حماسه به وقت اربعین/اینجا به عشق حسين(ع) قدم برمی‌دارند

حدیث سفر عشق در کلام نمی‌گنجد. هرچقدر هم مسافر این مسیر از لذت و رسیدن به معشوق بگوید تا زمانی که خودت قدم در این راه نگذاری شیرینی آن را متوجه نمی‌شوی چون ماهیت پیاده روی اربعین متفاوت از همه سفرهای دنیاست.

به گزارش خاورستان، عاشقان حسینی و همه آنهایی که پیاده‌روی اربعین را یکی از شیرین‌ترین رویدادها و ماندگارترین خاطرات عمر خود می‌دانند، پس از ۲ سال تحمل محدودیت‌های ناشی از کرونا و برگزاری محدود پیاده‌روی اربعین، امسال باری دیگر این امکان برای تشنگان پیاده‌روی زیارت اربعین و عاشقان حسینی فراهم شده است.

حالا این روزها جهان شاهد سيل عاشقانی است كه با پای پياده عازم ديار عشق كربلا می شوند. آری چندسالی می شود كه رسم پياده‌روی اربعين با حضور عاشقان بی شمار امام حسين (ع) احيا شده و افراد زيادی فارغ از مليت، رنگ، نژاد و عقيده سياسی حتی در دين و مذهب در اين تجمع پرشور هرسال حاضر می شوند.

امام خميني(ره) معتقد بودند كه اين محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است كه تجلی اين جمله را امروز می توان در راهپيمايی اربعين مشاهده كرد. راهپيمايی اربعين مانور و همايش قدرت اسلام و مكتب تشيع است. ملتی كه مكتب عاشورا دارد، هرگز زير بار ذلت، استبداد و سلطه بيگانگان نمی رود.

حضرت آیت‌الله عظمی  خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز می فرمایند: حادثه ی الهی است، این یک پدیده ی الهی است؛ این نشان دهنده ی این است که این راه، راه عشق است؛ منتها نه عشق مجنونانه، عشق همراه بصیرت؛ مثل عشق اولیا به خدا؛ اللهُمَّ ارزُقنی حُبَّک وَ حُبَّ مَن یحِبُّک وَ حُبَّ کلّ عَمَلٍ یوصِلُنی الی قُربِک؛این حبّ و این عشق، عشق همراه با بصیرت است؛ میداند، میفهمد و این جاذبه او را میکشد، این مغناطیس او را میکشد. خب، بنابراین کار، کار بزرگی است؛ پدیده، پدیده ی عظیمی است.

منابع خبری در عراق گزارش داده‌اند تاکنون و حدود یک هفته مانده به اربعین حسینی‌(ع)، حدود ۲۰ میلیون زائر در ایام اربعین از سراسر جهان وارد استان کربلا شده‌اند. جاذبه حسینی قلب مردم را برای پیاده روی در مسیر اربعین به تپش انداخته است تا در مکتب و مدرسه حسینی، درس حق طلبی و ایثار بیاموزند. کسی نیست در این روزها که دلش برای طریق الحسین (ع) نتپد. عده‌ای یا زائرند یا دلشان را همراه زائران روانه کربلا کردند تا در این مسیر عاشقی با آنها هم قدم شوند.

به نیابت از شهدا

نصیریان، پزشک داروساز جوانی که در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مشغول به کار است، سال‌ها آرزوی سفر اربعین در سینه دارد و در گفتگو با خبرنگار خاورستان می‌گوید: من امسال به نیابت از شهدای مدافع سلامت و شهدای مدافع حرم عازم کربلا شدم و امیدوارم همه بتوانند در پیاده روی اربعین شرکت کنند و اگر کسی توفیق حضور در این مراسم را نداشت ان شاء الله سال بعد بتواند، در این مراسم شرکت کند.

عشق و شور حسینی را از قطرات اشکی که گوشه چشمانش را تر کرده می‌توان حس کرد، میرزایی پیرمرد سید بیرجندی که تا اسم امام حسین (ع) می‌آید بغضش می‌ترکد و اشک از چشمانش جاری می‌شود، ادامه می‌دهد: رفتن به پیاده روی اربعین دست ما نیست، عشق امام حسین (ع) است که باعث می‌شود دست از کار و زندگی بکشیم و توی این سن پا در مسیر کربلا بگذاریم.

جوانان عاشق اباعبدالله الحسين(ع) فارغ از مذهب و وابستگي سياسي با راه‌اندازی هشتگ‌هاي مختلف در شبكه‌های اجتماعی تصاوير و تجربه‌های خود از اين راهپيمايی را با ديگر كاربران به اشتراک می گذارند كه از ميان اين هشتگ‌ها می توان به #في_طريق_كربلا و #حب_الحسين_ يجمعنا اشاره كرد.

حضور چند میلیونی انسان های خداباور دلداده راه حسین(ع) دلیلی آشکار بر همچنان تابندگی نور حق از قرآن و عترت و زنده بودن قیام سالار شهیدان و در حرکت بودن کشتی نجات حسین(ع) است.

افزایش سه برابری زائران اربعین از خراسان جنوبی

آمارهای ثبت نام شده در سامانه سماح نیز نشان می دهد که تعداد متقاضیان سفر اربعین از خراسان جنوبی نسبت به سال گذشته سه برابر شده است و این نشان از ارادت مردمان خاوران به اهل بیت (ع) دارد. بر اساس اعلام مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی حدود ۴۲ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام مقدماتی را برای اعزام به اربعین انجام داده که ثبت نام بیش از ۳۴ هزار نفر قطعی شده است.

ابوالفضل نوفرستی با اشاره به اینکه تاکنون قریب هفت هزار و ۵۰۰ هزار نفر از زائران خراسان جنوبی به کشور برگشته‌اند، بیان کرد: تمهیدات لازم برای بازگشت زائران سید الشهدا (ع) به طور کامل اندیشیده شده است.

اکنون تمامی مرز‌های زمینی و هوایی عراق به روی زائران باز است. اما زائران خراسان جنوبی بیش از هزار و ۵۰۰ کیلومتر برای رسیدن به مرز عراق را اغلب به شکل زمینی طی می‌کنند تا به خیل جمعیتی پیاده روی اربعین بپیوندند.

خدمت رسانی ۳۵ موکب استان به زائران اربعین

موسی جوینده، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان‌جنوبی هم از استقرار و خدمات رسانی ۳۵ موکب استان به زائران اربعین خبر داد. به گفته وی سایت خراسان جنوبی در شهر کاظمین واقع شده و هم اکنون خدمت رسانی مواکب استان به زائران اربعین حسینی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد مواکب استان در عراق مستقر شده اند و تا دو روز بعد از اربعین خدماتشان ادامه خواهد داشت، افزود: با وجود مشکلاتی از جمله کمبود آب و گرمای هوا ما تمام تلاشمان این است که آنچه که زائران نیاز دارند در حد توان آماده کنیم.

اعزام ۴۰ دستگاه اتوبوس از خراسان جنوبی به مرز مهران

مدیرکل راهداری و حمل نقل جاده‌ای خراسان جنوبی هم با توجه به آغاز بازگشت زائران از کشور عراق گفت: ۴۰ دستگاه اتوبوس از دو روز گذشته به سمت مرز اعزام شدند تا کار بازگشت زائران اربعین حسینی را انجام دهند.

اسدالله جلال زاده در ادامه افزود: همچنین از ابتدای اجرای طرح زائران اربعین حسینی تاکنون ۱۷۰ دستگاه اتوبوس از استان ۶ هزار ۳۷۵ نفر زائر را به مرز انتقال داده‌اند.

اجتماع جاماندگان حسینی

جدای از زائران کربلا، برای جاماندگان سفر اربعین نیز در خراسان جنوبی برنامه ریزی لازم صورت گرفته و تبلیغات اسلامی در این زمینه تدابیری اتخاذ کرده است. حجت الاسلام احمد رضایی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: مراسم جاماندگان اربعین همزمان با روز اربعین حسینی در ۱۳ نقطه از استان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه افزود: مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین در مرکز استان نیز در روز اربعین ساعت ۹ صبح از میدان آزادی آغاز می شود و در آستان شهدای باقریه به پایان می‌رسد. حضور برای عموم در این مراسم آزاد است و تعدادی از هیئت‌ها نیز در این مراسم شرکت می‌کنند.

نکته پایانی

اربعين امام حسين(ع) چشمه جوشان خون اباعبدالله الحسين(ع) را بر مزرع دل‌ها رهنمون شدن است؛ انقلاب و نهضت حسيني را به سر منزل مقصود رسانيدن است؛ چرا كه اربعين سالروز ابلاغ پيامي است كه حسين(ع) جان بزرگ خويش را بر سر آن نهاد.

اكنون پس از چهارده قرن به يادبود مظلوميت سيدالشهدا، فرزندان و يارانش، ميليون‌ها زاير پای پياده خود را به كربلا میرسانند تا مظلوميت حسين و حقانيت پيام جاودانه پيروزی حق بر باطل را فرياد كنند. حضور ميليون ها زاير عاشق حسين فقط از كشورمان و برخی كشورهای پيرامون كه راه كربلا را در گذار از مرزهای كشورمان برگزيده‌اند، گويی فريادگر ندای حق‌طلبی حسين(ع) هستند تا روزی كه انتقام خون به ناحق ريخته شده حسين گرفته شود، در رهپويی راه فيروزمندی كه قافلة‌سالار آن، آخرين ذخيره دودمان امامت حضرت صاحب(عج) باشد. مگر نه اين است، كه ما يكي از برنامه امام زمان‌مان را انتقام خون به ناحق ريخته شده حسين(ع) می دانيم و باور داريم كه او خواهد آمد و انتقام خون شهيدان تاريخ و به ويژه سيد و سالار شهيدان را خواهد گرفت؟ آين الطالبُ بِدمِ المقتول بكربلا…

 

انتهای پیام/۱۰