آیت الله رئیسی پس از ثبت نام در انتخابات:

حضور من نافی حضور هیچکس نیست/ ‌بانیان وضع موجود و شریکانشان مدعی تغییر نباشند/ رقیب من فساد و ناکارآمدی است

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه خود را رقیب فساد و ناکارآمدی می‌داند نه گروه‌های سیاسی، گفت: بانیان وضع موجود و شریکان آن‌ها نمی‌توانند مدعی تغییر در وضع موجود باشند.

به گزارش خاورستان، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی پس از ثبت‌نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات با قدردانی از مسئولان امر انتخابات و رسانه‌ها گفت: مردم از جای جای مختلف کشور و همچنین گروه ها و تشکل‌های روحانی و استادان و دانشجویان و کشاورزان و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان از من دعوت کردند بیایم و من برای اجابت دعوت آنان به صحنه آمدم.
وی افزود: برخی از دغدغه مندان به دلیل امر خطیر و مهم مبارزه با فساد و تداوم آن در قوه قضائیه ادامه یابد و از من می پرسیدند این موضوع چه می‌شود؟ باید از دغدغه آنان تشکر کنم اما باید هم بگویم که یک امر اهمی هم وجود دارد و آن معیشت و زندگی مردم و وضعیت اقتصادی جامعه است. این برای ما دغدغه جدی ایجاد می‌کند.
رئیسی تاکید کرد: ناامیدی‌های فعلی می‌تواند در یک دولت دیگر تبدیل به امیدواری شود و با استفاده از منابع و توانمندی‌های کشور از آنها برای بهبود شرایط و ایجاد امیدواری سود برد.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه حضور من در عرصه انتخابات به صورت مستقل است، تصریح کرد: هرچند گروه‌های بسیاری از من دعوت کردند اما حضور من نافی حضور هیچکس نیست و کسانی که احساس تکلیف کردند در این عرصه حاضر باشند. من نیز احساس کردم که نیازمند یک تحول جدی در کشور هستیم.
وی ادامه داد: تاکید می‌کنم به همه مردمی که با هر سلیقه و از هر جناحی هستند بیایند و در انتخابات شرکت کنند. من رقیب ناکارآمدی و فساد هستم.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه آنچه ما پیگیری می کنیم مسأله یک تحول است که در همه مسائل اجرایی کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب می‌شود، گفت: به حضور و نقش آفرینی عموم مردم در این تحول نیازمندیم. همه مشارکت کنند و هرکه ناامید است هم شرکت کند. من تأکید می کنم هرکس با هر سلیقه سیاسی در انتخابات شرکت کند.
رئیسی با تاکید بر اینکه من خود را رقیب اشرافی‌گری، ناکارآمدی و فساد می‌دانم، اظهار کرد: من رقیب جناح‌های سیاسی و گروه‌های مختلف نیستم. من رقیب ناکارآمدی هستم و در این میدان همانطور که در دستگاه قضایی از همکاری دانشگاه، حوزه و سایر بخش‌ها استفاده کردم در این عرصه هم استفاده می‌کنم.
وی با بیان اینکه حضور ما باید منجر به انسجام گروه‌های مختلف و جناح‌ها و همه کسانی شود که دغدغه مردم، دین و ارتقای کشور را دارند، تصریح کرد: معتقدم هیچ بن‌بستی برای اداره امور کشور وجود نداشته و همه امکانات را داریم و باید یک مدیریت کارآمد و جهادی باشد.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باور دارم بانیان و شرکای وضع موجود نمی‌توانند تغییردهنده وضع موجود باشند، ادامه داد: تغییردهنده وضع فعلی باید کسانی باشند که به تحول و تغییر عقیده‌مند باشند. از این رو از مردم عزیز می‌خواهم در این میدان، خانه خود را یک ستاد انتخاباتی کنند.
رئیس دستگاه قضایی کشور با بیان اینکه من بنای ایجاد ستاد انتخاباتی و امکان مالی برای هزینه کردن ندارم، تأکید کرد: همه مردمی که دعوت کردند، خودشان هم ستادهای خودجوش تشکیل می‌دهند و با شعار «هر خانه یک ستاد» تلاش می‌کنند.
رئیسی با اشاره به لزوم نقش‌آفرینی مردم برای حل مشکلات کشور، اظهار کرد: در بستر گام دوم انقلاب، وضع کنونی برای مردم نیست. با همت همگان و با ایجاد تحول در بخش‌های مختلف اجرایی، ایرانی قوی خواهیم داشت. این تحول و این دولت به عنوان دولت مردمی می‌تواند شرایطی را رقم بزند که نتیجه آن، «ایران قوی» است.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که برنامه وی برای معیشت مردم و سیاست خارجی چیست، اظهار کرد: سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی تعامل با همه کشورها به ویژه همسایگان است. با کسانی که قصد دشمنی نداشته باشد، تعامل خواهیم داشت آن هم به شکل دوستانه، عزتمندانه و مقتدرانه. درباره برنامه‌هایم نیز بیانیه‌ای صادر کردم که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته که اولویت آن مسائل خارجی، تولید، معیشت و اقتصاد و رفع بیکاری جوانان است.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا وی برنامه‌ای برای حضور در انتخابات داشته، گفت: انتظار من این بود که در این میدان، عزیزی غیر از من حضور پیدا کند چرا که من کار مهم و مأموریتی سنگین داشته و دارم. مأموریتی سنگین که از روز اول کارم تلاش کردم این بخش را برای مردم امیدوارکننده بسازم و نگاه‌های مردم نیز در این زمینه شاهدی است بر اینکه که تلاش‌هایی صورت گرفته است.
رئیسی تاکید کرد: با نزدیکی به ایام انتخابات احساس کردم همه درخواست‌هایی که از سوی مردم و جامعه نخبگانی و دغدغه‌مند می‌شود، برای من مسئولیتی جدی ایجاد می‌کند که دیگر جای راحت‌طلبی و عافیت‌طلبی نیست. من در این قوه کارهایی به عهده دارم اما اهمیت حوزه دستگاه اجرایی از این قوه بیشتر است.
وی ادامه داد: در حوزه دستگاه اجرا است که بسترهای فسادزا از ریشه خشکانده می‌شود و تبدیل ناکارآمدی‌ها به کارآمدی‌ها باعث می‌شود ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی نخواهیم داشت و حل مسائل در دستگاه اجرایی می‌تواند از مشکلات دستگاه قضایی و از پرونده‌ها بکاهد.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اگر امور در جای خود به درستی انجام شود دغدغه مردم کاسته می‌شود، یادآور شد: از این رو دستگاه اجرایی را اهم می‌دانیم. من در این حضور نه به دنبال جایگاه قدرت و پست و مقام هستم و نه قصد دارم بر قدرت و جایگاه خود بیفزایم. آنچه قصد داشته‌ام پاسخ مثبت دادن به دعوت و خواست مردم و ان شاءالله گره‌گشایی از مشکلات آنها است.
رئیسی تصریح کرد: گفته بودم با توجه به مسئولیت در قوه قضاییه نمی‌خواهم بیایم اما وضعیت و عرصه به نحوی پیش رفت که این مسئولیت به گردن من افتاد تا جایی که احساس کردم اگر از زیر بار آن شانه خالی کنم فرار از مسئولیت و خدمتگزاری به مردم است.
رئیس دستگاه قضایی کشور در پاسخ به این پرسش که انتظار وی درباره تشکیل ستادهای مردمی چیست، گفت: مردم از وضع موجود گله‌مند و ناراحتند و باید به این وضع خاتمه داد. حضور بنده به دلیل این است که من خودم را «از مردم، در مردم و با مردم» می‌دانم و با حضور آنها می توان مشکلات را حل کرد اگر خود را منتسب به جناح خاصی ندانیم. حل مسائل کشور جناح و خط سیاسی نمی‌شناسد، به دولتی مردمی برای شکل‌گیری ایرانی قوی نیاز داریم.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که احتمال شکست در انتخابات را چقدر نزدیک می‌داند، تصریح کرد: برای کسی که وارد میدان می شود تا انجام وظیفه کند، شکست معنا ندارد. انجام وظیفه نتیجه‌ای جز پیروزی ندارد.
انتهای پیام/۴