گزارش؛

خانه‌تکانی در بحبوحه ویروس کرونا/ صرفه‌جویی در مصرف آب را جدی بگیریم

امسال علاوه بر خانه‌تکانی، گسترش بیماری کرونا که موثرترین راه پیشگیری از آن شست‌وشوی مداوم دست و صورت عنوان شده، مصرف آب را بیش از سال‌های گذشته افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، این روزها با نزدیک شدن به سال جدید، ‌یکی از مراسمی که در تمام شهر و روستاها رونق زیادی دارد،‌ خانه تکانی است؛ زدودن گرد و غبار، شستن فرش‌ها، پرده‌ها و … از مهمترین کارهایی هستند که برای پاکیزه شدن منازل انجام می‌شود.
اعضای خانواده به ویژه بانوان به نظافت و شستشوی منازل خود می‌پردازند و مصرف آب خانگی در این روزها افزایش می‌یابد. خانه تکانی سنتی است که برگرفته از تازگی و نو شدن است اما با توجه به بحران آب و خشکسالی‌های اخیر در کشور و استان، لازم است در این روزها و هنگام انجام امور خانه تکانی در مصرف آب صرفه‌جویی شود.
گفته می‌شود آب در استان خشكی مانند خراسان‌جنوبی، كم است، اما بايد گفت آب نيست و این موضوع را كسی باور ندارد؛ شايد اين عدم‌باور به اين دليل باشد كه هنوز بحران آب وارد خانه‌ها نشده و فقط پشت درها خيمه زده، اما شک نكنيد با روند فعلی، وارد خانه‌ها هم خواهد شد.
فرهنگ ما ايرانی‌ها ايجاب می‌كند كه نظافت و تميزی در ابعاد مختلف صورت گيرد و منازل تمیز شود. در كنار همه فرهنگ‌های خوبی كه داريم و در نوروز به استقبال تحول و نو شدن می‌رويم، بايد فرهنگ صرفه‌جویی در مصارف مختلف و به‌ويژه آب را هم در اولویت زندگی خود قرار دهیم.
امسال، علاوه بر خانه‌تکانی، گسترش بیماری کرونا که موثرترین راه پیشگیری از آن به توصیه وزارت بهداشت، شست‌وشوی مداوم دست و صورت عنوان شده، مصرف آب را بیش از سال‌های گذشته افزایش داده است.
افزایش ۲۳ درصدی مصرف آب در خراسان جنوبی
مهدی هاشمی‌مقدم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی نیز در این زمینه در جمع خبرنگاران از افزایش ۲۳ درصدی مصرف آب مشترکان خراسان جنوبی در اسفندماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: با توجه به تدابیری که از قبل اتخاذ شده همه تأسیسات آماده به کار هستند و در شرایط فعلی با حداکثر ظرفیت، آب را تأمین می‌کنیم.
وی تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت بهداشت فردی و به تبع آن افزایش میزان مصرف آب، نیاز است مشترکان، مصارف غیرضروری از جمله خانه‌تکانی را به زمان دیگری موکول کنند تا در این برهه حساس با قطعی آب مواجه نشویم.
یکی دیگر از مواردی که برای انجام خانه‌تکانی ضروری است، خرید انواع مواد شوینده و پاک‌کننده است. موادی که با آن بتوان هرچه راحت‌تر و سریع‌تر گوشه و کنار منزل را تمیز کرد و زحمت کمی را هم متقبل شد.
اغلب خانم‌ها به هنگام خرید این مواد فقط به قدرت پاک‌کنندگی آن می‌اندیشند و توجهی به تأثیر آن بر سلامت خود ندارند و برای برق انداختن منزل، سلامت خود را به خطر می‌اندازند.
دست‌های ترک خورده، خشکیده و پر از لک بسیاری از خانم‌ها که با وسواس هرچه تمام‌تر نه‌تنها در طول سال بلکه در آخرین روزهای سال، سخت مشغول خانه‌تکانی هستند، گواه این مدعا است.
استفاده از مواد شوینده می‌تواند تأثیر سوئی روی پوست داشته باشد. اغلب مواد شوینده حاوی اسید است که در لکه‌بری، تمیزکنندگی و از بین بردن چربی‌ها نقش دارد. بنابراین این مواد می‌تواند چربی پوست را نیز از بین ببرد. تماس مکرر با این مواد به خشکی پوست، ترک و خارش منجر می‌شود.
خانه تکانی و مسمومیت با مواد شوینده
هم‌چنین در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که خانم‌ها پس از استفاده از مواد شوینده دچار آبریزش بینی، گرفتگی صدا و اختلالات تنفسی ناشی از استنشاق این مواد می‌شوند.
مواد شوینده به علت بخارهایی که از خود متصاعد می‌کند می‌تواند گوش، حلق و بینی افراد را درگیر کند و به آن آسیب برساند.
بخارهای قلیایی و اسیدی مواد شوینده می‌تواند باعث التهاب مخاط یا سوختگی‌های شدید شود یا با تحریک سیستم ایمنی باعث ایجاد حساسیت شود.
به عبارتی مواد شوینده با اثر سوزانندگی یا آلرژیک خود می‌توانند گوش، حلق و بینی افراد را تحت تأثیر قرار دهند و تنها راه این است که فرد از آن ماده اجتناب کند یا از استفاده از مواد شوینده در محیط‌های دربسته و بدون ماسک خودداری کند.
هر سال با شروع خانه تکانی آمار مسمومیت با مواد‌های شوینده و ضدعفونی کننده بالا می‌رود، امسال هم با شیوع ویروس کرونا و حساسیتی که مردم برای مقابله با این ویروس انجام می‌دهند احتمال مسمومیت با این مواد بالا می‌رود.
در مجموع به دلیل عدم‌آگاهی در روش مناسب خانه‌تکانی افراد پس از پایان خانه‌تکانی دچار بیماری‌های متعدد تنفسی و عضلانی می‌شوند.
بنابراین گزارش و با توجه به اخطار اداره آب‌وفاضلاب، لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب، بیش از گذشته ضروری است و انتظار می‌رود هشدارها مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/۱۳۲/ ۳۸/ ۴