گزارشی از جای کلنگی که ماندگار شد؛

حرکت کُند احداث سالن ۲۵۰۰ نفری قاین؛ نتیجه وعده‌های بی‌عمل

پروژه احداث سالن 2500 نفری شهر قاین بعد از گذشت بیش از یکسال از کلنگ‌زنی وزیر ورزش و جوانان و ماندگارشدن جای کلنگ، وارد مرحله مطالعات خاک و نقشه‌برداری شده است. طبق آن‌چه در این گزارش بیان شده، وعده‌های بی‌عمل باعث شده احداث این پروژه، حرکت کُندی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان پانزدهم مهرماه ۱۳۹۸ به خراسان جنوبی سفر کرد و در مراسم کلنگ‌زنی سالن ورزشی ۲۵۰۰ نفری قاین، گفت: این پروژه با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد تومان احداث می‌شود که هزینه دوسوم آن را دولت تأمین خواهد کرد و تا پایان دولت یازدهم احداث و به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با بیان این‌که یک‌سوم هزینه ساخت این پروژه ورزشی در تعهدات اداره ورزش و جوانان، خیرّان شهرستان و بنیاد مستضعفان است، تصریح کرد: خرید زمین و ثبت اسنادی آن به ارزش یک میلیارد تومان توسط خیّران انجام شده، عملیات فوندانسیون این پروژه تا پایان سال توسط اداره ورزش و جوانان شهرستان صورت می‌گیرد و بنیاد مستضعفان نیز با پیگیری‌های نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نسبت به خرید مصالح یا واریز معادل وجه نقدی اقدام خواهد کرد.
وی در این مراسم نسبت به تأمین هزینه تکمیل ۱۱ پروژه‌ ورزشی خیّرساز شهرستان قاین قول مساعد داد.
جای کلنگ
۲۸ تیرماه ۱۳۹۹ در جریان سفر مجدد وزیر ورزش و جوانان به خراسان جنوبی، سیدعبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان به همراه سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان از محل احداث سالن ۲۵۰۰ نفری بازدید کردند.
در این بازدید که هنوز جای کلنگ وزیر ورزش و جوانان مشخص بود و هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفته بود، اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی خواستار تخصیص اعتبار برای این پروژه مهم شد.
همچنین اسحاقی در جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان‌جنوبی که با حضور وزیر ورزش و جوانان در محل استانداری برگزار شد، ضمن تأکید بر اهمیت سالن ورزشی ۲۵۰۰ نفری قاین، اظهار کرد: خواسته به حق جوانان قاین، موضوع ورزش است که می‌بایست هرچه سریع‌تر این سالن تعیین تکلیف شود.
به گزارش خاورستان، مردم شهرستان قاین خواستار راه اندازی و تعیین تکلیف این زمین ورزشی برای ساخت ورزشگاه هستند؛ موضوع مهمی که صدای فرماندار قاین را هم درآورد.
قول‌های وزیر ورزش برای شهرستان قاین محقق نشده است
محمد کریمی فرماندار قاین ۸ دی ماه سال جاری در جلسه بررسی مشکلات و نیازمندی‌های ورزش و جوانان شهرستان قاین، با اشاره به سفر وزیر ورزش و جوانان به خراسان جنوبی در سال گذشته و کلنگ زنی سالن ۲۵۰۰ نفری این شهرستان، قول وزیر ورزش و جوانان برای تخصیص یک میلیارد تومان به میدان چمن طبیعی و چمن مصنوعی قاین، گفت: قول‌های وزیر ورزش برای شهرستان قاین محقق نشده است.
کریمی ادامه داد: درخواست ما از وزیر ورزشی که حاضر نشد کلنگ یک پروژه ورزشی بدون اعتبار را در شهرستان قاینات به زمین بزند این است که قول‌هایشان را برای شهرستان عملی کنند.
وعده استاندار سابق محقق نشد
فرماندار قاین اضافه کرد: در سفر مجدد که وزیر ورزش به استان داشت موضوع سالن ۲۵۰۰ نفری مطرح شد و استاندار سابق قول یک میلیارد تومان برای شروع پروژه را داد که بتوانیم کار را شروع کنیم اما هنوز نقشه و تیپ اجرایی کار تهیه نشده است.
وی افزود: خیّر پای کار آماده است و زمینی را در بهترین نقطه شهر اهدا کرده است و عدم اجرای این پروژه به یک چالش تبدیل شده است.
منتظر تخصیص یک میلیارد تومان استانداری هستیم
ترحمی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قاین مهرماه امسال در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در خصوص سالن ورزشی قاین رایزنی‌های فراوانی توسط مسئولان شهرستان و استان و نماینده فعلی مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی انجام شده است. در سفر تیرماه امسال وزیر ورزش و جوانان به استان و بازدید معاون فرهنگی وزارتخانه از محل کلنگ‌زنی، احداث این سالن مورد پیگیری قرار گرفت.
ترحمی افزود: در جلسه‌ای که تیرماه سال‌جاری با حضور استاندار و وزیر ورزش و جوانان در استانداری برگزار شد، استاندار قول تأمین اعتبار یک میلیارد تومان به سالن ۲۵۰۰ را داد تا این پروژه شروع شود و در ادامه از اعتبارات وزارتخانه و ملی استفاده کنیم.
وی عنوان کرد: به دلیل نبود اعتبار عملا تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته و ما منتظر تخصیص یک میلیارد تومان استانداری هستیم که در صورت تأمین اعتبار و شروع کار، شاهد پیشرفت خواهیم بود.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قاین، میزان اعتبار برای اتمام این پروژه را ۲۴ میلیارد تومان دانست و گفت: این پروژه نیازمند اعتبار ملی است.
شرط وزیر ورزش برای تخصیص اعتبار ملّی
حسن عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: سالن دو هزار و ۵۰۰ نفری قاین بعد از ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بیرجند دومین پروژه بزرگ ورزشی خراسان‌جنوبی است.
وی با بیان این‌که این پروژه ۳۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد، گفت: وزیر ورزش و جوانان سال گذشته به خراسان جنوبی سفر کرد و عملیات ساخت سالن ورزشی قاین را کلنگ زنی کرد.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که زمین را خیّران برای ساخت واگذار کردند، افزود: وزیر پی‌نوشتی بر نامه نماینده سابق مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی داشت که چنانچه ۳۵ درصد پروژه استان توسط مسئولان و خیّران پیگیری شود این پروژه را در ردیف اعتبارات ملی بگذارند.
۸۰ درصد نقشه‌های زمین آماده شده است
عزیزی با بیان این‌که ۵۰۰ میلیون تومان این پروژه اعتبار مصوب دارد که صرف مطالعات می‌شود، اضافه کرد: همچنین مشاور ۸۰ درصد نقشه‌های آن را آماده کرده است.
وی با اشاره به این‌که مطالعات خاک در حال انجام است، گفت: کار عملیاتی پروژه آغاز شده است؛ مطالعات خاک و تهیه نقشه‌های احداث پروژه در حال انجام است.
قول تأمین یک‌ونیم میلیارد تومان اعتبار از معاون وزیر
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی بیان کرد: با نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی به وزارت ورزش و جوانان رفتیم و دیداری با معاون توسعه منابع وزیر ورزش و جوانان داشتیم که وی قول تأمین یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از محل منابع ملی وزارت به پروژه را داد.
عزیزی یادآور شد: ما در حال پیگیری هستیم این پول را وزارت خانه به ما اختصاص دهد تا بتوانیم عملیات اجرایی و فنداسیون پروژه را انجام دهیم.
۴ میلیارد تومان سهم بنیاد مستضعفان از تامین مصالح
وی افزود: آقای سعیدی‌کیا رئیس وقت بنیاد مستضعفان قول داده بود مصالح پروژه را تأمین کند که این مصالح را برآورد کردیم و با پیگیری‌هایی که در استان در حال انجام است و همچنین دیداری که با آقای فتاح رئیس بنیاد مستضعفان خواهیم داشت، اعتبارات مصالح ساختمانی این پروژه را پیگیری می‌کنیم.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی بیان کرد: طبق برآوردی که از سالن ورزشی قاین کردیم ۱۸۰ تن آهن بر پایه اسکلت و فوندانسیون و ۱۵۰ تن سیمان و یک هزار و ۵۰۰ مترمربع کاشی و سرامیک نیاز دارد که برآورد ریالی این مصالح ۴ میلیارد می‌شود که سهم بنیاد مستضعفان است.
عزیزی افزود: پیش‌نویس نامه را به استاندار خراسان جنوبی دادم تا در جلسه‌ای که برای پیگیری مسائل استان برگزار می‌شود دستور را بگیرند تا بنیاد مستضعفان به ما کمک کند و بتوانیم پروژه را پیش ببریم.
وی اضافه کرد: خواهش ما از بنیاد مستضعفان این است که به جای این‌که مصالح را به ما بدهد؛ برآورد ریالی را به ما بدهد چراکه ما می‌خواهیم پروژه را با پیمانکار ببندیم و نمی‌توانیم امانی انجام دهیم.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی یادآور شد: اگر بنیاد مستضعفان برآورد ریالی مصالح را نقدی به حساب ورزش و جوانان استان واریز کنند و قول معاون توسعه وزیر ورزش و جوانان محقق شود می‌توانیم تا ۲۰ تا ۲۵ درصد پروژه را پیش ببریم.
عزیزی افزود: از محل منابع استانی از قبیل منابع فرمانداری شهرستان قاین کمک می‌گیریم و پروژه را تا ۳۵ درصدی که مدنظر آقای وزیر بود برسانیم.
وی در پاسخ به این‌که وزیر ورزش و جوان پیش‌بینی ۸ میلیارد تومان اعتبار از این پروژه داشت، گفت: منظور وزیر ۳۵ درصد پیشرفت است که این میزان هم با بالارفتن هزینه‌های ساخت به ۳۰ میلیارد تومان رسیده است.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی ادامه داد: قول وزیر ورزش و جوانان قول حقوقی است به طوری که اگر پروژه تا ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی برسد برای پروژه‌های ملی معرفی می‌شود و آن‌جا نیز در دستور کار وزارت‌خانه برای تأمین منابع قرار می‌گیرد.
عزیزی به عظمت، بزرگی و زمان‌بر بودن پروژه اشاره کرد و افزود: این پروژه با پروژه‌های دیگر نظیر احداث سالن ورزشی تفاوت بسیاری دارد.
پروژه در حال انجام عملیات خاک و آزمایشگاه است
وی با اشاره به این‌که اکنون پروژه در حال انجام عملیات خاک و آزمایشگاه است، گفت: چاه‌هایی حفر شده است؛ باید در بخش‌های مختلف زمین، برداشت خاک انجام شود تا در زمان اجرا و فوندانسیون دچار لغزش یا فرورفتگی در زمین نشود.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی بیان کرد: امیدواریم بتوانیم از منابع استانی نظیر منابع عمران شهری و فرماندار شهرستان قاین برای این پروژه کمک بگیریم تا پروژه به ۳۵ درصد برسانیم.
وی افزود: همچنین نماینده مردم قاین و زیرکوه پیگیر پروژه است که بتوانند منابعی را از بخش‌های حاکمیت ملی و شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی مانند سیمان قاین و فولاد قاین که در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی ظرفیت عظیمی دارند برای تکمیل پروژه کمک بگیرند و این سالن میزبان مسابقات گوناگون از لیگ‌های مختلف باشد.
بنابراین گزارش، با وجود گذشت مدت‌زمان زیاد اما پروژه ساخت سالن دو هزار و ۵۰۰ نفری قاین هم‌اکنون در مرحله عملیات خاک و نقشه‌برداری قرار دارد. به نظر می‌رسد زمانی که پروژه سالن ورزشی قاین به ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی در ساخت برسد، وزیر ورزش و جوانان برای این پروژه اعتبار تعیین و تأمین می‌کند که امیدواریم تحقق این اعتبار در دولت دوازدهم انجام شود.
انتهای پیام/۵/ ۳۸/ ۴