نگاهی گذرا به مشکلات خبرنگاران؛

خبرنگاران آئینه مسئولان هستند / متولی حل مشکلات خبرنگاران کیست؟

روز خبرنگار که از راه می رسد همه مشکلات خبرنگاران دوباره زنده و روز ماتم خبرنگاران می شود و هر ساله مسئولان وعده سرخرمن برای حل مشکلات خبرنگاران می دهند اما روز بعد به فراموشی سپرده می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.
خبرنگار رسالت خطیری در بحث اطلاع رسانی دارد و در اهمیت کار خبرنگاری همین بس که در تمامی امور و دورانها خبرنگار یکی از ارکان مهم جامعه است. حضور خبرنگاران در دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و ثبت و ضبط حماسه آفرینی ها، راهپیمایی ها، انتخاباتها، جلسات مهم کشوری و استانی، سفرهای مقامات کشوری و بین المللی و …. خبرنگار جهت انعکاس رویداد ها در کنار مسیولان و ارکان اصلی برگزاری جلسات است.
خبرنگاران در تمام جلسات و مراسم ها پا به پای مسیولان حضور داشته، پلی ارتباطی بین مردم و مسیولان بوده و درد و مشکلات مردم از محروم ترین مکان گرفته تا مرکز استان و کشور را به منظور برطرف شدن به گوش مسیولان میرساند و این همه تلاش و پشتکار خبرنگاران در حالی است که کمترین مزایا به آنها تعلق نمیگیرد.
نداشتن بیمه و حقوق ثابت، عدم امنیت شغلی علی رغم سخت بودن کار خبرنگاری، مسکن و سایر موارد مشکلات مالی خبرنگاران است. خبرنگاران علی رغم اینکه از کمترین منافع برخوردار هستند اما با عشق و علاقه کار خود را انجام میدهند. اما متاسفانه برخی از مسیولان با سلیقه ای عمل کردن در مقابل جامعه خبرنگاران، پاسخگو نبودن، همکاری و تعامل نداشتن با خبرنگاران و … بر سایر مشکلات خبرنگاران می افزایند.
مکان نداشتن بسیاری از رسانه ها در خراسان جنوبی و داشتن مکان استیجاری از دیگر مشکلات جامعه خبری است‌.
هر ساله روز خبرنگار بحث نداشتن بیمه و حقوق ثابت، مسکن، عدم همکاری برخی از مسیولان دستگاه های اجرایی و … به عنوان مشکلات خبرنگاران مطرح میشود اما از برطرف شدن خبری نیست.
طی مدت زمانی که ویروس کرونا تمام جهان را در بر گرفته باز هم خبرنگاران در خط مقدم پوشش جلسات و اطلاع رسانی در مورد این ویروس بوده و به منظور آگاهی بخشی کامل به مردم سلامت خود و خانواده را به خطر انداخته و بسیاری به این ویروس مبتلا شدند.
خبرنگاران علی رغم اینکه پل ارتباطی بین مردم و مسیولان بوده و بیان کننده مشکلات مردمی هستند اما مشکلات خودشان بسیار زیاد است.
کاظمی فرد یکی از فعالان حوزه رسانه در استان با بیان اینکه امروز خبرنگاران در خط مقدم جنگ نرم دشمن هستند افزود: جایگاه ،شان و منزلت خبرنگاران در خراسان جنوبی اصلا مناسب نیست و ما هر روز شاهد نامهربانی برخی مسئولان هستیم.
وی با اشاره به بیان تکراری مشکلات خبرنگاران که هرساله بیان می شود، گفت: سطح پایین درآمدی خبرنگاران برای این قشر آزاردهنده شده است و تقریبا حدود یک چهارم حقوق کارکنان معمولی دولت و یا یک سوم حقوق قانون کار است.
وی با بیان اینکه نبود امنیت شغلی یکی دیگر از دغدغه‌های خبرنگاران است که مسئولان سالها وعده پیگیری آن را داده‌اند، عنوان کرد: برای این موضوع متولیان امر گزارش بدهند که چه اقدام شاخص و بارزی را انجام داده اند.
کاظمی فرد نداشتن بیمه را یکی از مشکل اساسی خبرنگاران عنوان کرد و گفت: خبرنگاران از این رویه که هر روز یک سیاستی پیاده می شود خسته شده‌اند و باید متولیان حوزه مطبوعات استان، مدیران رسانه‌ها را الزام به اجرای حداقل بیمه حوادث برای خبرنگاران کنند.
وی با اشاره به وعده های زیاد مسئولان طی ۱۰ سال اخیر برای رفع مشکلات خبرنگاران عنوان کرد، هرساله در روز خبرنگار یک خربار وعده نصیب خبرنگاران می شود اما روز بعد آن به فراموشی سپرده می شود.
کاظمی فرد با اشاره به عملکرد برخی رسانه های طی ۸ سال گذشته عنوان کرد:بازخوانی پرونده کاری برخی فعالان رسانه ای و مطبوعات و برخی مدیران اجرایی خراسان جنوبی ،روزنامه نگاران مولف، کار مطبوعاتی مقلدانه یا کاسب‌کارانه، عملکرد برخی مدیران اجرایی و جایگاه نقد مبتنی بر تفکر در خراسان جنوبی است.
وی با تاکید بر اهمیت تقد منصفانه در رسانه های خراسان جنوبی افزود: نقد منصفانه یکی از شاخص های کار رسانه ای و مطبوعاتی است. وجود فضای نقد و نقادی در هر اقلیم و جغرافیایی قطعا باعث رشد و پویایی آن اقلیم و جغرافیا خواهد شد و فقدان آن نیز مانع توسعه و رشد در بخش های مختلف است که در خراسان جنوبی با بی مهری شدید روبرو می شود.
کاظمی فرد با طرح این سوال که چرا نقد و نقد مطبوعاتی و رسانه ای به شکل واقعی و همه جانبه در خراسان جنوبی جاری و ساری نیست؟ گفت : در این ارتباط به نظر می رسد، بعضی از دستگاههای اجرایی مستقر در استان تمایل ندارند خود را در معرض نقد افکار عمومی قرار دهند.
وی افزود:این دسته از دستگاههای اجرایی تمایل دارند که اطلاعات بسته بندی شده آنان توسط روابط عمومی‌های شان در اختیار جامعه و حتی رسانه های گروهی مختلف قرار گیرد و این مقوله باعث شده که تا در خراسان جنوبی افکار عمومی در خصوص عملکرد برخی دستگاههای اجرایی دچار کم خونی و کمبود اطلاعات همه جانبه در ارتباط با مقوله نقد شود.
این فعال رسانه ای ادامه داد:در ضمن برخی از مدیران دستگاههای اجرایی تمایل فراوان دارند تا عملکرد خود را به صورت کلیشه ای در اختیار جامعه از طریق رسانه های مکتوب، شنیداری دیداری و … قرار دهند شیوه دیگری غیر از این فرم کلیشه ای باعث نگرانی برخی مدیران در ارتباط با حذف موقعیت شان در جایگاه مدیریتی می شود.
وی خاطرنشان کرد: قطعا اگر از علم نقد کردن و دانایی نقد پذیری در فرآیند زندگی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برخوردار نباشیم، فی الذاته خود به خود و به تدریج از اهلیت دانایی، توانایی و نقد خارج می شویم و در ادامه بعد از مدتی به این باور و اعتقاد می رسیم که به هزار دلیل سخت افزاری ونرم افزاری خوب عمل نمی‌کنیم.
کاظمی فرد با بیان اینکه خبرنگاران همراه مسئولان و از طرفی آئینه انعکاس فعتالیت های مسئولان و دستگاه های اجرایی هستند، گفت: همچنین مدیران و مسئولان جامعه نیز گاهی به دلایلی در نقد پذیری دچار اشکال و نقصان هستند که باید تلاش شود این نقص در جامعه ما به شکل اساسی بر طرف شود.
متولی حل مشکلات خبرنگاران کیست؟
محمود رمضانی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگار فقید خاورستان؛ مرحومه سمانه ترشابی که بر اثر سانحه تصادف یک ماه قبل جان خود را از دست داد، اظهار کرد: طی سالهای ۹۷ و ۹۸ مراسم روز خبرنگار در قالب جشن برگزار شده و این روز گرامی داشته شده است. اما طی سال گذشته و امسال به دلیل شیوع کرونا مراسمی برگزار نشد و به صورت ارتباط ویدیو کنفرانسی با هر رسانه این روز گرامی داشته و به خبرنگاران تبریک گفتیم.
وی با بیان اینکه به مشکلات خبرنگاران واقف هستیم، افزود: در بحث بیمه خبرنگاران، صندوق هنر بهترین گزینه برای خبرنگاران است؛ این بیمه خویش فرمایی بوده اما دولت نیز مقداری را پرداخت میکند‌. خبرنگاران باید در این صندوق عضو شده و مراحل را به طور کامل طی کنند. تایید مراحل در این صندوق زمان بر است اما در نهایت منجر به نتیجه میشود‌.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در بحث مسکن خاطرنشان کرد: مسکن نیاز اصلی هر فردی است اما متاسفانه جامعه خبری استان در این خصوص مشکل دارند. علی رغم اینکه بارها در این خصوص پیگیری شده اما به نتیجه نرسیده و بعضا طرح هایی که برای مسکن خبرنگاران مطرح میشود به لحاظ مالی برای خبرنگارانی که درآمد کمی دارند قابل انجام نیست.
رمضانی به تفاهم نامه ای که اخیرا بین وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه و شهرسازی در بحث مسکن خبرنگاران امضا شده، گفت: در این خصوص قرار است در استان جلسه ای بین مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه و شهرسازی استان برگزار شود که امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.
وی در مورد عدم همکاری برخی از مسیولان دستگاه های اجرایی با خبرنگاران در بحث پاسخگویی به موقع و مناسب، اظهار کرد: برخی از مدیران پاسخگو بوده که این نشان از سواد رسانه ای مدیر و روابط عمومی آن دستگاه دارد اما متاسفانه برخی از مسیولان پاسخگوی خبرنگاران برای بیان مشکلات مردمی نیستند و از این کار فرار میکنند.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: روابط عمومی هر دستگاه اجرایی و اداره ای عضو مهم آن اداره بوده و اگر فردی قوی باشد میتواند ارتباط خوبی بین خبرنگار و مدیر برقرار کند. عدم ارتباط برخی از مدیران با خبرنگار به دلیل ضعف روابط عمومی است که چالش بزرگی محسوب میشود
رمضانی ادامه داد: گاهی اوقات شاهد سلیقه ای عمل کردن روابط عمومی ها هستیم و متاسفانه بعضا برخوردهای نامناسبی با خبرنگاران دارند که اصلا درست نیست.طبق قانوندهیچ روابط عمومی و مدیری حق برخورد نامناسب با خبرنگار را ندارد.
وی به برگزاری دوره های مقدماتی و پیشرفته روزنامه نگاری توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: هدف ما پیگیری و برطرف شدن مشکلات جامعه خبری استان است.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در مورد بیمه صندوق هنر خاطرنشان کرد: خبرنگاران برای عضویت در صندوق هنر اقدام کنند چرا که هر مزایایی که برای آنها در نظر گرفته شود بر این اساس است.
سمانه سالاری مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: خبرنگاران خراسان جنوبی علی رغم تمامی مشکلاتی که دارند دغدغه مند بوده و پیگیر مشکلات مردم و استان هستند‌.
وی به بحث بیمه اشاره کرد و افزود: نداشتن بیمه مهمترین مشکل خبرنگاران است. برای برطرف شدن این مشکل پیگیری هایی انجام شده و بیمه صندوق هنر بهترین گزینه است چراکه هر خبرنگاری با هر شرایطی میتواند عضو صندوق هنر شود اما بعد از آن مراحل ثبتنام و تایید مراحل تا به نتیجه رسیدن کار بر عهده خبرنگار است.
مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان جنوبی بیان کرد: بیمه صندوق هنر بیمه خوبی است و تاکنون برای آن دسته از افرادی که مراحل ثبتنام و تایید نهایی شده در این شرایط کرونایی و خسارات مالی که متوجه همه به ویژه خبرنگاران شده کمک هایی انجام شده است.
سالاری عنوان کرد: مسکن یکی دیگر از مشکلات خبرنگاران است که به دلیل مسایل مالی برطرف نشده است. طرح و پروژه های اجرایی در حوزه مسکن نیازمند هزینه است اما خبرنگاران با توجه به میزان درآمد پایینی که دارند نمیتوانند از این طرح ها استفاده کنند.
وی به مسکن ملی اشاره کرد و گفت: در این خصوص زپروژه ای برای مسکن خبرنگاران در نظر گرفته شد اما چون آغاز بکار مشمول آورده قابل توجهی از طرف متقاضی بود و این مبلغ از توان خبرنگاران خارج بود به نتیجه نرسید‌.
مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان جنوبی اظهار کرد: برای رفع مشکل مسکن خبرنگاران پیگیر هستیم و پیشنهاداتی در مورد مکان با هزینه کم مطرح شده که امیدواریم به نتیجه برسد و در هفته خبرنگار خبر قطعی را به خبرنگاران بدهیم.
سالاری به واکسیناسیون خبرنگاران استان اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه کار خبرنگاری یکی از کارهای سخت است و خبرنگاران به دلیل حضور در جلسات، سفرهای شهرستانی و …. مورد تهدید ابتلا به کرونا بودند، بحث واکسیناسیون از خیلی قبل پیگیری شد و در نهایت از هفته گذشته کار واکسیناسیون خبرنگاران در استان انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۶۰ درصد خبرنگاران استان تاکنون واکسینه شدند.
مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان جنوبی به لزوم تعامل دستگاه های اجرایی و ادارات استان با خبرنگاران در مورد پاسخگویی به مشکلات، تصریح کرد: ارتباط و پاسخگویی مدیران به خبرنگاران جزو وظیفه آنها است.
وی افزود: متاسفانه برخی از مدیران با نگاه خرابکارانه به خبرنگار نگاه کرده و انتقاد را نمیپذیرند.
سالاری گفت: در جلسات شورای اطلاع رسانی بر لزوم همکاری مسیولان با خبرنگاران تاکید شده و خواستار پاسخگویی به موقع و مناسب مسیولان به خبرنگاران بودیم.
مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان جنوبی اظهار کرد: استاندار خراسان جنوبی نیز در شورای اداری بر تعامل مسئولان با خبرنگاران تاکید داشته است.
انتهای پیام/۱۲۷