بررسی قیمت مرغ در قطب پرورش مرغ کشور؛

خراسان‌جنوبی؛ تنها استان دارای ثبات قیمتی مرغ/ دست دلالان با ورود دادستان و دستگاه‌های نظارتی قطع شد

مدیرکل جهاد کشاورزی با بیان این‌که خراسان جنوبی تنها استان کشور است که قیمت مصوب رعایت می‌شود و در تولید و توزیع مرغ و تخم‌مرغ هیچ مشکلی ندارد گفت: حضور دستگاه‌های نظارتی برای قطع دست دلالان و سودجویان از بازار بسیار مؤثر است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، افزایش قیمت اقلام خوراکی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است. به گفته بسیاری از کارشناسان حلقه مفقوده نظارت، عامل اصلی گرانی‌ها در بازار است. بازار مرغ و تخم‌مرغ نیز از گرانی بی‌بهره نبوده و شاهد قیمت بالای آن در استان‌ها مختلف کشور هستیم اما چرا در استان خراسان جنوبی قیمت مرغ ثابت بوده و ارزان‌تر از سایر نقاط کشور است؟
خراسان جنوبی به عنوان قطب تولید مرغ و تخم‌مرغ کشور است که نیاز خود و سایر استان‌های کشور را تأمین می‌کند و حتی صادرات به خارج از کشور نیز دارد.
آن‌چه باعث ثبات قیمت و ارزان‌بودن قیمت مرغ در خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌های کشور شده است را می‌توان در نظارت مناسب و مؤثر بر این قلم از سبد غذایی مردم دانست. نظارتی که توسط دستگاه‌های نظارتی به خصوص ورود جدّی دادستان مرکز استان خراسان جنوبی رقم خورد.
ورود دادستان مرکز استان خراسان جنوبی
حجت‌الاسلام و المسلمین علی نسائی‌زهان دادستان مرکز استان خراسان جنوبی در نشست شورای قضایی استان خراسان جنوبی که بهمن‌ماه امسال برگزار شد، با انتقاد از عدم نظارت بر توزیع نهاده‌های دامی و طیور استان خراسان جنوبی و التهاب در بازار روغن، گفت: نظارت‌های دادسرای استان بر روند تولید و توزیع مرغ و تخم مرغ و نهاده‌ها در استان تشدید می‌شود.
دادستان مرکز استان خراسان جنوبی در مصاحبه‌ای که چهارم اسفندماه‌جاری با پایگاه خبری تحلیلی خاورستان داشت، گفت: هیچ مشکلی در خصوص مرغ و تخم‌مرغ در استان خراسان جنوبی مشاهده نمی‌کنیم و وضعیت خراسان جنوبی از سایر استان‌ها بهتر است و بهتر نیز خواهد شد.
وی با بیان این‌که باید طبق نرخ‌نامه اعلامی دولت، عمل شود افزود: قیمت نهاده‌های دامی دست دستگاه قضائی نیست بلکه قیمت را دولت تعیین می‌کند و بر اساس آن، نظارت می‌کنیم.
دادستان مرکز استان خراسان جنوبی با بیان این‌که ما به کمک دولت و ملت آمدیم تأکید کرد: تا زمانی که نرخ‌نامه اعلامی دولت است، اجازه نخواهیم داد قیمت مرغ و تخم‌مرغ گران‌تر از نرخ‌نامه دولت، در خراسان جنوبی به دست مصرف‌کننده برسد.
حجت‌الاسلام نسائی گفت: اگر مرغ به دست مصرف‌کننده در خراسان جنوبی نرسد و همکاری از سوی تولیدکنندگان انجام نشود، از اهرم‌های قانونی استفاده خواهیم کرد
وی با بیان این‌که حرف ما این است مرغ در استان خراسان جنوبی باید باشد و با قیمت مصوب به فروش برسد تصریح کرد: از تولیدکنندگان سوال خواهیم کرد مرغ را با چه قیمتی فروختند و چه کردند؟
به گزارش خاورستان، این هشدارها و نظارت‌هایی که توسط دستگاه‌های متولی انجام شد، باعث شد وضعیت مرغ در خراسان جنوبی بهتر از سایر استان‌ها باشد.
خراسان جنوبی در تولید و توزیع مرغ و تخم‌مرغ هیچ مشکلی ندارد
در این خصوص، غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: استان خراسان جنوبی تنها استان کشور است که در تولید و توزیع مرغ و تخم‌مرغ هیچ مشکلی ندارد و حتی مازاد سهمیه را به سایر استان‌های کشور صادر می‌کند.
وی افزود: در استان خراسان جنوبی یک کیلوگرم مرغ با قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد و تنها استان در کشور است که قیمت مصوب رعایت می‌شود و مشکلی در تأمین و توزیع ندارد و این موضوع، دستاوردی برای استان خراسان جنوبی است.
حضور مؤثر دستگاه‌های نظارتی/ تشکر از اقدامات دادستان
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: حضور دستگاه‌های نظارتی برای قطع دست دلالان و سودجویان از بازار بسیار مؤثر است.
قوسی با تشکر از اقدامات دادستان مرکز استان خراسان جنوبی افزود: حضور و پیگیری استانداری، جهادکشاورزی، سازمان بازرسی، صنعت، معدن و تجارت، دادستان و سایر دستگاه‌های نظارتی و امنیتی قطعا در ایجاد ثبات و آرامش در بازار هستند، مؤثر است.
وی اظهار کرد: وقتی اختلاف قیمت مرغ در خراسان جنوبی با سایر استان‌ها وجود دارد، ممکن است تخلفاتی صورت گیرد اما حضور دستگاه‌های نظارتی از بروز تخلف جلوگیری می‌کند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تأکید کرد: وفاق همگانی که در استان وجود دارد، باعث شده در تولید و توزیع مرغ و تخم‌مرغ در خراسان جنوبی مشکلی وجود نداشته باشد.
قوسی افزود: پیگیری رسانه‌ها ازجمله خاورستان نیز در این ثبات مؤثر بوده است.
وی اظهار کرد: قیمت یک کیلوگرم تخم‌مرغ در استان ۱۷ هزار تومان است.
بنابراین گزارش؛ تأمین مواد اولیه و نظارت بر تولید و توزیع می‌تواند در جلوگیری از گرانی کالاها بسیار مؤثر باشد. همان‌طور که ورود جدی دادستان و سایر دستگاه‌های نظارتی بر بازار مرغ و تخم‌مرغ باعث ثبات آن در بازار خراسان جنوبی شد، نظارت بر سایر کالاها نیز می‌تواند از گرانی و بی‌ثباتی جلوگیری کند.
انتهای پیام/۴