بسیجیان؛ در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا؛

حضور جهادی بسیج و کادر درمان در طرح شهید سلیمانی/ منازل خراسان جنوبی پایگاه سلامت می‌شوند

طرح شهید سلیمانی با همت بسیج و کادر درمان در خراسان‌جنوبی در حال اجرا است و همه مردم از نظر بیماری کرونا مورد غربال‌گری قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، دستورات فرماندهی‌کل سپاه و پیرو تفاهم‌نامه سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت به‌منظور قطع زنجیره انتقال ویروس منحوس کرونا در کشور، طرح مشترکی به‌نام شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی در کشور در حال اجرا است.
روحیه جهادی سردار شهید «حاج قاسم سلیمانی» این روزها به الگویی برای مقابله با کرونا در کشور تبدیل شده و دانشگاه علوم پزشکی در کنار پایگاه های بسیج طی این طرح بیماریابی، آموزش، تست سریع، قرنطینه و حمایت از مبتلایان به کووید ۱۹ را دنبال می‌کنند.
اینبار دفاع از حریم سلامت را تنها به دست‌اندرکاران بخش بهداشت و درمان نسپرده‌اند و گروه‌های مردمی بسیج محلات در کنار بسیج جامعه پزشکی، عزم خود را برای مقابله جدی‌تر با این ویروس در جای‌جای این استان جزم کرده‌اند.
در شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی چند روزی است که بسیجی‌ها و کادر درمان در یک صف مشترک برای قطع زنجیزه بیماری کرونا، غربال‌گری مردم و سلامت شهروندان وارد میدان شده‌اند.
در این طرح تیم‌های مراقبتی، حمایتی و نظارتی از طریق دانشگاه علوم پزشکی و آموزش و عملیات محله توسط بسیج، به صورت فعال در صحنه حضور می‌یابند تا منسجم و یکپارچه، سدی در مقابل این بیماری منحوس ایجاد کنند و با اولویت دادن به اقشار آسیب‌پذیر، خانواده‌های کم‌درآمد، سالمندان و بیماران زمینه‌ای، بتوانند بیش از گذشته در مسیر مقابله با بیماری کرونا گام بردارند.
همسویی کمک‌های مومنانه در کنار این خدمات، یکی از نکات برجسته اجرای طرح سردار سلیمانی به شمار می‌رود و خانواده‌هایی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند و بیمار کرونایی دارند، با بسته‌های معیشتی و بهداشتی، طی دوران قرنطینه در منزل حمایت می‌شوند.
خانه‌های مردم در خراسان جنوبی چند وقت دیگر به پایگاه سلامت تبدیل می‌شود و پزشک و پرستار برای درمان و بررسی وضعیت سلامت بیماران کرونا به منازل بیماران مراجعه می‌کنند.
استفاده از آزمایشهای سریع با زمان پاسخگویی ۲۰ تا ۴۰ دقیقه نیز راهکاری مناسب برای تعیین تعداد بیماران در هر منزل است و بر اساس آنچه در این طرح مطرح شده، بیمار موظف به معرفی تمام کسانی است که طی روزهای گذشته با آنان در ارتباط بوده است.
تمامی تمهیدات لازم برای اجرای این طرح جهادی در بیرجند و دیگر مناطق استان اتخاذ شده و بنا بر اعلام شبکه بهداشت و درمان این شهرستان طرح خانه به خانه به سرعت اجرا می شود.
همکاری ۱۵۰ بسیجی در طرح شهید سلیمانی در بیرجند
حسین خراسانی‌مطلق فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه بیرجند در این خصوص گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر همکاری بسیج در شناسایی بیماران کرونایی، ۱۵۰ بسیجی در این طرح همکاری خواهند کرد.
وی افزود: در مرحله نخست تعدادی از بسیجیان به عنوان سلامت‌یار به صورت تلفنی یا با مراجعه حضوری درِ منازل، شرح حال اعضای خانواده را دریافت می‌کنند.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه بیرجند گفت: در اجرای این طرح گروه‌های پرستاری آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند که در صورت شناسایی افراد دارای علائم بیماری، پرستاران در محل خانه افراد حضور پیدا کرده و میزان اکسیژن خون، فشار خون و تب افراد مشکوک را می‌سنجند.
وی بیان کرد: در معاینات بالینی گروه پرستاری، افراد دارای علائم مبنی بر ابتلا به کرونا به پزشک ارجاع داده می‌شوند.
خراسانی افزود: تیم پزشکی با حضور در منازل افراد، مراحل درمان را آغاز می‌کنند و در صورت نیاز فرد مبتلا، قرنطینه یا به مراکز درمانی انتقال داده خواهد شد.
وی گفت: علاوه بر شناسایی افراد مبتلا به کرونا، کمک، حمایت و مراقبت از بیماران کرونایی، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، سالمندان و افراد پرخطر از دیگر فعالیت بسیجیان در این طرح در نظر گرفته شده است.
بسیج جامعه پزشکی به‌عنوان کمیته مراقبت همکاری دارد
هاشم هیهات مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با هدف مقابله با بیماری کرونا به شیوه محله محور با همکاری بسیج و وزارت بهداشت در حال اجرا است.
وی افزود: این طرح پایگاه محور است و براساس پایگاه‌های بسیج و مساجد سطح شهرستان انجام می‌شود.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی با بیان این‌که این طرح در کل کشور در حال انجام است، خاطرنشان‌کرد: بسیج جامعه پزشکی به‌عنوان کمیته مراقبت همکاری دارد.
هیهات یادآورشد: مراحل هماهنگی‌های بین بخشی ۱۳ آبان ماه انجام شد و از ۱۲ آذرماه در چند شهرستان آغاز شده است.
اجرای طرح شهید سلیمانی در کل خراسان‌جنوبی
وی ادامه‌داد: از ۲۲ آذرماه در کل استان خراسان‌جنوبی این طرح آغاز شده و تا چهار ماه ادامه دارد.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی با بیان این‌که افراد زیادی در این طرح همکاری دارند، گفت: پنج تیم این طرح شامل مراقبت، نظارت، حمایت، آموزش و عملیات محله است.
هیهات اضافه کرد: مسئولیت تیم مراقبت، نظارت و آموزش با دانشگاه علوم پزشکی و تیم حمایت و عملیات محله با سپاه است.
وی با اشاره به این‌که تیم مراقبت ۱۵ نفره است، گفت: در حال حاضر در سطح شهرستان بیرجند ۱۰ تیم مراقبت شامل ۴۰ نفر پرستار و ۱۰ نفر پزشک همکاری می کنند.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: در شهرستان‌ها دو محله را به صورت پایلوت آغاز کرده ایم تا موانع و مشکلات آن بررسی شود.
هیهات اضافه کرد: به دلیل محدودیت پزشک و پرستار در سطح شهرستان‌ها، تعداد پزشک و پرستار کمتری خواهیم داشت.
وی گفت: امیدواریم طی یک ماه بتوانیم کل استان را پایش و به بیمارانی که مبتلا و مثبت هستند خدمات ارائه بدهیم؛ بیمارانی که نیاز به موارد پزشکی داشتند از حضور پزشک و پرستار بهره‌مند می شوند.
تیم های حمایتی بسیج در خدمت بیماران کرونا
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی افزود: اگر افراد مبتلا نیاز به خدمات خرید داشتند؛ تیم‌های حمایتی از آنها حمایت می کنند به طوری که اگر خانواده ای محروم باشد و نیاز بود در خانه بماند، تیم حمایتی از آنها حمایت و مایحتاج آنها را تهیه می کند تا فرد بیمار از خانه خارج نشود.
هیهات گفت: تیم های مراقبت علاوه بر اینکه بیماران را تحت کنترل قرار می دهند افرادی که بیماری زمینه ای دارند و به بیماری کرونا مبتلا نشده اند را تحت کنترل قرار می‌دهند تا این افراد در خانه بمانند و مبتلا نشوند.
وی افزود: هم چنین آموزش‌هایی به آحاد جامعه داده می شود تا هرچه بیشتر جلوی بیماری را بگیریم تا شعار “هرخانه یک پایگاه سلامت” محقق شود و مردم خودشان مراقب سلامت خودشان باشند.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در حال حاضر روستای چهکند و امیرآباد بیرجند در حال پایش است.
مردم در اجرای طرح شهید سلیمانی همکاری کنند
هیهات بیان‌کرد: مردم با همکاران ما که حکم ماموریت و کارت شناسایی دارند و از طرف پایگاه های بسیج مراجعه می کنند همکاری کنند.
وی بیان کرد: اگر هم افرادی مبتلا هستند و علائم مشکوکی دارند به سامانه ۴۰۳۰ اطلاع دهند و از طریق این سامانه افرادی که به این سامانه تماس می گیرند کنترل و مراقبت می کنیم.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی یادآور شد: هر چقدر همشهریان بیشتر همکاری کنند؛ موفقیت ما در این طرح بیشتر خواهد بود.
قرنطینه معکوس
همچنین استاندار خراسان جنوبی در نشست بررسی راهکارهای اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: مهمترین گام در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی اجرای «قرنطینه معکوس» است، به این ترتیب که افراد در معرض خطر شامل سالمندان و افراد با بیش از ۶۰ سال سن، زنان باردار و اقشار کم درآمد تحت مراقبت و کنترل قرار می‌گیرند.
وی افزود: در این طرح نیروهای بسیجی همراه با کارشناسان حوزه بهداشت و درمان به اجرای پروژه قرنطینه معکوس اقدام می‌کنند و این کار با هدف دور کردن این افراد از محیط‌های آسیب‌زا و حفظ سلامتی آنها است.
ملانوری با اشاره به آمار دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر اینکه ۸۲ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا، بیماران با بیش از ۶۰ سال سن بوده‌اند تصریح کرد: در طرح محله محور با مراجعه به افراد سالمند و تامین نیازهای اولیه آنها، میزان مراجعه به بیرون از منزل کاهش می‌یابد.
اجرای موفق طرح شهید سلیمانی نیازمند همکاری حوزه های مختلف و مردم
وی گفت: طرح شهید حاج قاسم سلیمانی طرحی خانه محور و محله محور است که از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و در کل کشور اجرا می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی افزود: در قالب این طرح به خانواده‌ها تفهیم می‌شود که مقابله با بیماری و مدیریت برای پیشگیری از ابتلا را باید از محیط خانه شروع کنند و اجرای موفق این طرح نیازمند هماهنگی و همکاری حوزه‌های مختلف و مردم است.
بنابراین گزارش؛ اجرای موفق طرح “شهید سلیمانی” می تواند راهی برای جلوگیری از انتشار گسترده ویروس کرونا در کشور و خراسان‌جنوبی باشد که امیدواریم با همکاری همه مردم، شعار “هر خانه یک پایگاه سلامت” محقق شود و شاهد قطع زنجیره کرونا و نابودی این ویروس منحوس باشیم.
انتهای پیام/۵/ ۳۹/ ۴