معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی:

خراسان‌جنوبی کمترین نرخ بیکاری را کسب کرد

عابدی گفت: در جمع بندی آمار فصل تابستان سال 99، خراسان جنوبی در شمار استان های موفق کشور در کسب کمترین نرخ بیکاری قرار گرفت.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی، اظهار کرد: در جمع بندی آمار فصل تابستان سال ۹۹، خراسان جنوبی در شمار استان های موفق کشور در کسب کمترین نرخ بیکاری قرار گرفت.
وی افزود: به گزارش مرکز آمار ایران، خراسان‌جنوبی طی ۵ فصل پیاپی از استان‌های برتر در پایین ترین نرخ بیکاری کشور بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در فصل تابستان ۹۸ رتبه دوم، در فصل‌های پاییز و زمستان ۹۸ و همچنین در بهار ۹۹ رتبه اول و در تابستان ۹۹ رتبه دوم کاهش نرخ بیکاری را در سطح کشور از آن خود کرده است.
عابدی با اشاره به این‌که نرخ بیکاری استان در تابستان امسال ۵٫۸ درصد بوده تصریح کرد: این رقم در مدت مشابه آن، تابستان سال ۹۸ به میزان ۷٫۶ درصد بوده که در سال جاری با رشد قابل قبولی مواجه بوده است.
وی تأکید کرد: خراسان‌جنوبی با رتبه ۵٫۸ درصد و اختلاف تنها یک دهم درصد، در جدول رده بندی استان‌ها بعد از خراسان رضوی با رتبه ۵٫۷ درصد قرار گرفته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: افزایش آمار اشتغال ایجاد شده و کاهش نرخ بیکاری، از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع محسوب شده در ارزیابی شرایط اقتصادی هر منطقه بسیار مؤثر است.
عابدی به تشریح اقدامات مؤثر در کسب این موفقیت پرداخت و افزود: افزایش اعتبارات ملی و تأثیر آن در تعدد پروژه‌های عمرانی و شتاب بخشی به روند اجرای آن‌ها از مهم‌ترین عوامل این توفیق است.
وی خاطرنشان کرد: تلاش و برنامه‌ریزی در راستای عملیاتی کردن طرح‌های هاب منطقه‌ای شتر، ایجاد یک‌هزار هکتار گلخانه، واردات دام سبک و سنگین، توجه به محصولات استراتژیک کشاورزی و معدنی، سرمایه گذاری سازمان های اقتصادی بزرگ کشور در استان و همچنین اجرای پروژه‌های راه آهن، ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی، هزاران واحد مسکن شهری، توجه به مسائل زیربنایی و احیای طرح‌های صنعتی معطل مانده یا خارج شده از فاز تولید از مهم‌ترین عوامل مؤثر در افزایش آمار اشتغال استان طی دو سال گذشته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی توجه به ظرفیت‌های بالقوه و تعریف طرح و پروژه‌ها در راستای بهره برداری از این پتانسیل‌ها را نیز در اشتغال ایجاد شده در استان مؤثر خواند.
عابدی اظهار کرد: طبق آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران، در فصل تابستان امسال نیز در کل کشور بخش خدمات با ۴۸٫۱ درصد، بیشترین سهم را در اشتغال ایجاد شده دارد.
وی عنوان کرد: نکته قابل تأمل در آمار ارائه شده این است که سهم شاغلان بخش صنعتی در تابستان ۹۹ به نسبت مدت مشابه آن در سال ۹۸ به میزان ۱٫۴ درصد افزایش داشته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی تأکید کرد: این افزایش آمار در بخش صنعت، نشان دهنده اهتمام دولت در فعال سازی واحدهای تولیدی صنعتی است که علیرغم محدودیت‌های فراوان ناشی از تحریم‌ها و کمبود نقدینگی بسیار حائز اهمیت است.
خراسان‌جنوبی امن‌ترین استان‌ کشور برای سرمایه‌گذاری
عابدی خراسان‌جنوبی را جزو امن‌ترین استان‌های کشور برای سرمایه‌گذاری دانست و گفت: بنا به گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر”پایش امنیت سرمایه‌گذاری در ایران طی فصول سال ۹۸” که با سنجش “شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران” انجام شده، خراسان‌جنوبی و یزد امن‌ترین استان‌های کشور برای سرمایه گذاری هستند.
وی با تأکید بر این‌که خراسان‌جنوبی، قبل از این هم به عنوان اولین استان امن کشور معرفی شده بود، ادامه داد: برای رسیدن به این موفقیت در حوزه اقتصادی استانداری و دستگاه‌های اجرایی مختلف تلاش‌هایی صورت گرفته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از جمله اقدامات شایان توجهی است که به صورت مکرر و بدون وقفه انجام گرفت تا مشکلات و موانع سد راه تولید کنندگان حل و فصل شود.
عابدی افزود: حمایت از سرمایه گذاران واقعی بیش از موارد مطروحه در قانون و پیگیری پرداخت تسهیلات برای متقاضیان سرمایه گذاری در استان از دیگر اقدامات مؤثر در این موفقیت است.
وی با اشاره به نقش اشتغال ایجاد شده از طریق پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری در این ارزیابی‌ها خاطرنشان کرد: بر اساس آمار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای تحقق ۲ هزار و ۸۸۳ پرونده متقاضی از محل تسهیلات روستایی و عشایری ۳۸۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت شده که به واسطه استمرار نظارت‌ها علیرغم محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، با کمترین میزان انحراف نیز روبرو بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: تسهیلات روستایی و عشایری در مناطق مرزی با کارمزد ۴ درصد و در دیگر مناطق با کارمزد ۶ درصد به متاضیان پرداخت شده است.
عابدی ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دسترسی راحت‌تر متقاضیان کسب و کار به مجوزهای مورد نیاز را به عنوان عاملی مؤثر در امنیت خاطر سرمایه گذاران دانست و افزود:در همین راستا سامانه‌های یاور، دادور و نقشه استعلامات صدور مجوز در استان فعال شده و به زودی نیز پنجره فیزیکی کسب و کار راه‌اندازی می‌شود.
وی ادامه داد: از طریق این سامانه‌ها، متقاضیان کسب و کار می‌توانند در کوتاه ترین زمان ممکن استعلامات مورد نیاز خود را از دستگاه‌های اجرایی دریافت کنند و این اقدام، روند اجرای کار را از زمان ارائه طرح و اقدام به عملیاتی کردن آن تا تحقق برنامه مورد نظر سرمایه گذار کوتاه‌تر می‌کند.
انتهای پیام/۱۲۷