به غیر از موسم حج نائل آیی باید به کاروان معتکفان در این روزهای خاص یعنی ۱۳، ۱۴ و ۱۵ رجب بپویندی و از پیشواز ماه رمضان آن هم در ماه رجب جا نمانی.

همه آن هایی که ویزایشان را خدا پذیرفته و چمدان سفر به مقصد خانه های خدا را بسته اند که دیگر از شب گذشته دل توی دلشان نیست تا همراه با کاروان معتکفان به حج رجبیون بپیودند.

خوشا آنان که از ابتدای ماه خدا به فکر دریافت بلیت و ویزای سفر سه روزه حج رجبیون افتاده اند و اکنون با کاروان آخرین سفیر خدا در روی زمین همراه شده اند.

دعا برای جاماندگان از این کاروان یادتان نرود همه ملتمس دعایند به ویژه آن هنگام که در تهجد شبانه و روزانه دل به دلدار می رسد و بغض های در گلو مانده می شکند و با لبریز شدن سد چشمان اشک ها از آسمان چشمان بی قرارو گرم فرو می ریزد.

خوش به حالتان که لباس احرام رجب پوشید و به کاروان آخرین سفیر پیوستید به طور حتم بهترین توشه راه از آن شماست چرا که در این حج بیشتر اعضای کاروان جوانان هستند آن هم با دل هایی پاک و تشنه دانستن و متوسل شدن به یار و دلدار خویش.

یک سال است که منتظرند تا ایام حج رجبیون برسد آن ها نیز از به موکب معتکفان بپیودند و هر طور شده کوله بار خویش را از معنویت پر سازند تا توشه راهی باشد برایشان تا سال بعد.

وای که چه دل هایی پر می کشد تا همراه این کاروان باشد اما حیف که مشغله ها، گرفتاری ها، بیماری ها و…. مانع می شود تا این جاماندگان به کاروان حج رجبیون بپیودند.

زمان شروع اعتکاف

 

اعتکاف یعنی اینکه زمانی را از دنیا و تعلقات آن جدا شویم و با خدا ارتباط خالصانه برقرار نماییم تا پلیدی ها و زشتی ها را بزداییم . اعتکاف را می توان در هر زمانی به جا آورد اما در منابع دینی زمانی برای اعتکاف ذکر شده است.

مهمترین ایام برای اعتکاف :

 

روزهای سپید ایام البیض :اَیّامُ البیض به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری گفته می شود ، ایام البیض نزد شیعیان، رجب و در مرتبه بعد شعبان و رمضان است.

۱۰ روز آخر ماه رمضان

اعتکاف در ماه رمضان فضیلت بیشتری نسبت به سایر ماه ها دارد.

اعتکاف می تواند در روزهای دیگری از سال نیز انجام شود اما نباید در دو روزی که روزه در آن حرام است (عید فطر و عید قربان) باشد.