مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی خبرداد

خراسان جنوبی در صدر استان های خشکسال کشور/ ۳۸ درصد کاهش بارندگی در این استان

مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی گفت: کاهش 38 درصدی بارندگی باعث شده است تا خراسان جنوبی در صدر استان های خشکسال کشور قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید ابوالحسن میرجلیلی، مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی ظهرامروز در جلسه بررسی فرونشست زمین های فردوس و سرایان اظهارکرد: امسال با توجه به بارندگی های اخیری که در کشور داشته ایم که این میزان بارندگی در برخی از استان های کشور دو یا سه برابر بوده است متاسفانه خراسان جنوبی در صدر استان های خشکسال کشور قرار دارد.
وی افزود: تا این لحظه بارندگی در استان ۳۸ درصد کاهش داشته است و بیشترین شدت خشکسالی مربوط به شهرستان های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه است که بارندگی در این شهرستان ها نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته است.
مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی را از دیگر علت های خشکسالی در استان بیان کرد و یادآورشد: این مهم باعث شده است در برخی از نقاط استان مانند سرایان و فردوس فرونشست زمین را داشته باشیم.
میرجلیلی گفت: برای حل مشکل فرونشست زمین های سرایان و فردوس مکاتباتی با سطح کشوری انجام خواهد شد و هم دستگاه های استان وظایف ذاتی خود را رد بحث کنترل آب مخصوصا در بخش کشاورزی انجام خواهند داد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بالغ بر۹۰ درصد آب استحصال شده خراسان جنوبی در بخش کشاورزی مصرف می شود تدابیر لازم اندیشیده خواهد شد.
مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی اظهارکرد: سطح افت آب های زیرمینی در خراسان جنوبی در حال حاضر ۱۸۲- میلیون متر مکعب است که به ۱۶۲- میلیون مترمکعب خواهد رسید.
میرجلیلی ادامه داد: با توجه به عملیات آبخیزداری، سطح تغذیه ای و روش های نوین آبیاری توسعه فناوری های نوین در بخش کشاروزی می تواند کمک کند تا ما راندمان آب کشاورزی که مهم ترین بخش از بخش های استحصال شده آب استان را کاهش دهیم.
وی فرونشست زمین های شهرستان سرایان و فردوس اشاره کرد و گفت: ما طی هفته آینده مطالعات را از دستگاه های ذیربط خواهیم گرفت و در طی یک ماه آینده با مسوولان مدیریت بحران که به خراسان جنوبی سفر خواهند کرد این موضوع را در کنار سیل و خشکسالی بررسی خواهیم کرد.
انتهای پیام/ ۵