کارشناس مذهبی:

حضرت فاطمه زهرا (س) با حجاب کامل در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی حضور داشت

کارشناس مذهبی گفت: حضرت زهرا (س) در عین آن که حجاب کامل را رعایت می‌کرد حجاب را پرده‌نشینی نمی‌دانست، از این رو در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی حضور داشت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بدون تردید پوشش اسلامى براى زنان از ضروریات دین مقدس اسلام است چنان که آیات متعددى از قرآن بر این مطلب دلالت دارند. از طرفى مساله حجاب یکى از جنجالى ترین مسائل دنیاى دیروز و امروز است.
طرفداران اعلامیه حقوق بشر پوشش را براى زن دست و پاگیر دانسته و آن را برخلاف آزادى قلمداد و به عنوان حمایت از حقوق زن مطرح مى کنند. در صورتى که پوشش اسلامى را باید در مجموع ابعادش مورد تجزیه و تحلیل قرار داد که با توجه به مجموع به نفع زن و جامعه است و نه تنها دست و پا گیر نیست و تضادى با آزادى ندارد بلکه زنان در عین حفظ پوشش اسلامى مى توانند برترین فعالیت هاى اجتماعى را داشته باشند زیرا حجاب در اسلام به معناى پرده نشینى نیست بلکه به معناى پوششى معقول براى جلوگیرى از فساد و حفظ کرامت زن است.
ما امروز در جمهورى اسلامى ایران مى بینیم که زنان در همه صحنه ها و عرصه ها از مجلس قانون گذارى گرفته تا آموزش و پرورش، بیمارستان ها و ادارات مى توانند در چهارچوب حفظ پوشش اسلامى به کار و تلاش بپردازند بى آن که حجاب اسلامى براى تلاش هاى آنان مشکلى ایجاد کند و حق آزادى صحیح آنها را تضییع کند.
حضرت فاطمه زهرا (س) بانوى بزرگ جهان با این که حریم عفاف و حجاب را به طور کامل رعایت مى کرد در عین حال در بحرانى ترین حوادث سیاسى و اجتماعى حضور و ظهور داشت؛ حضرت زهرا (س) در عین آن که حجاب کامل را رعایت مى کرد حجاب را پرده نشینى و انزواى زنان نمى دانست, بلکه شواهد بسیارى وجود دارد که آن حضرت حجاب را هرگز دست و پاگیر و مانع تلاش هاى اجتماعى و سیاسى نمى دانست از این رو در عرصه هاى مختلف اجتماعى و سیاسى شرکت فعال داشت.
حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین حکمتی نژاد کارشناس مذهبی گفت: حجاب و عفاف حضرت زهرا (س) به گونه‌ای است که در مقابل نامحرم کوبندگی و قاطعیت دارد اما به مسلمانان می‌فهماند که اختلاط بین زن و مرد ممنوع است.
وی افزود: همه می‌دانیم که حضرت زهرا (س) بهترین سرمشق است یعنی جامعه باید وضعیت حجاب و عفاف حضرت زهرا (س) را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد و به همان صورت عمل کند.
کارشناس مذهبی گفت: حضرت زهرا (س) در عین آن که حجاب کامل را رعایت می‌کرد حجاب را پرده‌نشینی نمی‌دانست، از این رو در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی حضور داشت.
داشتن الگویی کامل مانند حضرت زهرا(سلام الله علیها) برای زنان مسلمان می تواند بیانگر این نکته باشد که اسلام نه تنها زنان را از حضور و فعالیت اجتماعی منع نکرده است بلکه حضوری آگاه همراه با ولایت مداری و حفظ ارزش های اسلامی بسیار پسندیده است. زنان مسلمان با درک درست موقعیت خویش که دارای نقش های مهم در خانواده و اجتماع همزمان با هم هستند، می توانند به اجماعی منطقی دست یابند که در عین حضور در جامعه و ایفای نقش های محوله بتوانند کیان خانواده را نیز حفظ کرده و در واقع در کنار رسیدن به آرزوها و اهدافشان، آسایش خویش را نیز خدشه دار نکنند.
نکته مهم آن است که حضور سرشار از آگاهی حضرت زهرا(سلام الله علیها) در خانه هیچ گاه منجر به جدایی ایشان از اجتماع نشده تا جایی که بانویی با چنین جایگاهی تمام سعی خویش را برای راضی نگاه داشتن خداوند و شوهر خویش انجام می دهد؛ در عین حال فرزندانی را تربیت می کند که نام آورترین اشخاص در زمان خویش هستند و در نهایت با حضور اجتماعی و سیاسی در جامعه عصر خویش خط بطلانی بر دید جاهلیت مبتنی بر پست دیده شدن زنان می کشد.
انتهای پیام/ ۱۳۲