استاندار خراسان جنوبی:

حل مشکل خشکسالی در خراسان جنوبی نیاز به نگاه مدیریتی عمیق و خلاقانه دارد

استاندار خراسان جنوبی گفت:نگاه ما باید برای حل مشکلات خشکسالی یک نگاه مدیریتی عمیق و خلاقانه باشد و همه در کنار هم برای رفع مشکلات از فرصت های موجود استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان،محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی امروز در کارگروه آب کشاورزی استان اظهار کرد:در خراسان جنوبی باید به سمت و سوی بهبود و ارتقای راندمان آب پیش برویم و مسائل کمبود های آبی استان را به فرصت تبدیل کنیم.
وی افزود: متاسفانه در خراسان جنوبی مردم به دلیل عمده خشکسالی با سختی ها سازگار شده و در شرق کشور که یکی از استانهای خشک و از همه گرفتار تر هستیم به مشکلات عادت کرده و مسئولان نیز مردم را با تحمل کردن این سختی ها عادت داده اند.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: چرا یک نگاه خلاقانه و مدیریت ابتکاری برای حل مشکلات استان ارائه نمی‌شود و به جای ارائه راه حل جدید مردم را به صبر کردن و دعا کردن برای رفع مشکلات حواله می‌دهیم؛دعا برای رفع مشکلات کاملا درست است اما باید برای حل مشکلات راه حل و خلاقیت ارائه کرد.
مروج الشریعه عنوان کرد:جهاد کشاورزی و تشکل های بخش کشاورزی باید برای رفع مشکلات آب کشاورزی بجنبند و این به معنای تحریک کردن مردم نیست بلکه باید از این تهدیدها استفاده کرده و آنها را به فرصت تبدیل کنیم؛تا ابد اگر در شرق کشور اینگونه به مسائل و مشکلات خشکسالی توجه نشود برای همیشه شرایط ما به همین وضع ادامه خواهد داشت.
وی تاکید کرد: نگاه ما باید برای حل مشکلات خشکسالی یک نگاه مدیریتی عمیق و خلاقانه باشد و همه در کنار هم برای رفع مشکلات از فرصت های موجود استفاده کنیم.
استاندار خراسان جنوبی گفت: مخالفان دلسوز به جای حل مشکلات مردم آنها را به صبوری کردن و نماز باران خواندن دعوت می‌کنند؛نماز طلب باران به جای خود اما تلاش و ارائه راه حل کی باید صورت گیرد و تاکی باید این شرایط را در خراسان جنوبی تحمل کرد؟
مروج الشریعه عنوان کرد:مدیریت ما در خراسان جنوبی باید به گونه ای باشد که نگاه ها به جامعه کشاورزی تغییر کند و آینده و وضعیت موجود را در نظر بگیریم؛آینده بخش کشاورزی بسیار مهم است.
وی بیان کرد: مسئول آب و هر گونه سازه آبی در استان شرکت آب منطقه ای است که سالی یک یا دوبار جلسه ای در آب منطقه ای تشکیل و فهرست پروژه ها بررسی می‌شود؛ لازم است در این جلسات بر رعایت حریم شهرها توسط دهیاری و شهرداری ها تذکر داده شود.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به قنوات موجود در شهر بیرجند و استان، گفت: باید یک بار برای همیشه ساماندهی قنوات با رعایت حریم قنوات و ایجاد سازه های مناسب و الزام به رعایت حریم مصوبه ای تهیه و دراین زمینه برنامه ای در نظر گرفته شود.
مروج الشریعه عنوان کرد:بر اساس برنامه، اولویت ها با نقاط حادثه خیز باشد و هرجاکه امکان خسارت با هرگونه بهره برداری در حریم قنوات است اقدامات لازم انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: برخی از قنات ها ظرفیت تبدیل شدن به جاذبه گردشگری را داشته که لازم است سرمایه گذارانی برای ایجاد جاذبه گردشگری در بحث قنوات جذب شده و سود حاصل از قنات در اختیار کشاورز قرار گیرد.
استاندار خراسان جنوبی گفت:تعدادی از قنوات با بازدهی و راندمان آن در تولید محصولات کشاورزی بالا نیست از کشاورزان درخواست شود برای سالم سازی و پایداری آب قنوات همکاری کنند چرا که حداقل آب این پروژه ها قابل توجه است و تبدیل آب غیر قابل بازده در کشاورزی برای چرخه اشتغال بسیار مهم است.
انتهای پیام/۱۲۷