استاندار خراسان جنوبی:

خراسان جنوبی برای واگذاری معادن غیرفعال پیشقدم است

ملانوری گفت: اعلام کرده‌ایم که با توجه به اهمیت موضوع، در اجرای برنامه واگذاری معادن غیرفعال به سرمایه‌گذاران دارای صلاحیت، جزو استان‌های پیشرو و پیشقدم خواهیم بود.

به گزارش خاورستان، حمید ملانوری امروز در نشست هم‌اندیشی سرمایه‌گذاران حوزه معدن، سرب، روی و فولاد اظهار کرد: ما نمی‌خواهیم زمان را از دست بدهیم و منابعی که در اختیار داریم را زخمی کرده یا از بین ببریم به همین دلیل اهلیت و صلاحیت سرمایه‌گذار برای ما خیلی مهم است.
وی افزود: در بحث بهره‌برداری از منابعی که در اختیار داریم، نمی‌خواهیم زمان را از دست بدهیم تا چند سال بعد، این جلسات تکرار شود و بگویند که از ذخایر درست استفاده نشده است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: این موضوع در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت هم قرار گرفته و به زودی پروانه معادن غیرفعال کشور، باطل می‌شود تا شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران واقعی و با صلاحیت فراهم شود که ما نیز اعلام کرده‌ایم با توجه به اهمیت موضوع، در اجرای این برنامه جزو استان‌های پیشرو و پیشقدم خواهیم بود.
وی تصریح کرد: متاسفانه در دوره‌های گذشته، در خیلی از مناطق اشخاصی صرفا به جهت علاقه، به عرصه اکتشاف و بهره‌برداری از معادن ورود کرده‌اند که به دلیل نداشتن صلاحیت، ناتوانی و نداشتن مهارت لازم، هم سرمایه خود و هم منابع ملی را از بین برده‌اند و مسیر را برای بهره‌برداری و رشد بسته‌اند.
ملانوری با اشاره به ظرفیت‌های معدنی خراسان جنوبی در زمینه ذغال، مس، طلا، سنگ‌آهن و سایر مواد معدنی، آنها را بی‌نظیر خواند و گفت: با وجود چنین استعدادهایی هنوز نتوانسته‌ایم به معنای واقعی، در بهره‌برداری از معادن توفیق داشته باشیم.
وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته در زمینه اکتشاف، سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از معادن، اقدامات خوبی صورت گرفته که قابل تقدیر است اما آن چه انجام شده به نسبت ثروتی که در حوزه معادن استان وجود دارد، بسیار ناچیز است.
واژه محرومیت زیبنده خراسان جنوبی نیست
وی با اظهار تاسف از این که خراسان جنوبی به عنوان استانی محروم معرفی شده است گفت: واژه محرومیت برای استانی با این همه ذخایر، منابع، مراکز علمی و دانشگاهی و مردم با استعداد و با شعور زیبنده نیست، لذا ما تمایل داریم در زمینه بهره‌برداری از معادن و راه‌اندازی واحدهای صنعتی در راستای جهش اقتصادی استان تلاش کنیم.
استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: تحققِ بخشی از این هدف نیز بر پایه فعال‌سازی گروه‌های مردمی و جوامع محلی خواهد بود.
وی با اشاره به رویکرد واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ گفت: برنامه اغلب واحدهای بزرگ، این است که پوسته خود را بشکنند و به کمک واحدهای کوچک بیایند.
ملانوری ادامه داد: قاعده هم همین است، کسی که به واسطه تجربه، علم و تخصصی که دارد، بعد سال‌ها به توانمندی رسیده باید به کمک دیگران بیاید و به توانمندسازی آنها همت گمارد.
وی گفت: همه ما مکلفیم در راستای پرداخت زکات علم و دانشی که داریم، به انتشار آن بپردازیم.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر این که برای بهره‌برداری از ذخایر معدنی استان از حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استقبال می‌کنیم افزود: با ورود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، امیدواریم مردم استان نیز در آینده نزدیک فعال شوند و به این صحنه ورود کنند.
زمان انجام کار برای مدیریت استان مهم است
وی خاطرنشان کرد: زمان انجام کار، به همان اندازه که برای سرمایه‌گذار مهم است تا بتواند در دوره تعریف شده، شاهد برگشت سرمایه‌اش باشد، برای ما هم به جهت پیشرفت استان اهمیت دارد.
ملانوری اشتغال را از دیگر موضوعات مدنظر در ورود به عرصه‌های معدنی نام برد و گفت: حدود ۳۰ هزار جوان بیکار جویای کار در استان داریم که برای اشتغال آنها نیز باید فضای مناسب را ایجاد کنیم.
وی ایجاد ارزش افزوده واقعی را از مهمترین اهداف استان در زمینه ورود به ظرفیت‌های معدنی و کشاورزی عنوان کرد و افزود: این که ذخایر یک معدن به سختی برداشت شود و به راحتی از استان و حتی کشور خارج شود، اصلا منطقی و مناسب نیست لذا مایل هستیم که اگر از ذخایر معدنی بهره‌برداری می‌شود، آن ماده تا جایی که امکان دارد در بستر واحدهای صنعتی مختلف، به محصولات متعدد و متفاوت تبدیل شده، به ارزش افزوده واقعی برسد و بعد از منطقه خارج شود.
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: در این قاعده برخی مسایل و محدودیت‌ها مثل آب‌بر بودن واحد فرآوری نیز مدنظر قرار دارد.
وی گفت: برای تحقق این برنامه به دنبال ایجاد واحدهای فرآوری کوچک مقیاس در کنار معادن استان هستیم.
ملانوری در ادامه سخنانش به “سند توسعه خاوران” اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین اهداف ما در این سند، مذاکره، گفت و گو و هدایت سرمایه‌گذارانی است که تمایل به حضور در استان دارند تا با دریافت اطلاعات جامع بدو ورود همچنین تسهیل شرایط برای آغاز کار، بازه زمانی شروع فعالیت‌شان به حداقل ممکن برسد.
وی ادامه داد: ما در قالب این ستاد، به دنبال مُعین‌های توسعه‌ای برای شهرستان‌ها و مناطق مختلف هستیم، به این ترتیب که بخش خصوصی و واحدهای سرمایه‌گذاری بزرگ که توانمندی لازم در حوزه‌های مختلف را دارند به عنوان محور فعالیت، به توسعه مباحث فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در مناطق مختلف می‌پردازند.
وی گفت: این گروه‌ها در قبال مسئولیت‌های اجتماعی که به عهده دارند، به ما کمک می‌کنند تفکر توسعه‌ای، جرأت، جسارت و اعتماد به نفس در مردم استان تقویت شود تا به میدان بیایند و به توسعه خراسان جنوبی کمک کنند.
انتهای پیام/۴
ایرنا
اخبار مرتبط:
گلایه‌های یک معدن‌کار از هشت سال بلاتکلیفی و بی‌توجهی مسئولان/ حاضرم با مسئولان صمت مناظره کنم