پزشک فوق تخصص اطفال:

خانواده ها از مادران در دوران شیر دهی حمایت روانی کنند

فعال فوق تخصص نوزادان بیمارستان ولی عصر(عج) بیرجند گفت : باید خانواده ها در دوران شیردهی از مادران حمایت روانی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خاورستان،صبح امروز در سالن اجلاس بیمارستان ولی عصر (ع) بیرجند ،جشنواره علمی و فرهنگی شیر مادر به مناسبت هفته ترویج تغذیه با شیرمادر (۱۰تا ۱۴ مرداد ماه ) برگزار شد.
حسن کامیار معاون بیمارستان ولی عصر بیرجند در این اجلاس اظهار کرد :شیر مادر حاوی مواد مغذی بسیاری است که باعث جلوگیری از ابتلای نوزاد به بیماری های مختلف می‌شود و نیز دارای فواید دیگری ازجمله سلامت مادر و ایجاد ارتباط عاطفی بین مادر و فرزند می‌شود.
وی با بیان اینکه شیردهی با شیرمادر از هزینه ها می‌کاهد گفت :در۱٫۵ میلیون زایمان، ۸۵۰ میلیون صرفه اقتصادی داشته ایم .
معاونت بیمارستان ولی عصر بیرجند بیان کرد: هزینه ها‌‌یی که برای مادران و نوزادان می‌شود بسیار مهم است .
در ادامه اجلاس غلامرضا فعال فوق تخصص نوزادان بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که اگر از هر دو مادر یک مادر تا ۶ ماهگی به نوزادش منحصرا شیر مادر بدهد ،اهداف این سازمان تا سال ۲۰۲۰ محقق می‌شود ؛گفت: این نشان دهنده این است که باید در جهت ترویج شیردهی باشیر مادر تلاش شود.
وی در ادامه گفت :تا ۶ ماهگی نوزاد منحصرا شیردهی باشیر مادر باید صورت گیرد یعنی حتی عرق نعنا و کاسنی و کلپوره و آب قند و…نباید به نوزاد داده شود.
فوق تخصص نوزادان بیمارستان ولی عصر بیرجند بیان کرد : مهم ترین دلیل اینکه مادران درک درستی از جمله تا ۶ ماهگی نوزاد تغذیه منحصرا با شیرمادر ندارند ؛عدم آموزش کافی توسط پزشکان به دلیل نداشتن وقت کافی و نیز نبود شرایط شیردهی مناسب در بیمارستان ها برای مادران با توجه به کمبود امکانات بیمارستان ها است .
فعال در ادامه گفت :در بعد اجتماعی نیز نداشتن تجربه کافی مادر و نبود یک فرد با تجربه در کنارش در نداشتن درک درستی ازجمله تا ۶ ماهگی منحصرا تغذیه با شیر مادر تاثیر می‌گذارد.
وی با بیان اینکه برخی به اشتباه فکر می‌کنند شیرمادر باید چرب باشد و اگر آبکی باشد به این معنی است که مشکلی دارد گفت : شیر انسان لزوما نباید شبیه شیرهای پاکتی باشد .
فوق تخصص نوزادان بیمارستان ولی عصر بیرجند گفت :با توجه به اینکه نحوه ی مک زدن نوزاد در هنگام پستانک خوردن و شیر خوردن متفاوت است ، نوزادی که با پستانک تغذیه شود حتما شیرمادر را قطع می‌کند.
فعال با بیان اینکه برخی از مادران می‌گویند اینکه فقط روزی یک بار نوزادشان را شیرخشک بدهند ،مشکلی ایجاد نمی‌شود؛گفت:با توجه به اینکه مک زدن شیشه شیر از سینه مادر راحت تر است، نوزاد آن را ترجیح می‌دهد و پس از آن مادر مجبور می‌شود همیشه به نوزادش شیرخشک بدهد .
وی با بیان اینکه داشتن تنوع غذایی در بارداری وشیردهی بسیار مهم است گفت:خوردن هیچ ماده ی غذایی برای مادر ممنوع نیست و هیچ ماده غذایی اثر مطلقی ندارد که لزوما نوزاد را مبتلا به بیماری کند.
فوق تخصص بیمارستان ولی عصر بیرجند بیان کرد :مادری که فرزند دارد اگر دوباره باردار شود ،اگر دچار حالت تهوع نمی‌شود و حال خوبی دارد می‌تواند به کودکش شیر بدهد و لزوما نباید شیر کودک را قطع کند ؛البته باید از داشتن تنوع غذایی و مایعات به اندازه کافی در تغذیه اش مطمئن شود.
فعال بابیان اینکه نگهداری بچه ها دراتاق ها ولباس های گرم باعث تبخیر آب بدن نوزاد می‌شودگفت :اگر دمای اتاق به اندازه کافی خنک باشد حجم شیر مادر حتی در روزهای اول تولد نوزاد به اندازه کافی است.
فوق تخصص نوزادان بیمارستان ولی عصر بیرجند گفت :با توجه به اینکه مادران در دوران بارداری بین ۱۱ تا ۱۸کیلو اضافه وزن دارند ؛شیردادن باعث از بین بردن این چربی های اضافی می‌شود و در پایان دوره شیردهی در تناسب اندام مادر نیز تاثیر خوبی می‌گذارد.
فعال بیان اینکه نوزاد مادرش را از بویش تشخیص می‌دهد گفت :استفاده زیاد از عطر و ادکلن و لوازم آرایشی باعث می‌شود که کودک بوی مادرش را تشخیص ندهد و شیر نخورد.
وی در پایان گفت :کام یک استخوان درون دهان است و اینکه برخی به اشتباه می‌خواهند کام را بالا ببرند کاملا خرافی است و قابل توجیه نیست.
انتهای پیام/