رزمنده دوران دفاع مقدس مطرح کرد؛

حضور بیش از چهار هزار نیروی مهندسی رزمی خراسان‌جنوبی در دفاع مقدس/ از احداث سایت موشکی تا آشیانه تانک توسط سنگرسازان خراسان‌جنوبی

تناکی با اشاره به نقش رزمندگان خراسان جنوبی در دفاع مقدس گفت: بیش از چهار هزار سنگرساز خراسان‌جنوبی از ابتدای جنگ در عملیات های آبی و خاکی حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، از ۱۵ تا ۲۲ آذرماه سال‌جاری به‌عنوان هفته گرامیداشت دفاع مقدس در استان خراسان‌جنوبی انتخاب شده است. برگزاری کنگره دو هزار شهید خراسان‌جنوبی در سال ۱۳۹۷، حضور یگان‌ها و گردان‌های نظامی و مردمی از بیرجند و قاین در عملیت والفجر ۹، آغاز هفته وحدت حوزه و دانشگاه و سالروز شهادت شهید مفتح از جمله دلایل این انتخاب است.
به همین مناسبت با یکی از رزمنده‌های دوران دفاع مقدس از استان خراسان‌جنوبی گفت‌وگو کردیم.
علی‌اکبر تناکی رزمنده دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با بیان این‌که خراسان جنوبی در زمان جنگ، جزئی از خراسان بزرگ بود، گفت: خراسان بزرگ سه گردان داشت یکی شمال خراسان، یکی مرکز و یکی جنوب خراسان بود.
وی افزود: گردان جنوب خراسان که خراسان‌جنوبی فعلی است به عنوان مهندسی رزمی امام موسی بن جعفر (ع) مشهور بود که در ۱۰ عملیات مختلف در طول هشت سال دفاع مقدس شرکت کرد.
حضور نیروهای رزمی خراسان‌جنوبی در ۱۰ عملیات
این رزمنده دوران دفاع مقدس بیان کرد: نیروهای مهندسی رزمی جنوب خراسان در عملیات‌های ثامن الائمه شکست حصر آبادان، والفجر مقدماتی، محرم در موسیان، قادر مریوان، کربلای ۵ در شلمچه، کربلای ۶ در نفت شهر، والفجر ۸ در اروند رود فاوو، آزادسازی مهران نقش اساسی داشته است.
تناکی یادآور شد: از احداث جاده قبل، حین و بعد از عملیات این نیروها نقش داشته اند.
وی با بیان این‌که خاکریزهای که برای عملیات مورد نیاز بوده است توسط رزمندگان سازندگی خراسان جنوبی انجام شده است، گفت: در ابتدای جنگ سایت اسکان مهاجرین جنگ در رام هرمز نقش اساسی داشتیم.
از احداث سایت موشکی تا آشیانه تانک
این رزمنده دفاع مقدس اظهار کرد: احداث سایت موشکی در ارتفاعات نفت شهر، احداث بیمارستان صحرایی در فکه و سومار، پد هلی کوپتر در سومار مورد نیاز نیروهای هوانیور، آشیانه تانک، سنگرهای فردی، جمعی، بتنی و غیربتنی و همه کارهایی که یک مهندسی رزمی می خواهد انجام دهد.
تناکی خاطرنشان کرد: مدتی به‌عنوان معاون عملیات و فرمانده گردان بودم؛ اوایل نیز گردان به عنوان نیرو در جاهای مختلف حضور داشتم.
حضور در عملیات‌های خاکی و آبی
وی افزود: مهندسی رزمی علاوه بر وظیفه عملیات خاکی، عملیات آبی نیز برعهده داشت که ایجاد باتلاق و دریاچه مصنوعی بین دشمن و ما یکی دیگر از کارهای مهندسی رزمی بود.
این رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: علاوه بر خط مقدم بودن، در پشت جبهه نیز مهندسی رزمی داشتیم که همه‌ی نیازهای جبهه اعم از نیرو، راننده بولدوزر و ماشین آلات را تامین می کردند.
احداث پادگان در نزدیکی بیرجند برای آموزش راننده برای اعزام به جبهه
تناکی بیان کرد: نیروهای جهادسازندگی بیرجند یک پادگان به نام امام حسین علیه‌السلام در بین مود و بیرجند احداث کردند که ۲۱۵ نفر و یک کادر بزرگ از راننده ماشین سنگین و نیمه سنگین برای اعزام به جبهه در این پادگان آموزش دادیم.
وی افزود: مردم، کمک های زیادی اعم از طلا، پول نقدی، آرد و نان ارائه می‌کردند که آنها را تبدیل به مایحتاج رزمندگان کرده و به جبهه اعزام می‌کردیم.
این رزمنده دوران دفاع مقدس یادآور شد: جهادسازندگی مامور به لشکرهای سپاه و بسیج می‌شد که کارهای آن‌ها را انجام می‌داد.
تناکی تاکید کرد: وظیفه جهادسازندگی و مهندسی رزمی، انجام کارهای مهندسی، خاکی، جاده سازی، خاکریز زدن و پشتیبانی برای نیروهای رزم یعنی بسیچ، سپاه و ارتش بود.
پشتیبانی قبل از عملیات توسط نیروهای مهندسی رزمی
وی خاطرنشان کرد: اگر عملیاتی انجام می‌شد جاده، خاکریزها و سنگر سازی با نیروهای مهندسی بود.
این رزمنده دفاع مقدس با بیان این‌که در لشکر مستقل خراسان مامور به پشتیبانی بودیم، گفت: در عملیات قادر لشکر نجف اشرف که شهید احمد کاظمی فرمانده آن بود مامور بودیم. در ارتش نیز در لشکر خراسان مامور کار بودیم.
تناکی گفت: با بسیاری از شهدا از قبیل شهیدان مینایی، کاشی پور، رضوی، نوری فریمان و نجفی از فردوس هم رزم بودم.
نقش رانندگان سنگین و مهندسی رزمی مهم بود
وی افزود: بالاتر از مدیریت و فرماندهی جنگ، نقش رانندگان سنگین مهم بود تا زمانی که خاکریز و جان پناه احداث نمی‌شد عملیاتی صورت نمی‌گرفت و رانندگان بولدوزر و گریدر در جلوی تیر مستقیم دشمن بودند.
این رزمنده دفاع مقدس با بیان این‌که بلافاصله بعد از آغاز جنگ بچه‌های جهادسازندگی به جبهه رفتند، گفت: در اتاق مناطق جنگی هرچه نیاز مهندسی وجود داشت را انجام می‌دادند.
تناکی ادامه داد: در همان ابتدای جنگ، چند چاه در ابتدای اهواز آتش گرفته بود بچه های مهندسی رزمی اطفای حریق کردند.
شهرک سازی برای مهاجران آبادان در همان ابتدای جنگ
وی با بیان این‌که شهرک سازی برای چند هزار نفر مهاجر جنگی شهرهای آبادان، خرمشهر و سوسنگرد یکی دیگر از اقدامات مهندسی رزمی بود، گفت: برای چند هزار نفر یک شهرک ساختن با همه نیازهای شهرک اعم از آب و برق و تلفن و بیمارستان و نانوایی کار دشواری بود.
حضور بیش از ۴ هزار رزمنده سازندگی در جنگ
این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: چادر برای سکونت مهاجرین از جمله اقداماتی بود که مهندسین رزمی خراسان بزرگ و جنوب خراسان انجام داد که مسئول عمرانی آن من بودم و در اکثر ۱۰ عملیات حضور داشتم.
تناکی تعداد رزمندگانی که از سوی جهادسازندگی در جبهه حضور یافتند را چهار و ۶۲۶ نفر عنوان کرد و افزود: جهادسازندگی خراسان جنوبی ۳۹ شهید در جنگ تقدیم کرده است.
انتهای پیام/۵/ ۱۴/ ۴