همزمان با دوم محرم؛

حرکت کاروان نمادین نینوا در بیرجند و دل‌هایی که با آن راهی کربلا می‌شود+ عکس

همزمان با دوم محرم و طبق برنامه هر ساله امسال نیز پس از دو سال وقفه کاروان نمادین نینوا در بیرجند به حرکت درآمد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ماه محرم ماه عزای سید و سالار شهیدان آغاز شده و همه جای شهر بوی محرم گرفته است.

در و دیوارهای شهر برای برپایی مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان سیاه پوش شده و همه خود را برای برگزاری مراسم عزا آماده کرده اند.

صدای پای قافله کربلا قبل از عید قربان برای طی مسیر رسیدن به معبود که در سرزمین کربلا رقم خواهد خورد بلند شده و کاروان امام حسین (ع) به کربلا رسیده است.

و کاروان نمادین نینوا چندین سال است در مرکز خراسان جنوبی همزمان با روز دوم محرم به حرکت در می‌آید و ورود قافله امام حسین (ع) و اهل بیت به کربلا را برای مردم به صورت نمادین به تصویر می‌کشد.

مردم ولایت مدار و محب اهلبیت (ع) شهر بیرجند از صبح امروز در مسیر حرکت کاروان نینوا جهت استقبال و عرض ارادت به کاروان امام حسین (ع) آماده هستند و با دیدن این کاروان دلهای همه راهی سرزمین کربلا میشود.

بسیاری از مردم، مغازه دارها و عابرین پیاده و سواره ای که در خیابانهای مسیر حرکت کاروان نمادین نینوا هستند دقایقی کوتاه با چشمانی تر با این کاروان همراه میشوند.

مادری در گوشه خیابان در حالی که فرزندش را در آغوش دارد و هوا بسیار گرم است با دیدن کاروان نینوا کنار خیابان ایستاده و به پهنای صورت به یاد مظلومیت امام حسین و اهلبیت(ع) و علی اصغرش اشک میریزد.

آن طرف تر پیرمردی در حالی که درب مغازه اش ایستاده و نظاره گر حرکت کاروان نینوا است سینه میزند و اشک میریزد.

مسافرانی که در ایستگاه های اتوبوس سطح شهر و در مسیر حرکت کاروان نینوا هستند با شنیدن صدای کاروان از جای خود بلند شده و به حاشیه خیابان میروند و در حالی که اشک از چشمشان جاری و سینه میزنند برای فرج امام زمان (عج)، شفای بیماران، برطرف شدن گرفتاری ها و …. دعا میکنند.

کاروان از خیابانهای سطح شهر میگذرد و مردم در حالی که دلشان را راهی کاروان کردند با غبطه و ناراحتی به کارها و مسیر خود ادامه میدهند اما حس و حالشان کربلایی و امام حسینی شده است.

کاروان نمادین نینوا بیش از ۱۵ سال میشود در شهر بیرجند با هدف به تصویر کشیدن کاروان امام حسین و اهلبیت (ع) ایشان حرکت میکند و افراد و تجهیزات زیادی برای اجرا دارد.

این اقدام بسیار خوب با همکاری دستگاه های ذیربط از جمله شهرداری، پلیس راهنمایی و رانندگی، هلال احمر و … با رعایت تمامی مسائل مورد نظر انجام میشود.

این کاروان شامل پرچم، کجاوه، محمل، اسب، شتر، سیستم صوت، گهواره و سایر امکانات بوده و نقش آفرینان در این کاروان نیز لباس های مخصوص دارند.

انتهای پیام/۱۲۷