بحران آب در ایران؛

خراسان جنوبی‌ در گرداب بی‌آبی و بی‌تدبیری مسئولان / ‌آیا دومینوی تخلیه روستاها اجرا می‌شود؟

خراسان جنوبی با تجربه ۲۰ سال خشکسالی پی در پی در حوزه منابع آبی با چالش مواجه است در حالی که ۹۲ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی بوده و ۳۱ درصد آب استان نیز هدر می‌رود و نیاز است با مدیریت بهینه از ابعاد بحران کم آبی کاسته شود.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، خراسان جنوبی به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و حاشیه کویر با حوادث طبیعی از جمله خشکسالی مواجه است و مردم این خطه با آثار خشکسالی و کم آبی دست و پنجه و پنجه نر می‌کنند.
در چند سال گذشته بحران کم آبی، تامین آب کشاورزی و آب آشامیدنی در بسیاری از استان‌های کشور به ویژه استان مرزی خراسان جنوبی با مشکل جدی رو به رو شده است.
بحران، کم آبی، خالی شدن روستاها به یک دومینوی بزرگ تبدیل شده و در بسیاری از نقاط استان آبرسانی به صورت سیار انجام می‌شود تا مردم بتوانند آب مورد نیاز خود را برای مصرف روزانه از تانکرها تامین کنند.
در این راستا نیاز است برای حل مشکل کم آبی و بحران آب همه مردم و مسئولان دست در دست یکدیگر دهند تا این مشکل در آینده به یک تهدید تبدیل نشود.
رشد مشکلات اجتماعی و تنش‌های آبی در خراسان جنوبی
احمد قندهاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: خشکسالی‌های اخیر، عطش توسعه در کشور و دنیا، مصرف بالای آب در بخش کشاورزی، افزایش و تراکم جمعیت در نقاط خاص، توسعه صنعت و تمرکز صنعت در نقاط خاص باعث شده امروز با بحران آب مواجه باشیم و این موضوع هرروز جدی‌تر از روز قبل مطرح باشد.
وی افزود: واقعیت این است که گرچه این اتفاقات از گذشته وجود داشته اما در حال حاضر شتاب بیشتری گرفته است، یعنی بسیاری از روستاها و اماکن تجمعی افراد در حال خالی شدن است چون محل کار و اقتصاد آنان تغییر می‌کنند و مردم رغبت دارند در جاهای جدیدی ساکت شوند.
قندهاری بیان کرد: این امر سبب شده که امروز با موضوعی به نام بحران آب به ویژه در مناطق خشکی مانند خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و بخش عمده‌ای از کشور مواجه باشیم.
معاون آموزشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه بیرجند و عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: اولین نکته‌ای که باید به آن توجه شود ترغیب بحران است.
عباس خاشعی سیوکی با بیان اینکه بحران زمانی اتفاق می‌افتد که منابع و نیازها در یک بازه زمانی کم دچار اخلال شود افزود: بیش از ۳۰ سال است که بحث بحران آب در کشور به صورت جدی مطرح شده است.
عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه بیرجند بیان کرد: باید از همان ابتدا راه‌کارهایی برای حل مشکل کم آبی بیان می‌کردیم و در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که در بسیاری از مناطق کشور در بازه کوتاه و فصلی نبود آب نمود پیدا کرده است.
بحران آب عامل تخلیه روستا‌ها
خاشعی با اشاره به اینکه علت جدی شدن بحران آب در کشور و استان به این دلیل است که در گذشته در این راستا غفلت شده است تصریح کرد: بحران آب در ایران بسته به نوع منبع آب است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین چالش‌های بحران آب در کشور علاوه بر مشکلات زیست محیطی، بحث وضعیت آب‌های زیرزمینی است.
آری بحران و کمبود آب در برخی مناطق خراسان جنوبی خالی شدن روستا‌ها را به دنبال دارد و این امر در حال حاضر به یک دومینوی بزرگ تبدیل شده و روند رو به تزاید آن، استمرار حیات در شرق کشور را به شدت تهدید می‌کند.
انتهای پیام/۴