حال‌وهوای یک خانواده پرستار در بحران کرونا؛

حرکت بر لبه تیغ؛ برای نجات مردم/ تعطیلی دورهمی؛ خواسته پرستاران از مردم/ حمایت از پرستار در حد قانون‌گذاری مانده است

پرستاران از مردم می‌خواهند دورهمی‌ها را تعطیل و دستورهای بهداشتی را رعایت کنند تا خستگی از تن کادر درمان که لبه تیغ فعالیت می‌کنند، خارج شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، میلاد حضرت زینب سلام‌الله‌علیها و روزپرستار فرصتی است برای قدردانی از زحمات پرستاران، این مدافعان سلامت و کادر درمان که صمیمانه برای سلامتی ملت ایران زحمت می‌کشند.
پس از شیوع ویروس ناشناخته کرونا در کشور و ابتلا و فوت بسیاری از مردم، اما باعث شد تلاش‌های پرستاران بر همگان روشن‌تر از گذشته شود و امسال بیشتر از هر سالی قدردان زحمات پرستاران، این جهادگران عرصه سلامت باشیم.
مدافعان سلامت و پرستاران از جمله افرادی هستند که به‌طور مستقیم با بیماران کرونایی در ارتباط هستند. در روز‌های بحرانی که حتی اعضای یک خانواده در اثر ابتلای یک عضو در قرنطینه هستند اما پرستاران از نزدیک، حال روحی و جسمی کرونایی‌ها را درک می‌کنند.
اگر بگوییم که ویروس کرونا بیش از سایر افراد حال دل والدین را تحت تأثیر قرار داد و بیشترین نگرانی را متوجه آنان کرد، اغراق نکردیم، این روز‌ها دعای هر پدر و مادری سلامتی فرزندش است و با دعا و مناجات با خدای متعال صبر و تحمل این کار را به‌دست آورده‌اند.
محمدعظیم چاجی پدر ۶۶ ساله بیرجندی که دو فرزندش را برای دفاع از جان مردم به شغل پرستاری تشویق و دعای خیرش را توشه‌ای برای سلامتی عزیزانش کرده است.
این پدر بیرجندی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، ضمن تبریک روز پرستار به همه پرستاران و فرزندان خود، گفت: پسرم حامد و دخترم فاطمه علاقه زیادی به شغل پرستاری داشتند؛ من نیز مانع کارشان نشدم و همیشه مشوق فرزندانم برای ادامه راه بودم.
چاجی افزود: پرستاری در دوره‌ای که خطر بزرگی برای سلامتی پرستاران است مانند رزمنده‌ای است که در جبهه در حال نبرد است.
وی خاطرنشان کرد: پرستاری شغل سختی است و پرستاران از سرعلاقه به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.
از اینکه فرزندانم پرستار هستند رضایت دارم
این پدر بیرجندی با بیان این‌که از این‌که فرزندانم پرستار هستند رضایت دارم، افزود: اگر این علاقه در فرزندانم وجود داشته باشم دوست دارم همه فرزندانم پرستار باشند.
چاجی گفت: به فرزندانم توصیه می‌کنم تا جایی که امکان دارد به مریض خدمت کنید و بیمار را مانند فرزند خود بدانید.
به فرزندانم توصیه کردم در عرصه جهادی کنونی حضور داشته باشند
وی بیان کرد: روزهای ابتدایی که بیماری کرونا در کشور شایع شد، من به فرزندانم توصیه کردم حتما در این جبهه جنگ کنونی حضور داشته باشند و تا جایی که امکان دارد به بیماران خدمت‌رسانی کنند.
این پدر بیرجندی، پرستاران را جهادگران عرصه سلامت دانست و یادآور شد: تصور این‌که جای پرستاران، به بیماران خصوصا بیماران کرونایی با این شرایط سخت و روپوش و حفاظ‌های سنگین خدمت‌رسانی کنیم، بسیار سخت است.
علاقه؛ شرط اصلی ورود به شغل پرستاری است
چاجی، علاقه را شرط اصلی ورود به شغل پرستاری بیان کرد و افزود: فرزندانم با علاقه دنبال این شغل رفتند و اکنون شاهد رضایت و موفقیت آن‌ها در این عرصه هستم.
وی، نقش پرستاران را از خودگذشتگی و ایثار عنوان کرد و گفت: درست است کسی که در شغل پرستاری است انجام وظیفه می‌کند اما همین متعهدبودن پرستاران برای نجات جان بیماران، وظیفه سنگینی است که هرکسی نمی‌تواند از عهده این وظیفه برآید.
دورهمی‌های شب یلدا به صلاح نیست
این پدر بیرجندی، شب یلدا و مراسم این شب را عجین‌شده با رسومات دانست و گفت: برگزاری دورهمی‌های شب یلدا اکنون به صلاح جامعه و مردم نیست و با این کار هم سلامتی خود را به خطر می‌اندازند و هم خستگی را در کادر درمان بیشتر می‌کنند.
چاجی بیان کرد: در روز پرستار، عیدی مردم به پرستاران، رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد و از این راه قدردان زحمات کادر درمان باشیم.
رعایت پروتکل‌های بهداشتی عیدی ما به کادر درمان است
وی بیان کرد: مردم باید قدردان زحمات پرستاران باشند و پروتکل‌های بهداشتی را مطابق با تصمیم‌گیری‌های مسئولان اجرا کنند که ان‌شاءالله همانند دفاع مقدس بر این ویروس نیز پیروز شویم.
وی ضمن تأکید بر این‌که مردم، کادر درمان و پرستاران را جزو خانواده خود بدانند، یادآور شد: مسئولان و کادر درمان برای ما زحمت می‌کشند و باید دستورالعمل‌های آن‌ها را در مواجهه با کرونا به دقت عمل کنیم.
خوب‌شدن بیماران؛ دلگرمی بزرگی است
حامد چاجی سرپرستار بخش اورژانس بیمارستان شهید رحیمی بیرجند که ۴۱ سال سن دارد و ۱۵ سال است مشغول به خدمت در شغل پرستاری است، در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در زمان انتخاب رشته کنکور، پرستاری را انتخاب کردم و اکنون احساس خوب و رضایت‌بخشی از خدمت‌رسانی به بیماران دارم.
وی افزود: در زمان اوج کرونا بیماران زیادی با علائم حاد تنفسی به اورژانس مراجعه می‌کردند که این هم برای بیمار و هم همکاران ما نگران‌کننده است.
سرپرستار اورژانس بیمارستان شهید رحیمی بیرجند خاطرنشان کرد: اکنون که خداراشکر با همراهی مردم اوضاع بهتر شده است و امیدواریم این همراهی ادامه داشته باشد.
وی در پاسخ به این‌که چه چیزی سبب تقویت روحیه شما با توجه به مشغله‌های زیاد کار پرستاری در اورژانس شده است؟ گفت: خوب‌شدن حال بیماران بعد از مراجعه و درمان یک دلگرمی بزرگی است.
این پرستار که تاکنون سوپروایزر بخش آموزشی بیمارستان بوده است، گفت: در این دورانی که پرستار بودم همین که توانسته باشم دردی از مریضان برطرف کنم را یک موهبت بزرگ می‌دانم.
ابتدای شیوع بیماری کرونا استرس‌های زیادی را متحمل شدیم
چاجی بیان کرد: ابتدایی که بیماری کرونا در ایران شایع شد، چون بیماری ناشناخته‌ای بود، هم کادر درمان و هم مراجعان استرس زیادی را گذراندیم.
وی ادامه داد: اوایل شیوع بیماری کرونا از نظر امکانات، بیمارستان‌ها تجهیز نبودند اما اکنون امکانات، تجهیزات و وسایل حفاظت فردی بهتر شده است.
این پرستار که سوپروایزر بخش بالینی بیمارستان نیز بوده است، گفت: با این‌که ما مستقیم در معرض ابتلا به کرونا هستیم اما خانواده و فرزندانم از کار من رضایت دارند.
در تماس مستقیم با بیماران کرونا بودم
چاجی افزود: بخش جداگانه‌ای برای کرونا در بیمارستان ما تجهیز نشده است اما در همان اورژانس دو اتاق را برای کرونا تجهیز کردند و در تماس مستقیم با بیماران کرونایی بودیم.
وی اضافه کرد: هر زمانی که احساس می‌کردم شاید علائم داشته باشم، از خانواده دور می‌شدم و خودم را قرنطینه کرده می‌کردم.
این پرستار، تقارن شب یلدا با روز پرستار را پیامدی برای مردم دانست و گفت: مردم همان‌طور که طی چند وقت اخیر مردم بسیار مراعات کردند، اکنون نیز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا شاهد ریشه‌کن‌شدن این بیماری باشیم.
چاجی تأکید کرد: هم ما سعی می‌کنیم هوادار مردم در بخش‌های درمانی باشیم و هم لازم است مردم هوای ما را داشته باشند و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، برای داشتن جامعه‌ای سالم تلاش کنند.
مسئولان به وعده‌های خود عمل کنند/ مصوبه مشاغل سخت و زیان‌آور پرستاری اجرایی نشده است
وی با بیان این‌که مسئولان به وعده‌های خود در خصوص کادر درمان و پرستاران عمل کنند، گفت: مهم‌ترین وعده قانون مشاغل سخت و زیان‌آور پرستاری است که مصوبه مجلس و ابلاغیه ریاست جمهوری است اما هنوز اجرایی نشده است.
حمایت از پرستار در حد قانون‌گذاری است اما اجرایی وجود ندارد
این پرستار از عدم‌اجرای قوانینی مانند طرح گذاری خدمات پرستاری و کاهش ساعت کاری پرستاری گلایه کرد و گفت: حمایت از پرستار در حد قانون خوب است اما در اجرای قانون لنگ می‌زند و از مسئولان درخواست داریم که این قوانین را در جامعه اجرا کنند.
چاجی تصریح کرد: اگر مردم به پرستاران به عنوان یک شاغل و این‌که وظیفه خود را انجام می‌دهند و بقیه در مقابل آن‌ها مسئولیتی ندارند نگاه کنند، به سلامت خود و جامعه صدمه وارد می‌کنند به طوری که در پیک کرونای پاییز امسال بیمارستان‌ها ظرفیت نداشتند و توان پاسخ‌گویی به مراجعه‌کننده نبود و این به مردم و جامعه آسیب وارد می‌کند.
برای بهبودی حال بیماران به یکدیگر تبریک می‌گوییم
وی، خاطره تلخ دوران کاری خود را شنیدن خبر فوت مریضان دانست و افزود: بهبود یافتن حال بیماران، بهترین خبر خوش برای ما است به طوری که از بهبود یافتن حال بیماران به یکدیگر و به خانواده بیمار تبریک می‌گفتیم.
وی گفت: امیدواریم هرچه زودتر بیماری کرونا نابود شود و جامعه به سلامتی کامل برگردد.
کار پرستاری لبه تیغ است
فاطمه چاجی کارشناس ارشد پرستاری داخلی جراحی که چهار سال سابقه کار پرستاری دارد، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: هم‌اکنون پرستار بخش اورژانس بیمارستان حضرت ابوالفضل علیه‌السلام (میلاد۳) بیرجند هستم.
وی افزود: برادر بزرگم پرستار است و در انتخاب رشته کنکور دیدم که پرستاری رشته خوبی است و از نظر معنوی می‌تواند انسان را به خدا و معنویت نزدیک کند که این رشته را انتخاب کردم.
این پرستار بیرجندی خاطرنشان کرد: کار پرستاری لبه تیغ است به طوری که اگر کارت را خوب انجام دهی معنویت بالا می‌رود و اگر کم‌کاری کنیم، اتفاق خوبی برایت نمی‌افتد.
چاجی گفت: کار پرستاری سختی زیادی دارد؛ شیفت‌های کاری در گردش است و با وجود این‌که فرزند یک ساله و شیرخوار دارم، گاهی شب در کنار خانواده و بچه‌ام نیستم.
وی افزود: لحظات خاص زندگی از قبیل لحظه سال تحویل ممکن است شیفت باشم و در کنار خانواده نباشم و این یعنی سلامتی مردم برای پرستاران از هر چیزی مهم‌تر است.
این پرستار بیرجندی گفت: همچنین زمانی که یک مریضی خوب نشود، در روحیه پرستاران تأثیر بد می‌گذارد.
در بخش کرونا بوده‌ام/ تحمل شرایط این بخش سخت است
چاجی با بیان این‌که تاکنون در بخش کرونا به بیماران خدمت کرده‌ام، افزود: اگر یک فرد بداند، فرد کنارش کرونا دارد، از این فرد دوری می‌کند اما یک پرستار باید باشد و بنا به وظیفه خود به این بیمار رسیدگی کند و این استرس وجود دارد که برای خانواده ناقل نباشد و همیشه باید محتاط عمل کند.
وی گفت: لباس‌هایی که می‌پوشیم، کاملا پلاستیک است؛ تحمل لباس‌های سنگین با ماسک‌های چند لایه و شیلد، بسیار سخت است به طوری که بدن عرق می‌کند و حتی گاهی ممکن است دچار سوختگی شویم.
این پرستار بیرجندی افزود: من فرزند شیرخوار دارم که وقتی از محل کار برمی‌گردم می‌خواهد او را بغل کند اما با شرایطی که دارم این مهم ممکن نمی‌شود؛ همیشه این اتفاق می‌افتد که بچه‌ام تا من را می‌بیند گریه می‌کند اما من باید از اینکه لباس‌هایم آلودگی نداشته باشد مطمئن شوم که تا آن زمان اذیت می‌شود.
خوب‌شدن حال بیمار حس خوشحالی و افتخار دارد
چاجی در پاسخ به این سوال که تاکنون کاری کرده‌اید که به‌خاطر این کار به پرستاربودن خود افتخار کنید؟ گفت: بسیار زیاد اتفاق افتاده است؛ با توجه به این‌که من در اورژانس خدمت می‌کنم و در خط‌مقدم هستم و مواجهه اولیه مریض در اورژانس است؛ زمانی که کارهای مریض انجام و به بخش منتقل و شرایط او متعادل می‌شود، حس خوب، غرور و افتخار می‌کنم.
وی در خصوص تقارن روز پرستار و شب یلدا اظهار کرد: چه خوب است مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و دورهمی را تعطیل کنند و فقط یک ذره به کادر درمان فکر کنند که چقدر شرایطشان سخت است و حتی شب یلدا ممکن است شیفت باشند.
مردم دورهمی‌ها را تعطیل کنند
این پرستار بیرجندی، همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی را یک عامل مؤثر در مقابله با ویروس کرونا دانست و تأکید کرد: مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، ماسک بزنند، فاصله اجتماعی را رعایت کرده و دورهمی نداشته باشند.
چاجی ادامه داد: همین که مردم با رعایت دستورهای بهداشتی، فاز شدید بیماری را کم کردند نشان می‌دهد که مردم با همراهی خوب خود می‌توانند این بیماری را مهار کنند.
وی، رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم را مهم‌ترین عامل برای روحیه پرستاران و کادر درمان بیان کرد و افزود: متأسفانه تا چند وقت پیش یک سری افراد به بیمارستان مراجعه می‌کردند و ماسک نداشتند که این، خستگی را در تن ما نگه می‌داشت اما اکنون که مردم رعایت می‌کنند و آمار ابتلا به کرونا کم‌تر شده است، خستگی ما نیز کم می‌شود.
این پرستار بیرجندی گفت: مردم، قدر سلامتی خود را بدانند، کم‌تر تجمع کنند و به فکر کار بی‌وقفه کادر درمان باشند.
حقوق کادر درمان با تحمل خطرات بیماری کرونا قابل مقایسه نیست
چاجی تصریح کرد: شاید برخی بگویند کادر درمان حقوق خود را دریافت می‌کنند اما هیچ‌کسی حاضر نیست به‌خاطر پول، لباس سنگین به تن و خطرات را تحمل کند و کنار مریض کرونا باشد.
وی با بیان این‌که ما پرستاران اجر و پاداش خودمان را از خدا می‌گیریم، گفت: متأسفانه با شرایط اقتصادی فعلی، حقوقی که پرستار دریافت می‌کند، بسیار کمتر از زحمتی است که متحمل می‌شود.
این پرستار اورژانس بیمارستان حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) بیرجند گفت: برکت حقوق پرستاران پیش خداوند حفظ می‌شود اما شاید حقوق یک پرستار به اندازه حقوق یک کارمند معمولی اداره که حتی زحمت و خستگی کار پرستاران را ندارد، باشد.
چاجی در پاسخ به این‌که چرا باور غلطی نسبت به کار پرستاران از نظر این‌که آن‌ها حقوق‌شان را دریافت می‌کنند و باید کار انجام دهند وجود دارد؟ گفت: شاید چون فکر می‌کنند حقوق پرستاران بسیار بالا است، خودشان را جای ما نمی‌گذارند.
وی بیان کرد: تمام همکاران ما در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان میلاد، ماه گذشته درگیر بیماری کرونا شده و برخی بدحال و بستری شدند.
تقاضای عاجزانه دارم مردم مسائل بهداشتی را رعایت کنند
وی گفت: تقاضای عاجزانه از مردم دارم مسائل بهداشتی را رعایت کنند چراکه خدای‌نکرده اگر خودشان و عزیزانشان درگیر شوند و یا فردی را از دست بدهند، شاید همیشه این عذاب وجدان در آن‌ها بماند؛ بیایم قبل از این‌که به کسی آسیبی برسد، از هم دوری کنیم تا زمانی که شرایط خوب شد، لذّت کنار هم بودن را داشته باشیم.
بنابراین گزارش؛ برای قدردانی از زحمات پرستاران و مدافعان سلامت، مسائل بهداشتی را رعایت کنیم و در این روز همراهی خود با کادر درمان برای پیشبرد سلامتی خود و جامعه را به آن‌ها هدیه دهیم تا هرچه زودتر شاهد نابودشدن ویروس کرونا و کاهش دلهره‌های پرستاران و خانواده آن‌ها در این عرصه جهادی باشیم.
انتهای پیام/۵/