گزارشی از احیای قنات روستای مساوری؛

حیات هدیه جهادگران عرصه محرومیت زدایی به اهالی مساوری/ قناتی که پس از سال‌ها عطش سیراب شد+ فیلم

قنات خشک شده روستای مساوری بیرجند با همکاری قرارگاه محرومیت زدایی و جهاد کشاورزی خراسان جنوبی احیا شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خشکسالی و بی آبی سال‌ها است در خراسان جنوبی امان مردم را در روستاها بریده و باعث شده که مردمی که همه درآمد زندگیشان از راه کشاورزی و دامداری است ناگزیر مجبور به مهاجرت شوند.
خشکسالی به دلیل کاهش نزولات جوی در استان کویری خراسان جنوبی بیش از همه بر مردم روستایی تاثیرات سوء گذاشته و باعث شده که در این شرایط سخت اقتصادی مشکلات مردم روستایی مضاعف شود.
در این شرایطی که زندگی در شهر و روستا بسیار سخت شده و منابع درآمدی مردم روستایی بسیار پایین آمده قرارگاه محرومیت زدایی سپاه برای کاهش محرومیت به پا خواسته است.
در خراسان جنوبی نیز حدود دو سال است که قرارگاه پیشرفت و آبادانی ذیل سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی برای کاهش فقر و محرومیت در این استان مرزی تشکیل شده و تا کنون اقدامات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده است.
قرارگاه محرومیت زدایی سپاه در حوزه های مختلفی از جمله پروژه های عمرانی فعالیت دارد و یکی از کارهای قرارگاه محرومیت زدایی سپاه احیای قنوات در روستاها است.
روز گذشته همزمان با پنجمین روز از هفته دفاع مقدس قنات روستای مساوری بیرجند که با همکاری قرارگاه محرومیت زدایی سپاه و جهادکشاورزی خراسان جنوبی پس از سال‌ها خشک شدن احیا شده بود با حضور سردار حزنی مشاور فرماندهی کل و دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه افتتاح شد.
روستای مساوری یکی از روستاهای بخش مرکزی بیرجند بیش از ۲۰ خانوار جمعیت داشته که طی سال‌های اخیر به خاطر خشکسالی و کاهش کار کشاورزی جمعیت آن به کمتر از ۱۵ خانوار رسیده است.
سردار ضیاء الدین حزنی مشاور فرماندهی کل و دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه نیز درحاشیه افتتاح قنات روستای مساوری در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: ۷۵ درصد کارهای قرارگاه محرومیت زدایی انجام کارهای کوچک، زود بازده، عام المنفعه و کارهایی است که با همکاری خود مردم قابل انجام است.
وی افزود: احیای قنات روستای مساوری کار مشترکی بود با قرارگاه محرومیت زدایی سپاه و جهاد کشاورزی که دل چند خانواده خوشحال شد و این کار بسیار ارزشمند است.
مشاور فرماندهی کل و دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه گفت: از همه افرادی که در خراسان جنوبی باعث شادی و امید به زندگی مردم می‌شوند تشکر می‌کنم و لازم است که برای رفع مشکلات همه با هم همکاری داشته باشند.
یکی از اهالی روستای مساوری که از حضور سردار حزنی برای افتتاح قنات در روستای خود بسیار خوشحال بود و مدام از سپاه، بسیج و جهاد کشاورزی قدردانی می‌کرد در حاشیه افتتاح قنات این روستا در گفت‌وگو با خاورستان، اظهارکرد: قنات روستای ما سالهای زیادی است که به خاطر کاهش بارندگی خشک شده بود و هیچ آبی نداشت.
وی افزود: خشک شدن قنات باعث شده بود که درخت ها و مزارع ما خشک شود و بسیاری از خانواده ها از روستا به شهر مهاجرت کنند از طرفی خود مردم روستا نیز توانایی احیای قنات را از نظر مالی و نیروی انسانی نداشته و وضعیت قنات روستای مساوری سال به سال بدتر می‌شد.
این فرد عنوان کرد: پس از اینکه چند سال قنات روستا خشک بود و مردم نیز چندین بار پیگری کردند از جهاد کشاورزی برای احیای قنات بالاخره جهادکشاورزی استان با همکاری قرارگاه محرومیت زدایی سپاه برای احیای قنات این روستا اقدام کردند و خوشبختانه امروز شاهد افتتاح قنات روستا بودیم.
وی عنوان کرد: هم اکنون نیز آب قنات بیشتر شده و می‌توان کار کشاورزی انجام داد قبل از احیای قنات کار کشاورزی بسیار کم شده بود و اغلب مردم برای آبیاری درخت‌های خود آب خریداری می‌کردند.
این فرد با بیان اینکه از همه افرادی که باعث احیای این قنات شدند تشکر می‌کنم، گفت: ان شاءالله خداوند مقام معظم رهبری و سپاه را برای کشور ما حفظ کند و روز به روز بر توفیقات اینها افزوده شود.
دریافت
انتهای پیام/۱۲۷