حضور جمعیت های چند هزار نفری در بوستان های بیرجند علی رغم فراگیری دلتا کرونا/ شهرداری: ابلاغیه ای برای تعطیلی پارک ها دریافت نکرده ایم/ نمی توانم با مردم درگیر شویم

متاسفانه علی رغم فراگیری دلتا کرونای هندی، اما در حال حاضر پارک های سطح شهر مملو از جمعیت و حضور خانواده های زیادی است که حضور جمعیت های گسترده در بوستان کاجستان که به تازگی افتتاح شده است، بسیار پررنگ تر است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، چند روزی است که پیک پنجم کرونا در سطح کشور آغاز شده و با سرعت در حال تاخت و تاز است. اما این بار ویروس جهش یافته هندی عاملی برای افزایش موارد ابتلا، بستری و فوت و در نتیجه افزایش تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی، است. ویروسی که با ایجاد آن در هند، آمارها را به طور قابل توجهی افزایش داد و حالا می توان پیش بینی کرد که آمارها در مراکز و شهرهای آلوده به این ویروس هم تصاعدی خواهد بود.
آخرین آمارها حاکی از این است که هم اکنون بیش از ۱۴۳ شهر کشور، دارای وضعیت قرمز کرونایی هستند.اما اگر این پیک از طریق انجام واکسیناسیون و همچنین رعایت پروتکل های بهداشتی، کنترل نشود، قطعا شرایط بحرانی را در کشور ایجاد خواهد کرد.
در خراسان جنوبی هم بر اساس آمارهای ارائه شده در ۱۹ تیرماه، ۲۳۶ بیمار مبتلا به کرونا از طریق تست های ملکولی و تست های سریع شناسایی شده اند.
بر اساس آخرین نقشه وضع کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) شهرستان‌های خراسان جنوبی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین بروزسانی از ۱۹تیر، هم اکنون شهرستان نهبندان تنها شهرستان خراسان جنوبی است که جزو نقاط قرمز (خیلی پُرخطر) است. همچنین شهرستان‌های بیرجند، فردوس، طبس، قائنات، سربیشه و درمیان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان‌های بشرویه، زیرکوه، خوسف و سرایان جزو نقاط زرد (خطر متوسط) قرار دارند.
در حال حاضر هیچ نقطه کم خطری در خراسان جنوبی وجود ندارد و همچنین احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است.
حضور جمعیت های گسترده در کاجستان
متاسفانه علی رغم شرایط حاد کرونایی و در حالی که دلتا کرونا بسیاری از شهرها و استان ها را به تسخیر خود درآورده است، اما متاسفانه حضور مردم در پارک ها بسیار متفاوت از وضعیت خطر است. متاسفانه در حال حاضر، پارک های سطح شهر بیرجند مملو از جمعیت و حضور خانواده های زیادی است که تا نیمه های شب در پارک حضور دارند. این روزها حضور جمعیت های گسترده در بوستان کاجستان که به تازگی افتتاح شده است، بسیار پررنگ تر است. به طوری که این پارک هر شب بخصوص در تعطیلات آخر هفته، میزبان جمعیت بالایی از مردم است.
علیزاده یکی از شهروندان بیرجندی در این خصوص به خبرنگار خاورستان، گفت: در شب جمعه که از کنار این پارک عبور می کردم، شاهد حضور صدها خودرو در محل پارکینگ پارک و همچنین حاشیه خیابان بودم. خانواده های زیادی در پارک اسکان داشتند، و در حالی که سکوهای اسکان پر شده بود، خانواده ها مجبور شده بودند بساط خود را علاوه بر فضاهای خالی آسفالته و سنگ فرش پارک، در حاشیه پارکینگ و قسمت بیرونی پارک هم پهن کنند.
وی افزود: تعداد خانواده ها و جمعیت حاضر آنقدر زیاد بود که اصلا قابل برآورد نبود. البته بنده فقط نظاره گر جمعیت موجود در یک سمت پارک بودم و جمعیت دیگری که در آن سوی پارک ساکن شده بودند و قطعا آن هم زیاد بود، از چشم من دور مانده بود.
علیزاده ادامه داد: با حضور در پارک، متوجه صف های طولانی برای استفاده از وسایل شهربازی هم شدم و کودکان بدون رعایت هیچ پروتکل بهداشتی، به نوبت و به صورت مشترک از این وسایل استفاده می کردند.
اگر شب ها به پارک نرویم، اتفاقی نمی افتد
حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی صبح شنبه در ستاد کرونای استان اظهار کرد: ما در موضوع مرز تأکید کردیم علاوه بر حفظ بهداشت، تبادلات تجاری برای ما مهم است و در این زمینه نیز بیان می‌کنیم که حفظ کسب و کار مردم خط قرمز ما است و قبل از آنکه شرایط به گونه‌ای شود که مجبور به تعطیلی واحدهای صنفی شویم، باید مکان‌های پرتجمع را مراقبت کنیم.
ملانوری با تأکید بر اینکه ما به هیچ وجه خواهان قفل زدن بر کسب و کار مردم و یک واحد صنفی نیستیم، بیان‌کرد: ما اگر مسافرت نرفته، تا پاسی از شب در بوستان‌ها نباشیم، همایش برگزار نکنیم، اتفاقی نمی‌افتد ولی تعطیلی یک واحد صنفی مساوی با قطع رزق و روزی مردم است.
وی با بیان اینکه مدیریت کرونا در خراسان‌جنوبی باید یک مدیریت بومی و محلی براساس دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا باشد، ادامه‌داد: در رایزنی با استانداران استان‌های همجوار بر این نکته تأکید شده که خروج از استان‌های در وضعیت قرمز ممنوع باشد و در این زمینه بسیار جدی هستیم.
حضور مردم در پارک ها تا پاسی از شب
محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح شنبه در ستاد کرونا خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تا پیش از هفته گذشته روند ثابتی در تعداد مبتلایان و بستری‌های ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی داشتیم ولی از هفته گذشته روند رو به افزایش بوده است.
وی با اشاره به اینکه براساس آمار روز پنج شنبه ۹۰ درصد موارد مثبت کرونا در استان دلتا ویروس بوده است، ادامه‌داد: تالارها در گروه شغلی سه قرار دارند و نباید در وضعیت قرمز و نارنجی فعالیت داشته باشند که متأسفانه از این امر غفلت می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: علی‌رغم مصوبه مربوط به عدم حضور مردم در پارک‌ها بعد از ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه باز هم شاهد هستیم که تا پاسی از شب مردم در پارک‌ها حضور دارند و حتی پنج صبح هم چراغ‌ها روشن است که این موضوع هم از نظر شیوع کرونا و صرفه‌جویی در مصرف برق آسیب‌زا است.
ممنوعیت حضور در پارک ها بعد از ساعت ۹:۳۰ شب
دهقانی فیروزآبادی در ۱۴ تیرماه هم در خصوص تمهیداتی که در ستاد استانی کرونا جهت جلوگیری از شروع پیک پنجم در استان اندیشیده شده هم به خبرنگاران گفت: منع تردد خودرو ها به این صورت که ورود خودروها با پلاک‌های غیربومی مربوط به استان‌های قرمز رنگ همجوار به استان و همچنین خروج پلاک‌های بومی از استان از امروز ممنوع شده است.
وی افزود: تداوم طرح محدودیت تردد شبانه از ساعت ۱۰ شب تا ۳ صبح، با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از مردم به بوستان‌ها و پارک‌ها مراجعه می‌کنند، مقرر شد که شهرداری‌ها از ساعت ۹:۳۰ شب زمینه خالی شدن پارک‌ها و بوستان‌ها را فراهم کنند و همچنین طرح محدودیت هوشمند مدیریت بیماری کرونا کماکان پابرجا است یعنی شهرهایی که تغییر رنگ می‌دهند متناسب با آن تغییر رنگ‌بندی جدید، محدودیت فعالیت‌های شغلی در آن اعمال خواهد شد یعنی در شهرستان نهبندان فقط گروه شغلی یک و در شهرهای نارنجی رنگ گروه شغلی یک و دو اجازه فعالیت دارند.
شهرداری هیچ ابزاری برای جلوگیری از حضور مردم در پارک ها ندارد
محمدعلی جاوید شهردار بیرجند در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: بنده از ستاد استانی کرونا دستورالعمل ابلاغ شده ای در خصوص محدودیت در پارک ها ندیده ام، مگر اینکه به طور مستقیم به سازمان پارک ها مکاتبه شده باشد.
وی با بیان اینکه در محدودیت های قبلی، مواردی مثل محدود کردن روشنایی پارک ها و مسدود کردن مسیرهای ورودی به پارک با نیوجرسی یا خاک ریزی، اجرا شده است، افزود: شهرداری تابع تصمیمات ستاد کرونای استان است و هر چه توسط این ستادابلاغ شود، عینا آن را اجرا می کند.
شهردار بیرجند بیان کرد: اکنون اطلاع رسانی در سطح پارک ها برای عدم حضور، توصیه به شهروندان برای ترک پارک، عدم خدمات دهی شهربازی بوستان کاجستان بعد از ساعت ۹:۳۰ شب انجام می شود، اما تاکنون اقدام فیزیکی برای مسدود کردن مسیرها یا قطع سیستم روشنایی پارک ها بعد از ساعت ۹:۳۰ انجام نشده است.
جاوید با اشاره به اینکه شاید بیشتر از هزار خودرو در پارک ها حضور داشته باشند، اما شهرداری چکار می تواند کند؟ تاکید کرد: شهرداری هیچ ابزاری برای جلوگیری از حضور مردم در پارک ها ندارد و تنها ابزاری که می تواند ترددها را کنترل کند، پلیس و چراغ راهنمایی و رانندگی است.
وی تصریح کرد: باید قبل از اینکه وضعیت شهر قرمز شود، که لازم است تا برنامه ریزی جمعی با حضور پلیس راهور، نیروی انتظامی، صدا و سیما و سایر دستگاه ها برای کاهش حضور مردم در سطح معابر انجام شود. چرا که شهرداری، مثل برخی از دستگاه ها، نمی تواند خودسرانه و رأسا اقدامی انجام دهد و فقط می تواند اطلاع رسانی کند.
جاوید با بیان اینکه اکنون وضعیت بازار بیرجند هم همینطور است، گفت: در خصوص بهشت متقین هم، بعد از رفع شرایط قرمز، با فشار کسبه و مصوبه ستاد ملی کرونا، محدودیت ها برداشته شد.
ابلاغیه ای برای تعطیلی پارک ها دریافت نکرده ایم/ نمی توانم با مردم درگیر شویم
ابراهیم زاده رئیس سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بیرجند هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: تنها ابلاغیه ای که تاکنون به دست ما رسیده است در خصوص تعطیلی شهربازی ها بعد از ساعت ۹:۳۰ شب است و تاکنون در خصوص تعطیلی کل پارک ها ابلاغیه ای دریافت نکرده ایم.
وی افزود: در حالی که با ابلاغ تعطیلی پارک ها، تنها کاری که می توان انجام داد، این است که در ورودی پارک ها پلاکارد اطلاع رسانی نصب شود و به مردم توصیه کرد که در پارک ها حضور پیدا نکنند. در واقع نمی توان مانع ورود مردم به پارک و درگیری با آنها شد، چرا که پارک ها که در مخصوصی ندارند که بتوان آن را مسدود کرد.
با گذشت یک سال و نیم از زمان شیوع کرونا، دیگر مردم باید به این فرهنگ رسیده باشند که این موارد را رعایت کنند و در پارک ها تجمع و دورهمی نداشته باشند، ولی اگر کسانی هم این موضوع را درک نکرده باشند، ما هم نمی توانیم در مقابل آنها کاری جز توصیه به عدم حضور انجام دهیم.
ابراهیم زاده با تاکید بر انجام کار فرهنگی در این خصوص، گفت: مثلا در بوستان کاجستان؛ هر شب هزاران نفر از مردم حضور پیدا می کنند، اما اینکه پروتکل ها را رعایت کنند، نزدیک هم نباشند، قلیان روشن نکنند و … همه نیازمند فرهنگ سازی است.
وی با بیان اینکه ما نمی توانیم جلوی مردم را برای حضور در پارک ها بگیریم، در خصوص قطع برق پارک ها هم عنوان کرد: قطع برق پارک ها، هزار مشکل و معضل اجتماعی را به دنبال دارد که بعدا نمی توانیم پاسخگوی آن باشیم. اما اکنون برنامه کاهش روشنایی پارک ها هم در بحث صرفه جویی مصرف و هم به خاطر ایجاد رغبت کم تر برای حضور در پارک، در حال انجام است.
استفاده از شهر بازی قبل و بعد از ساعت ۹:۳۰ چه تفاوتی دارد؟
وی ادامه داد: برای تعطیلی مجموعه های بازی بعد از ساعت ۹:۳۰ شب و همچنین ضدعفونی مکرر دستگاه ها هم مکاتبه کردیم، اما نظارت برای ضدعفونی درست از کنترل ما خارج است و اگر نظارتی هم داشته باشیم، باز هم ممکن است آلودگی وجود داشته باشد که این موضوع به رعایت خود افراد برمی گردد.
ابراهیم زاده در خصوص گزارش های مردمی مربوط به فعالیت مجموعه های بازی حتی تا ساعت ۱۱ و ۱۲ شب هم گفت: در این خصوص شهرداری باید نظارت کند و اگر در مواردی این مجموعه ها بعد از ساعت ۹:۳۰ هم به فعالیت خود ادامه دهند، به آنها تذکر داده و حتی برق مجموعه هم قطع می شود.
وی تصریح کرد: اما آنچه که اهمیت دارد این است که ممکن است این دستگاه ها از ساعت ۵ تا ۹:۳۰ شب مورد استفاده قرار بگیرد، اما استفاده از این وسایل قبل و بعد از ساعت ۹:۳۰ شب چه فرقی دارد؟ غیر از اینکه ممکن است محدودیت ایجاد شده در زمان، باعث شلوغی صف ها در قبل از زمان اعلام شده شود.
ابراهیم زاده افزود: قبلا مجموعه های شهربازی به طور کل تعطیل شده بود اما الان استفاده از این مجموعه ها محدود نیست بلکه فقط زمان آن محدود شده است که تاثیر چندانی ندارد.
بر اساس این گزارش، با توجه به فراگیری کرونا دلتای هندی، ضروری است تا قبل از اینکه شرایط شهرهای استان بخصوص بیرجند، از نارنجی به قرمز تبدیل نشده است، تمهیدات دقیق و مناسبی اندیشیده شود تا از آسیب ها و خسارت های بعدی جلوگیری شود و مسئولان منتظر تصویب محدودیت های جدی تر بعد از تبدیل شدن وضعیت از نارنجی به قرمز نمانند. البته که یکی از موثرترین راهکارها در این خصوص فرهنگ رعایت پروتکل های بهداشتی توسط خود مردم است.
انتهای پیام/۷