اخبار ضد و نقیض در حل مشکلات پروژه 9 ساله؛

خبر حل مشکلات مجتمع تجاری هلال، شوآف رسانه‌ای است/ تضییع حقوق شهروندان با توافق اخیر

هفته گذشته اخباری از شکسته‌شدن طلسم مجتمع هلال با ورود استاندار، تیتر بیشتر رسانه‌ها خراسان جنوبی شد اما عضو شورای اسلامی شهر بیرجند می‌گوید: بیان حل مشکلات این مجتمع، شوآف رسانه‌ای و دروغ است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مجتمع هلال از مهم‌ترین پروژه‌های جمعیت هلال احمر در خراسان جنوبی بود که عملیات احداث آن در سال ۱۳۹۰ آغاز شد اما با کش و قوس‌های فراوانی روبرو شده است.
اگرچه مدیر وقت جمعیت هلال احمر استان مدت زمان اجرای طرح را ظرف سه سال اعلام کرده بود اما اکنون با گذشت ۹ سال همچنان در ابهام است و هر چند وقت یک خبری در خصوص حل مشکلات این پروژه به گوش می رسد اما دوباره مسکوت می شود.
شکستن طلسم پروژه هلال به دستور استاندار خراسان جنوبی
هفته گذشته همزمان تیتر اکثر رسانه ها از شکستن طلسم پروژه هلال به دستور استاندار خراسان جنوبی بود و گفته شد دنبال توافق ایجاد شده بین هلال احمر و شهرداری برای تأمین پارکینگ، عملیات احداث طرح آغاز شده و این مهم تا یک سال دیگر به اتمام می‌رسد.
گفته می شود ملانوری طی دیداری با رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به بیان مشکلات پیش روی پروژه‌های نیمه تمام هلال احمر در استان پرداخت تا گره مشکلات گشوده شود.
در ادامه نیز جلسه‌ای با حضور استاندار، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری هلال احمر، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند و مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان برگزار شد تا روند حل مشکل پیگیری شود.
مشکل حل شد؟
اما گویا اخبار حل مشکلات پروژه هلال ضد و نقیض است که این موضوع را از عضو شورای شهر بیرجند جویا شدیم.
رضا حسنی‌صفت عضو شورای اسلامی شهر بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با اشاره به مشکلات و تخلفات پروژه مجتمع هلال گفت: در سال ۱۳۸۷ شرکت سرمایه گذاری هلال براساس قیمت‌گذاری صورت گرفته، این زمین را به مبلغ سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از هلال احمر خریداری کرده که مقرر شد طی هفت سال، آن را پرداخت کند.
عضو شورای شهر بیرجند افزود: در سال ۱۳۹۰ با شهرداری و شورای اسلامی شهر توافقی امضا می کنند که این ملک با این وسعت در طبقات مختلف ساخته شود.
وی با اشاره به تامین پارکینگ مجتمع تجاری هلال افزود: در این توافق شهرداری و شرکت مقرر می شود که ۲۵ درصد پارکینگ در داخل مجتمع و ۷۵ درصد در یک بلوک بیرون مجتمع در فاصله ۱۰۰ متری ظرف ۳۰ ماه ساخته شود.
حسنی‌صفت ادامه داد: در این توافق یک بند «ج» گنجانده می شود که در صورت تامین پارکینگ ۵۰ درصد عوارض شهرداری به شرکت سرمایه گذاری بخشیده شود.
طبقات زیرزمین به جای پارکینگ، واحد تجاری و درمانی شد
به گفته عضو شورای اسلامی شهر بیرجند، آنچه تاکنون اتفاق افتاده این است که طبقات منفی ۱ و منفی ۲ به جای اینکه به پارکینگ اختصاص پیدا کند به واحد های تجاری و درمانی تبدیل شده است.
وی ادامه داد: از ۷۵ درصد که باید در بلوک ساخته می شد تاکنون حتی زمین تامین نشده است.
حل مشکل پروژه هلال، دروغ و شو رسانه‌ای است
حسنی صفت با بیان اینکه اکنون گفته می شود مشکل پارکینگ مجتمع هلال برطرف شده که دروغ است، افزود: این اظهارت یک شو رسانه‌ای و دروغ است.
وی عنوان کرد: تنها اتفاقی که در حد یک صحبت این است که یک زمین متعلق به شهرداری در خیابان مفتح۴ با کاربری آموزشی با وسعت ۱۰۰۰ مترمربع که می‌توان به عنوان پارکینگ استفاده کرد، به شرکت سرمایه گذاری هلال فروخته شود.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند عنوان کرد: اخیرا این موضوع در جلسه مطرح می شود و شهردار بیرجند این صحبت را به شورای شهر منتقل کرد که شخصا به شدت با این موضوع مخالفت کردم.
وی با بیان اینکه تاکنون در این خصوص موافقتی حاصل نشده اظهار کرد: اینکه چرا موافقت حاصل نمی شود دلایل متعدد و خاص خود را دارد که باید به مطالبات مردم توجه شود.
حسنی صفت گفت: خیابان طالقانی که یکی از شلوغ ترین و دارای مراکز حساس از جمله بیمارستان امام رضا(ع) و مطب پزشکان زیادی است و اکنون با معضل ترافیکی شدید روبرو است، اگر این ۳۶۸ واحد در مجتمع هلال شروع به کار کنند، آیا همین مالکین دچار مشکل پارکینگ نخواهد شد؟ در صورتی که برای هر واحد چهار خودرو مراجعه کننده داشته باشد، این معضل به کجا خواهد رسید؟
چرا شرکت هلال، از زمین‌های محدوده خریداری نمی‌کند؟
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند عنوان کرد: چطور می شود زمینی که متعلق به شهرداری است و باید خود شهرداری علاوه بر مجتمع هلال برای مردم در این خیابان و منطقه به دلیل شلوغی، پارکینگ تامین کند، زمین را بفروشد و بگوید در آینده زمین جایگزین خواهد خرید و پارکینگ ساخته خواهد شد؟
به گفته وی، شرکت سرمایه گذاری هلال اگر واقعا هدفش کمک و رفع مشکلات موجود است که زمین در محدوده طالقانی و مفتع موجود است چرا از آن زمین‌ها خرید نمی کند و پارکینگ مجتمع را تامین نمی کند؟
واگذاری زمین شهرداری به شرکت هلال، ضایع‌شدن حق شهروندان است
حسنی صفت با بیان اینکه ما می خواهیم مشکل پروژه هلال برطرف شود اما با چه قیمتی؟ افزود: اگر زمین شهرداری به هلال واگذار شود این حق شهروندان ضایع شده است و باید شهرداری و شورای شهر از حق شهروندان دفاع کنند نه اینکه به هر قیمتی بخواهند مشکل پروژه هلال را حل کنند.
وی گفت: اکنون اگر شهرداری زمین خود را به مجتمع هلال بدهد و شرکت سرمایه گذاری هلال نیز در آینده پارکینگ بسازد، مشکل حل خواهد شد. در صورت موافقت شورای اسلامی شهر در واگذاری زمین شهرداری قسمت ۷۵ درصد پارکینگ حل خواهد شد که این موضوع جفایی بیشتر از نداشتن پارکینگ است چراکه زمین شهرداری با قیمت پایین از دست خواهد رفت.
حسنی صفت با بیان اینکه وی متهم می شود به اینکه با این پروژه مشکل دارد افزود: من با ساخت، اتمام و بهره‌برداری این پروژه مشکل ندارم بلکه تمام هدفم حل مشکلات خیابان طالقانی است نه اینکه با بهره برداری پروژه مجتمع هلال مشکلات چندین برابر شود.
در قبال زمین شهرداری، زمین دیگری در همان محدوده به همان وسعت و ارزش برای شهرداری خریداری شود
وی عنوان کرد: تنها راه حل این است که در عوض واگذاری زمین شهرداری به شرکت سرمایه گذاری هلال یک زمین به اندازه و قیمت زمین شهرداری در محدوده طالقانی برای شهرداری خریداری و تهاتر انجام شود و زمین برای شهرداری همچنان بماند و شهرداری اگر بخواهد در آینده پارکینگ بسازد، دارای زمین باشد.
وی با بیان اینکه این پروژه از سال ۱۳۹۲ بدون پروانه کار می کند و چندین بار نیز پلمپ شده و با فشار و قدرت باز شده اظهار کرد: این پروژه دارای تخلفات دیگری از قبیل نداشتن پله فرار برای تمام طبقات، گرفتن ۲۰ سانتیمتر از خیابان و ۱۶۰۰ متر اضافه بنا دارد.
بدهی ۳۷ میلیارد تومانی شرکت هلال به شهرداری بیرجند
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند با بیان اینکه تکلیف تمام مالکینی که این واحدها را با پارکینگ از شرکت خریداری کرده‌اند و اکنون حتی یک مترمربع پارکینگ موجود نیست، چیست؟ گفت: بدهی این پروژه بابت عوارض شهرداری به نرخ اکنون حدود ۳۷ میلیارد تومان است.
بنابراین گزارش؛ باید منتظر ماند و دید که آیا قدرت، پیروز این پروژه خواهد شد یا حقوق شهروندان و قوانین شهرداری؟ و تا چه زمانی این برج تجاری شوآف برخی رسانه‌ها و مسئولان قرار خواهد گرفت و چه کسی اتمام آن را به نام خود ثبت خواهد کرد؟
انتهای پیام/۳