در جلسه مشترک کمیسیون ایمنی راه و شورای ترافیکی استان مطرح شد

حل مشکلات ترافیکی استان نیازمند فرهنگ سازی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی به لزوم اصلاح فرهنگ ترافیکی و ارتقا آن اشاره کرد و گفت: این امر مشارکت دستگاه‌های متولی را در خصوص تهیه محتوای برنامه‌های ایمنی را می‌طلبد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، دومین جلسه شورای راهبری وضعیت تصادفات خراسان‌جنوبی با حضور معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی، سردار شجاع فرماندهی انتظامی استان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، اعضای کمیته اجرایی کمیسیون ایمنی حمل و نقل و سوانح جاده‌ای استان و شورای ترافیکی استان در سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد.
محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در این جلسه اظهار کرد: از کلیه دستگاه‌های اجرایی عضو شورای راهبری تصادفات استان خواست که تا یک ماه آینده برنامه‌های اجرایی خود را تا پایان سال و سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ را ارئه کنند.
وی با اشاره به اینکه در مسیر نهبندان تا قاین هیچ پروژه بلاتکلیفی نداریم، افزود: تشکیل کمیته‌های تخصصی و تدوین برنامه‌های عملیاتی و دارای زمانبندی در این خصوص جهت تعیین وظایف دستگاه‌ها و اجرای برنامه‌های مشخص در راستای پیشگیری و کنترل تصادفات استان مورد تأکید است.
استاندار خراسان‌جنوبی همچنین از صدا و سیما و دستگاه‌های متولی جهت استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت رسانه‌ها با دعوت از کارشناسان حوزه های مربوطه در راستای ارتقای فرهنگ ترافیکی اشاره کرد و برحمایت از احداث مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی در راه‌های کویری استان تأکید کرد.
سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: یکی از مشکلات استان، فرهنگ ترافیک و رانندگی است که باید دستگاه‌های مربوط در زمینه فرهنگ‌سازی تلاش کنند و آموزش و پرورش نیز باید نسخه جدید در بخش همیار پلیس تهیه کند تا فرهنگ‌سازی در حوزه ترافیکی ادامه داشته باشد.
وی افزود: تمام مصوبات در کمیسیون‌های ایمنی و شورای ترافیک ماهیت اجرایی دارند و توصیه‌ای نیست برنامه تمام دستگاه‌های اجرایی در این حوزه رصد می‌شود و باید در چهارچوب مشخص عملیاتی شود.
جعفر شهامت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی نیز با تبریک هفته وحدت، اظهار کرد: اجرای باند دوم در کاهش تصادفات رخ به رخ اثرگذار بوده اما حوزه راهداری نیز با اقدامات کم هزینه مانند اجرای شیب شیروانی و انواع حفاظ‌ها، به روز رسانی تابلوها و علایم و خط‌کشی راه‌ها و ایمن سازی نقاط پرتصادف به دنبال کنترل تصادفات است.
وی افزود: علایم رانندگی و تابلوهای راهنمایی کریدورهای شرایطی استان حداکثر تا ۳ ماه آینده به روزرسانی و تکمیل می‌شود و این تغییرات به خصوص در نیمه جنوبی استان بیشتر محسوس خواهد بود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی تأکید کرد: ساخت و تکمیل ۳۰ باب سکوی نماز و استراحتگاه‌های موقت در محورهای استان نیز به زودی پس از تعیین پیمانکار مربوطه و با مشارکت ادارات راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان‌ها انجام خواهد شد.
دبیر کمیته اجرایی کمیسیون حمل و نقل و سوانح رانندگی استان در ادامه گفت: چهار مرکز معاینه فنی در استان وجود دارد که ۲۲ درصد خودروها در این مراکز مردود شده است بیش از ۲۰ درصد انها در تست ترمز اتفاق افتاده است.
شهامت با اشاره به فعال بودن هشت میلیارد تومان قرارداد فعال در ایمن سازی نقاط پرتصادف استان و شروع فعالیت فاز یک دو مجتمع خدماتی رفاهی دو کریدور اصلی کویری استان تا دهه فجر امسال خبر داد.
وی در پایان به لزوم اصلاح فرهنگ ترافیکی و ارتقا آن اشاره کرد و خواهان مشارکت دستگاه‌های متولی در خصوص تهیه محتوای برنامه های ایمنی شد.
لازم به ذکر است شورای راهبری تصادفات استان به ریاست استاندار محترم خراسان‌جنوبی که همزمان ریاست کمیته اجرایی کمیسیون ایمن راههای استان و شورای ترافیک استان را بر عهده دارد با هدف تسریع و بهبود اقدامات حوزه ایمنی حمل و نقل درون و برون شهری و تعیین راهبردهای موثر در این حوزه تشکیل شده است.
انتهای پیام/ ۱۳۵/ ۵۹/